Architektura MuratorTechnikaWarsztatMorskie Centrum Nauki / Szczecin

Morskie Centrum Nauki / Szczecin

Nietypowym elementem budynku jest sferyczne planetarium zlokalizowane w centralnej części holu. Monolityczna konstrukcja została wsparta na dwóch podciągach żelbetowych, dzięki czemu sprawia wrażenie lewitującej kuli. O wyzwaniach związanych z realizacją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie pisze Piotr Płaskowicki.

Morskie Centrum Nauki / Szczecin
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, proj. Piotr Płaskowicki Architekt; fot. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Przystępując w 2011 roku do konkursu na projekt Muzeum Morskiego w Szczecinie (obecnie Morskie Centrum Nauki), w pierwszej kolejności szukałem odpowiedzi na dość wyjątkowe wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mówił on m.in. o zakazie stosowania zieleni i budowie obiektu, którego powierzchnia zabudowy przy gruncie w stosunku do obrysu zewnętrznego na najwyższej kondygnacji miała wynosić 50%. Narzucone ograniczenia sprowokowały do poszukiwania dynamicznej, podciętej bryły, której konotacje przestrzenne z kadłubem statku stały się dość oczywiste. Położenie naprzeciwko Wałów Chrobrego, w bliskim sąsiedztwie budynków magazynowych, narzucało potrzebę takiego ukształtowania obiektu, by podkreślał on specyfikę tego miejsca oraz stał się ikoną prawobrzeżnej Odry. Miał stanowić swoisty kontrapunkt dla historycznej zabudowy Szczecina na przeciwległym brzegu, jednocześnie z wielkim poszanowaniem podkreślającej jej istotę w przestrzeni miasta.

Nieregularna forma przypominająca bryłę statku dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących jej elewację. Mimo wspomnianych nieregularności bryła została ukształtowana po dogłębnych analizach widokowych. Jej otwarcia – przeszklenia i wcięcia w elewacji zapraszają spacerujących brzegiem Odry do wnętrza. Oś widokowa, wytworzona przez kierunek głównych drzwi wejściowych, prowadzi wzrok przebywających w holu gości na panoramę Wałów Chrobrego.

Ważną przestrzenią publiczną nowego obiektu będzie taras zlokalizowany na dachu, jako forma miejskiej, otwartej agory. Dodatkowe schody zewnętrzne umożliwiają zejście z tarasu bezpośrednio na bulwary.

Tagi:
Teatr Letni / Szczecin Ze względu na mocno zdegradowaną konstrukcję nie wszystkie historyczne elementy budynku udało się zachować. Pozostawiono m.in. żelbetowy łuk, betonowe kaskady i rzeźby, natomiast zadaszenia i proscenium zaprojektowano od nowa – o wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemysław Kołodziej i Andrzej Kowal.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie projektu Płaskowicki & Partnerzy Dobiega końca budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie według konkursowego projektu biura Płaskowicki & Partnerzy z 2011 roku. Nowa placówka na Łasztowni ma zostać oddana do użytku już w przyszłym roku [ZDJĘCIA Z BUDOWY].
Dom Kultury Krzemień / Szczecin Budynek – niewątpliwie współczesny i nowoczesny – bardziej inspiruje i otwiera przed użytkownikami możliwości, niż epatuje swoim wyrazem. O nowej realizacji pracowni Grid architekci pisze Marek Sietnicki.
Aula Kopernikańska PUM / Szczecin Aula Kopernikańska PUM ukończona w roku 1972 jest nieodkrytym skarbem architektury czasów PRL. O szczecińskiej realizacji Mariana Rąbka pisze Tomasz Sachanowicz.
Wiata PKP / Szczecin Pogodno Wartość tego obiektu wyraża się w jedności architektury i konstrukcji oraz innowacyjnym zastosowaniu popularnej technologii. O szczecińskiej realizacji Danuty Lisieckiej i Henryka Kowalczyka pisze Tomasz Sachanowicz.
Westival Architektury 2019: przegląd najciekawszych wydarzeń Już 15 października rusza kolejna edycja Westivalu Architektury w Szczecinie, tym razem pod hasłem „Kosmopolis. Przyszłość miast”. W programie dyskusje poświęcone futurologii w projektowaniu i architektonicznym innowacjom ze Skandynawii, a wśród gości między innymi Jacek Damięcki, Anna Molenda i Edwin Bendyk.