Salon Diora w Seulu

i

Autor: Archiwum Architektury Dom mody Dior został założony w 1947 roku w Paryżu przez Christiana Diora i Marcela Boussaca. Marka charakteryzuje się przede wszystkim elegancją i doskonałym kunsztem krawiectwa. Najnowszy salon w Seulu to flagowy butik marki w krajach azjatyckich. Architekt Christian de Portzamparc zaproponował rzeźbiarską formę inspirowaną materiałami i krojami strojów, które od lat projektowane są przez Diora. Fot. © DR

Salon Diora w Seulu

2015-12-30 10:49

Obiekt stanął w pierzei Apgujeong – eleganckiej ulicy o uporządkowanej, regularnej zabudowie mieszczącej sklepy i butiki największych marek modowych. Jego elewację ukształtowano na podobieństwo miękko falującej tkaniny z jedenastu precyzyjnie dopasowanych, wysokich na 20 i szerokich na 6 metrów paneli z włókna szklanego, które wylewano w drewnianych formach o różnych kształtach.

Nazwa obiektuSalon marki Dior
Adres obiektuSeul, Korea
AutorzyChristian de Portzamparc
Współpraca autorskaDPJ & Partners
Architektura wnętrzPeter Marino Konstrukcja: CS Structural Engineering
Generalny wykonawcaKolon Global Corporation
InwestorDior
Powierzchnia całkowita4408.0 m²
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2015

Nowy salon marki Dior w Seulu zlokalizowano w dzielnicy Cheongdam-dong, w pierzei Apgujeong – eleganckiej ulicy o uporządkowanej, regularnej zabudowie mieszczącej sklepy i butiki największych marek modowych. Charakterystyczna, pofalowana elewacja inspirowana jest strukturą materiałów i krojami kreacji projektowanych przez jeden z najsłynniejszych francuskich domów mody. W sześciokondygnacyjnym budynku oprócz przestrzeni z klasycznymi strojami koktajlowymi i wieczorowymi, galanterią skórzaną i biżuterią, znajdują się pomieszczenia do prezentacji kolekcji, specjalne pokoje dla VIP-ów oraz restauracja. Autorom zależało na stworzeniu miejsca, w którym odwiedzający oprócz zakupów mogliby również odpocząć. Architekt Peter Marino, odpowiedzialny za projekt wnętrz, stworzył nowoczesną przestrzeń, która nawiązuje do flagowego butiku Diora w Paryżu przy Avenue Montaigne, ale wzbogacił ją dziełami sztuki takich artystów jak: Claude Lalanne, Lee Bul, Hubert le Gall, Rachel Hovnanian, Oki Sato (nendo) czy Lucas Zallmann.

Salon Diora w Seulu

i

Autor: Archiwum Architektury Falującą elewację wykonano z 20-metrowych paneli z włókna szklanego. Wylewano je w wielkoformatowych, drewnianych formach w położonej kilka kilometrów od centrum Seulu fabryce produkującej łodzie, a następnie transportowano na plac budowy, gdzie mocowano do stalowej, konstrukcji nośnej. Fot. Agence Christian de Portzamparc

Konstrukcja

Elewacja salonu została ukształtowana na podobieństwo miękko falującej tkaniny. Wykonano ją z jedenastu precyzyjnie dopasowanych, wysokich na 20 metrów i szerokich na 6 metrów paneli z włókna szklanego, które wylewano w drewnianych formach o różnych kształtach. Wejście główne zlokalizowano na styku dwóch krzywoliniowych paneli tworzących wokół wejścia kształt łuku ostrego. Stalową konstrukcję nośną, na której zamocowano elewację, budowano z prefabrykowanych kratownic nocami, żeby uniknąć blokowania ruchu komunikacyjnego w mieście liczącym ponad 10 mln mieszkańców. Elewacja administracyjnej części budynku wykonana została ze stalowej okładziny. Zastosowane na niej podziały nawiązują do charakterystycznego wzoru na słynnej torbie Lady Dior.