Architektura MuratorTechnikaWarsztatRenowacja domu na Dolnym Śląsku

Renowacja domu na Dolnym Śląsku

Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.

Renowacja domu na Dolnym Śląsku
Obiekt w trakcie przebudowy. Projektantom zależało na wzmocnieniu oddziaływania zasadniczych elementów architektonicznych – ścian, okien, dachu, a także na łagodzeniu kontrastów kształtów, kolorów i form; fot. Grzegorz Stiasny

Wieś w ostatnich latach powróciła jako temat dyskursu architektonicznego. Skupienie się na wszystkim co nie jest miastem daje w znaczący sposób możliwości zmiany perspektywy twórczej. Wydaje się, że nasza obecna forma życia miejskiego wymusiła na terenach produkcji wiejskiej organizację, abstrakcję i automatyzację na niespotykaną dotąd skalę. Wieś to dziś też nowe formy przemysłu, takie jak przechowywanie danych, centra logistyczne, kompleksy fabryk spożywczych czy intensywnej produkcji zwierzęcej. Wieś wymusza też nieustanne migracje pracowników nierzadko w promieniu kilkudziesięciu kilometrów dziennie. Jest też miejscem prywatnych zakupów gruntów w celu ochrony środowiska.

Krajobraz wiejski poddany jest niemal niezauważalnie znacznym przemianom, zmniejsza się liczba mieszkańców pracujących na roli, a rośnie odsetek tych w sektorze usług w miastach. Brakuje dziś wizji pracy na wsi i pomysłów na zamieszkanie w otoczeniu, w którym obecne siły gospodarcze tworzą nowy krajobraz. Postrzeganie prowincji przez pryzmat uproszczeń i stereotypów traktujących ją jako utracony raj, miejsce, gdzie można odpocząć od cywilizacji, staje się złudne. Pandemia, która nasiliła proces migracji na tereny pozamiejskie, wydobyła na światło dzienne trudności, z jakimi od lat zmaga się polska prowincja – m.in. rzadka sieć usług, brak komunikacji publicznej, opieki zdrowotnej, powszechnego dostępu do internetu. Wszystko to nazywało się niegdyś zacofaniem. Wsi należy się uwaga i ochrona przed utratą charakteru „nie-miasta”.

Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.