Architektura MuratorTechnikaWarsztatBastion Świętej Barbary na Jasnej Górze

Bastion Świętej Barbary na Jasnej Górze

W kazamatach pochodzącego z XVII wieku bastionu Świętej Barbary architekci zaprojektowali zupełnie nową przestrzeń – kaplicę Golgoty Wschodu. Aby uzyskać odpowiednią strefę ekspozycyjną, zdecydowali się poszerzyć wnętrza o niezbadane dotąd podziemia obiektu – o realizacji nowej przestrzeni kontemplacyjnej, upamiętniającej Polaków, którzy zginęli za wschodnimi granicami naszego kraju po 17 września 1939 roku pisze Marek Skwara.

Bastion Świętej Barbary na Jasnej Górze
Widok z fosy na wieżę bazyliki, po lewej mur bastionu św. Barbary; Fot. Atelier PS, Marek Skwara
Bastion św. Barbary na Jasnej GórzeCzęstochowa
AutorzyAtelier PS Mirosław Polak Marek Skwara
KonstrukcjaStatyk
Instalacje HVAC:AWA
Inwestorklasztor Ojców Paulinów
Powierzchnia całkowita1930.0 m²
Kubatura10670.0 m³
Data realizacji (koniec)2018
Autor: Marek Skwara
Warsztat architekta. Programy, technologie – sprawdź bezpłatne e-wydanie W jaki sposób korzystać z narzędzi dostępnych w nieustannie rozwijającym się technologicznie świecie i jak skutecznie implementować je w praktyce architektonicznej piszemy w czwartej już edycji publikacji „Warsztat architekta. Programy, technologie”. Oprócz przekrojowych artykułów w numerze nie zabrakło przeglądu najnowszego oprogramowania  wspierającego pracę architekta.
„Warsztat architekta” PREFABRYKACJA. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W najnowszym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta”  m.in. najciekawsze polskie oraz zagraniczne realizacje, w których zastosowano technologię prefabrykacji oraz prezentacja eksperymentalnej jednostki NEST, powstałej na terenie kampusu instytutów badawczych w Dübendorfie wraz z przeglądem innowacyjnych materiałów, specjalnie stworzonych do budowy jednego z modułów.
„Warsztat architekta. Fasady” – już dostępny on-line Najciekawsze rozwiązania i systemy fasadowe dla architektów w nowej edycji bezpłatnego dodatku do „A-m”.
Warsztat architekta. Programy, technologie – bezpłatne e-wydanie już dostępne! Wykorzystanie dronów, internet rzeczy oraz techniki związane z wirtualną rzeczywistością czy BIM to tylko niektóre zagadnienia wspomagające pracę architektów omówione w bezpłatnym, trzecim już dodatku do kwietniowej Architektury-murator. Oprócz przekrojowych artykułów na temat nowoczesnych narzędzi projektowych, w numerze także praktyczny przegląd oprogramowania dla architektów.
Apartamentowiec Skarbnica w Koneserze Na pierwszych dwóch kondygnacjach nowego budynku wycięte zostały szerokie na 14 m prześwity bramowe, aby wizualnie wydobyć zabytkową strażnicę zakładową umiejscowioną na dziedzińcu – o realizacji kolejnego z obiektów mieszkalnych na terenie dawnej wytwórni wódek Koneser na warszawskiej Pradze pisze jego współautor Grzegorz Stiasny.
Warsztat architekta - nowoczesne narzędzia, progamy i technologie. Przeczytaj bezpłatne e-wydanie! Modelowanie parametryczne, rola wizualizacji w praktyce projektowej, druk 3D i BIM to tylko niektóre z zagadnień omówionych w bezpłatnym dodatku do kwietniowej "Architektury-murator". Oprócz przekrojowych artykułów na temat nowoczesnych narzędzi projektowych, w numerze także praktyczny przegląd oprogramowania dla architektów.