Villa M w Paryżu

i

Autor: Archiwum Architektury Villa M w Paryżu , proj. Triptyque Architecture ; fot. Michael Denancé / v2com

Villa M w Paryżu

2022-08-31 1:18

Zastosowanie zielonej fasady ograniczyło zyski ciepła wewnątrz budynku, a także wpłynęło pozytywnie na komfort termiczny na zewnątrz, zapobiegając efektowi wyspy ciepła. O realizacji Triptyque Architecture pisze Wiktor Kowalski.

Villa M to nowo powstały budynek w samym centrum Paryża wybudowany w miejscu dawnego hotelu w dzielnicy Montparnasse. Na powierzchni 8 tys. m2 ten wielofunkcyjny kompleks mieści hotel wraz ze spa, siłownią, co-workingową przestrzenią biurową, a także salą konferencyjną oraz showroomem dla start-upów z branży opieki zdrowotnej. W programie znalazło się również centrum badań lekarskich połączone z centrum zdrowia. Dzięki idealnemu położeniu, w zasięgu zaledwie półgodzinnego spaceru od wieży Eiffla i 40-minutowego od katedry Notre-Dame czy Luwru, hotel może ściągnąć wielu gości, pragnących zamieszkać w tak dogodnej lokalizacji. Dodatkowo, za sprawą unikalnej zielonej fasady, budynek może również pretendować do rangi atrakcji turystycznej.

Dla architektów Guillaume’a Sibauda i Oliviera Raffaëlliego z francusko-brazylijskiej pracowni Triptyque Architecture oraz architekta krajobrazu Pabla Georgieffa z Atelier Coloco motywacją do stworzenia pionowego ogrodu na elewacji budynku było wprowadzenie natury do miasta i pogłębienie relacji człowieka z przyrodą. „Kurtyna wegetacji” daje użytkownikom poczucie intymności, a zarazem nie przesłania widoku na Paryż. Wśród nasadzeń w donicach znalazły się głównie zioła oraz niewielkie krzewy owocowe. Zieleń na zewnątrz pokojów koresponduje z prostotą surowych minimalistycznych wnętrz zaprojektowanych przez Philippe’a Starcka.

KUP DOSTĘP