Architektura MuratorTechnikaWarsztatCentrum Nauki Kopernik. Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne

Centrum Nauki Kopernik. Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne

Warszawski budynek zaprojektowany przez śląską pracownię RAr-2 Laboratorium Architektury z architektem Janem Kubecem na czele został nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Miesa van der Rohe

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Zachodni narożnik budynku. W przywodzącej na myśl głaz narzutowy bryle, wykonanej z barwionego betonu, mieści się świetlica dla dzieci
Fot.: Marcin Czechowicz

CZYTAJ>> Mies van der Rohe Award – polskie nominacje

Trzynaście lat po pierwszych dyskusjach dotyczących koncepcji centrum nauki, najnowsza atrakcja Warszawy, Centrum Nauki Kopernik, świętowało swoją inaugurację spektakularnym pokazem projekcji świetlnych i animacji, wyreżyserowanym przez brytyjskiego reżysera filmowego Petera Greenawaya. Misją usytuowanego nad brzegiem Wisły najnowocześniejszego edukacyjno-kulturalnego obiektu w Polsce jest podsycanie ciekawości, wspieranie edukacji, pomoc w zrozumieniu nauki, a także udostępnianie wiedzy szerszemu gronu odbiorców. Centrum Nauki Kopernik będzie wspomagać dokonania nauki poprzez pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne oraz sesje w Planetarium, a także bardziej artystyczne wydarzenia takie jak koncerty, przedstawienia, pokazy filmowe.

Autorem projektu jest zespół Rar 2 Laboratorium Architektury z Janem Kubecem na czele. Buro Happold, międzynarodowa, wielobranżowa firma inżynierów projektantów i konsultantów, świadczyła usługi w zakresie wielobranżowego projektowania na etapie tworzenia koncepcji oraz projektu budowlanego, a także projektowania konstrukcji i nadzór autorski na etapie projektu wykonawczego.

Centrum Nauki Kopernik położone nad brzegiem Wisły nawiązuje do formy fali. 15000 m2 powierzchni użytkowej na dwóch poziomach wewnątrz budynku mieści sześć tematycznych galerii, multimedialne Planetarium, warsztaty, laboratoria, audytorium, kawiarnię, biura oraz ogrody na dachu. Ograniczenia stanowiły wysokość użytkowa pomieszczeń oraz brak oddziaływania na biegnący poniżej sześciopasmowy podziemny tunel samochodowy. Wynikiem przeprowadzonych analiz jest wykonanie największej w Polsce platformy kablobetonowej o rozpiętości ponad 30 metrów, a także 48-metrowe kratownice stalowe i 20-metrowe nadwieszenie budynku. Wewnętrzne powierzchnie wystawowe oświetlane są naturalnym światłem dziennym, które przedostaje się do wewnątrz za pomocą świetlików przypominających kratery wulkaniczne. Ich zadaniem jest regulacja temperatury jak i wspomaganie cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku. Elewacje wykonane są z barwionych płyt włókno-cementowych. Rozwiązania elewacyjne opracowane zostały przez grono artystów, inżynierów, geologów oraz architektów krajobrazu w taki sposób, aby być przyjaznym dla środowiska. Planetarium, które wyraźnie góruje nad pozostałą częścią budynku, pokryte jest specjalną czerwoną szybą z powłoką antyrefleksyjną odbijającą światło. Budynek otoczony jest parkiem, którego naturalnym przedłużeniem jest dach zielony. Centrum Nauki Kopernik finansowane jest przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

fotka z /zdjecia/Copernicus_Science_Centre_CNK_art.jpg
Krakowskie Centrum Nauki Kopernik Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim SARP-em ogłosił dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października.
Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Obok Centrum Nauki Kopernik stanie wkrótce nowy obiekt. Jego projekt opracował wrocławski oddział biura Heinle Wische und Partners.
Tak będzie wyglądać Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Pracowni Przetworu Kopernikańskiego przyznano pracowni Heinle Wische und Partners Architekci z Wrocławia. Trzykondygnacyjny budynek, który stanie tuż obok Centrum Nauki Kopernik pomieści pracownie i laboratoria badawcze.
O projekcie Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą w Warszawie Jan Kubec W warstwie ideowej w zasadzie nie ma różnic między projektem konkursowym a realizacyjnym. Wprowadzone zmiany wynikają głównie z uwag i zaleceń sądu konkursowego. W skali urbanistycznej dotyczyły one przede wszystkim zaprojektowania bardziej wyrazistego placu wejściowego od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego - pisze Jan Kubec, główny projektant CNK.
Historia Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą Pomysł budowy w Polsce nowoczesnego centrum nauki na wzór słynnego Exploratorium w San Francisco powstał już w latach 70. Jednak dopiero w 2003 roku zapadła decyzja, by ośrodek tego typu zrealizować nad dopiero ukończonym tunelem Wisłostrady - o historii CNK nad Wisłą Tomasz Żylski.
Konkurs na rozbudowę Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik we współpracy z SARP-em ogłosiło właśnie konkurs na projekt nowego budynku, który powstać ma po północnej stronie gmachu głównego. Wnioski o dopuszczenie do udziału przyjmowane są tylko do 24 kwietnia.