Architektura MuratorTechnikaWarsztatAkademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu

Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu

Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego. O wyzwaniach związanych z adaptacją dawnych zakładów piekarniczych Mamut na dom studencki piszą Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień.

Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu
Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu, proj. Grupa 5 Architekci; fot. Erbud

Zakład piekarniczy Mamut we Wrocławiu to niegdyś jedna z największych w Europie fabryk pieczywa. Jej początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Obiekt funkcjonował do początku XXI wieku – w tym czasie był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Pracownia Grupa 5 Architekci odpowiada za opracowanie projektu adaptacji obejmującą przebudowę, remont oraz rozbudowę dwóch wpisanych do rejestru zabytkowych budynków: jednego od strony ul. Sienkiewicza oraz drugiego w głębi działki, wraz z ich łącznikiem. Nasze pierwsze przymiarki do przebudowy obiektu na dom studencki przypadły na rok 2017, kiedy kończyliśmy budowę pierwszego obiektu BaseCamp w Polsce – w Łodzi przy ul. Rewolucji – również w poprzemysłowym obiekcie. Wówczas mieliśmy już świadomość, jakiego rodzaju architektury oczekuje inwestor.

Próby opracowania obiektu zajmującego cały kwartał miejski otoczony z trzech stron ulicami jednoznacznie wskazywały na chłonność ponad tysiąca pokoi – co okazało się zbyt dużą liczbą. W związku z tym inwestor zadecydował się na podział obiektu na dwie części – akademik mieszczący 800 pokoi i rozległe przestrzenie wspólne zlokalizowane w budynkach historycznych i w nowo projektowanym skrzydle od strony południowej, wschodniej i północnej oraz hotel od strony zachodniej (według odrębnego opracowania). W okresie, gdy przygotowywaliśmy projekt, na wyczyszczonej działce pozostały trzy obiekty wpisane do rejestru zabytków: obiekt frontowy – magazyn mąki, centralnie położony budynek produkcyjny oraz łącznik. Wszystkie pozostałe obiekty zostały wyburzone.

Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.
Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Tagi:
W Warszawie powstaje kolejny akademik sieci Student Depot W Warszawie powstaje drugi prywatny akademik sieci Student Depot. Trzynastokondygnacyjny budynek u zbiegu ulicy Modzelewskiego i alei Wilanowskiej zaprojektowała pracownia 4am Architekci.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.