Architektura MuratorTechnikaSpalarnia CopenHill w Kopenhadze

Spalarnia CopenHill w Kopenhadze

CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.

Spalarnia CopenHill w Kopenhadze
Widok od strony północno-zachodniej; fot. © Rasmus Hjortshøj

Spalarnia śmieci CopenHill w Kopenhadze znana również pod nazwą Amager Bakke to jedna z ostatnich realizacji pracowni BIG. Celem projektu było włączenie budynku w przestrzeń i życie miasta. Zazwyczaj obiekty tego typu lokalizowane są na obrzeżach miast. W tym przypadku od samego początku było odwrotnie. Wyłoniony w wyniku konkursu architektonicznego projekt ma w założeniu być najczystszą spalarnią śmieci na świecie. Działająca w systemie waste-to-energy będzie w procesie kogeneracji przetwarzać ok. 440 000 ton śmieci rocznie, dając ciepło zasilające ponad 150 000 gospodarstw domowych, a także energię elektryczną dla ponad 60 000 mieszkań. Inwestycja o łącznej wartości ponad 600 milionów euro stanowi element szerokiej strategii Kopenhagi, mającej na celu osiągnięcie do 2025 roku neutralnej stopy węglowej.

Zwycięska koncepcja zaproponowana przez BIG – Bjarke Ingels Group – wyznaczyła jednak znacznie szersze perspektywy myślenia o tak dużej inwestycji i jej „zaagnażowaniu społecznym”. Zamiast ukryć projekt, zdecydowano się stworzyć z niego przestrzeń publiczną. Wykorzystano jego skalę, formując na dachu spalarni całoroczny stok narciarski, trasy wspinaczkowe oraz park.

Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22 Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.
Bjarke Ingels – na czym polega popularność duńskiego architekta? Mistrz autopromocji, czy wizjoner? Kolejny starchitekt, czy bezkompromisowy innowator, niebojący się przeciwstawiać architektonicznym trendom. Z okazji wizyty duńskiego projektanta w Polsce przypominamy jego sylwetkę i najbardziej znane realizacje.
Bjarke Ingels w Warszawie! We wrześniu do Warszawy przyjedzie Bjarke Ingels. Spotkanie z założycielem duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group organizują Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Urban Land Institute.
Bjarke Ingels: Warszawa zyska nową dzielnicę Towarowa 22 to nowa dzielnica Warszawy, która łączy miejską intensywność ulic i bloków z otwartym przestrzeniami wyniesionego parku rekreacyjnego. Tradycyjna i nowoczesna, gęsta i otwarta jednocześnie – o nowym wielofunkcyjnym zespole planowanym w samym centrum stolicy opowiada  Bjarke Ingels z pracowni Bjarke Ingels Group.
Bjarke Ingels Group – Warszawa z projektem duńskiej pracowni BIG [NOWE WIZUALIZACJE] Mamy nowe wizualizacje wielofunkcyjnego zespołu w samym centrum Warszawy. Kompleks pod nazwą Towarowa 22 zaprojektowała pracownia BIG – Bjarke Ingels Group.
Muzeum Tirpitz w Danii Podczas II wojny światowej w Blåvand na zachodnim brzegu Półwyspu Jutlandzkiego inżynierowie III Rzeszy realizowali stanowisko dla jednej z największych baterii artyleryjskich Wału Atlantyckiego. W nigdy nieukończonym ogromnym bunkrze działa obecnie muzeum, które w 2017 roku rozbudowano o cztery niezależnie funkcjonujące części ekspozycyjne według projektu Bjarke Ingels Group. Forma nowego obiektu przypomina układ precyzyjnych nacięć w krajobrazie, nie zakłócając widoku dominującej nad okolicą monolitycznej konstrukcji historycznego bunkra – pisze Maciej Lewandowski.