W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady” Agnieszka Kalinowska-Sołtys o proekologicznych aspektach projektowania elewacji, a Maciej i Tomasz Karwatkowie o swoich doświadczeniach i współpracy z wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego. Publikujemy także przegląd najnowszych rozwiązań w dziedzinie fasad kinetycznych, szklanych i metalowych.
Po raz czternasty rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.
Blacha cynkowo-tytanowa jest nie tylko bardzo trwała. Nie wymaga też żadnych zabiegów konserwujących. Dzięki najnowszym technologiom produkcji jest teraz dostępna także w różnych odcieniach, dając architektom rzeczywistą swobodę twórczą.
Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.
W Grecji najchętniej buduje się z białego marmuru Thassos, we Włoszech najbardziej rozpowszechnione są marmury z Carrary, a w Polsce mamy swój rodzimy granit strzegomski. Ale ostatnio jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest Nero Impala® – tegoroczny finalista plebiscytu Design dla Konesera. Występuje w szarej barwie, jaśniejszej lub ciemniejszej, i doskonale komponuje się z nieotynkowaną cegłą, szkłem lub drewnem – rozmowa z Michałem Nowakiem, prezesem M+Q Polska.
to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na całkowite oszklenie elewacji budynku. Różnorodne warianty przeszkleń szybą bezpieczną we wszelkich dostępnych typach dają niezliczone możliwości aranżacji przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wymaganych norm bezpieczeństwa. Fasady i świetliki są dostosowane do indywidualnych wymagań inwestorów i projektantów. WIŚNIOWSKI w swojej ofercie ma fasady aluminiowe słupkowo-ryglowe MB-SR50, MB-SR50A z systemem nakładkowym, fasadę strukturalną MB-SG50, a także fasadę podstrukturalną MB-SR50 EFEKT, które spełniają rygorystyczne normy europejskie, dzięki czemu mogą być zastosowane w obiektach o przeznaczeniu publicznym, inwestycyjnym, rekreacyjnym i mieszkalnym. Produkty charakteryzują także wysokie parametry szczelności, izolacji akustycznej i cieplnej oraz spełniają wymagania prawa budowlanego w zakresie ochrony przeciwpożarowej w klasach odporności ogniowej ograniczającej przepływ temperatury i ognia przez odpowiednio: 15, 30 i 60 minut.
Skomplikowane konstrukcje, oryginalne kształty czy bardzo duże powierzchnie wymagają często opracowania indywidualnego rozwiązania, dedykowanego konkretnej budowli. To, czym Aluprof wyróżnia się spośród innych firm na rynku, jest fakt, że razem z projektantami opracowuje rozwiązania umożliwiające realizacje najśmielszych architektonicznych wizji – o wykorzystaniu aluminium w zrównoważonym budownictwie, wdrażaniu nowych rozwiązań oraz współpracy z architektami rozmawiamy z Bożeną Ryszką, dyrektor marketingu firmy Aluprof.