Architektura MuratorTechnikaWarsztatKompleks parafialny – kościół, dom parafialny, kaplica

Kompleks parafialny – kościół, dom parafialny, kaplica

Kościół w parafii św. Pawła o prostej, sześciennej formie z nieregularnie rozmieszczonymi otworami okiennymi to część kompleksu parafialnego w Foligno autorstwa włoskiego biura Fuksas Architects.

Kompleks parafialny – kościół, dom parafialny, kaplica
Kompleks parafialny – kościół, dom parafialny, kaplicaFoligno, Włochy
AutorzyFuksas Architects
Współpraca autorskaMimmo Paladino, Enzo Cucchi
KonstrukcjaGilberto Sarti
Generalny wykonawcaEdiltecnica spa
InwestorConferenza Episcopale Italiana – Diocesi di Foligno
Projekt (data)2001
Data realizacji (koniec)2009
Koszt inwestycji3 600 000 EUR

Architektura poprzez technikę. Kościół św. Pawła w Foligno
(autor: Fuksas Architects)
W dziale Technika prezentujemy najnowsze, znaczące realizacje architektoniczne powstałe dzięki wykorzystaniu współczesnych zdobyczy techniki i inżynierii.
W lutym – kompleks parafilany w Foligno, autorstwa włoskiego biura Fuksas Architects. Bryła kościoła to dwa prostopadłościany – zewnętrzny, wykonany z betonu woskowanego, i wewnętrzny – z lekkiego betonu porowatego, które połączono ze sobą elementami w kształcie ściętych ostrosłupów, tworzących otwarcia w obudowie i wprowadzających do środka światło.


Bryłę kościoła tworzą dwa betonowe prostopadłościany połączone ze sobą elementami w kształcie ściętych ostrosłupów tworzących otwarcia w obudowie i wprowadzających światło do wnętrza.

W fundamentach zastosowano pale o długości 13 m, średnicy 100 cm połączone oczepami 120 x 140 cm, a w narożnikach (gdzie zebrano większe obciążenia) – słupy długości 11 m połączone płytami 4,9 x 4,9 m o grubości 1,8 m. Żelbetową płytę podłogi parteru uniesioną na wysokości 1,5 m nad ziemią oparto na ruszcie wykonanym z betonu samozagęszczalnego dla zapewnienia równości powierzchni i dokładnego wypełnienia deskowań.

Konstrukcja ścian zewnętrznych składa się z żelbetowych słupów o głębokości 80 cm i zmiennej szerokości, pomiędzy którymi rozpięto belki żelbetowe 80 x 50 cm. W powstałych polach ukształtowano otwory okienne za pomocą dodatkowych, diagonalnych belek. Ściany wykonano z paneli warstwowych składających się z rdzenia styropianowego obłożonego obustronnie warstwami grubości 10 cm z betonu zbrojonego siatką stalową Ø 8/38 x 38 cm, połączonymi za pomocą stalowych łączników. Wewnętrzny prostopadłościan jest oparty na konstrukcji stalowej obłożonej stalową siatką stanowiącą ruszt dla tynku.

Kompleks parafialny – kościół, dom parafialny, kaplica
Foligno, Włochy
Autor: Fuksas Architects
Konstrukcja: Gilberto Sarti
Główny wykonawca: Ediltecnica spa
Inwestor: Conferenza Episcopale Italiana – Diocesi di Foligno
Współpracujący artyści: Mimmo Paladino, Enzo Cucchi
Powierzchnia całkowita: 1 910 m2
Projekt: 2001
Realizacja: 2009
Koszt inwestycji: 3 600 000 EUR
Fotografie: Fuksas Architects
Czytaj więcej "Architektura-murator" 02/10

PERES PEACE HOUSE - IZRAEL Z uwagi na kontekst czasu i miejsca powstała przestrzeń, która tworzy mariaż symboliki i użyteczności - Centrum Peresa - dedykowane pokojowi na świecie, autorstwa Fuksas Architects.