Warunki techniczne 2021: co nowego? Jakie zmiany wprowadzają nowe warunki techniczne

i

Autor: Archiwum Architektury Nowe warunki techniczne 2021 stanowią już trzeci etap na drodze zmierzającej ku ograniczeniu zużycia energii; il. GettyImages

Warunki techniczne 2021: co nowego? Jakie zmiany wprowadzają nowe warunki techniczne

2020-12-08 13:59

1 stycznia wchodzą w życie nowe warunki techniczne, które modyfikują m.in. wymagania cieplne względem dachów i ścian zewnętrznych. Jak wyglądają zmiany i co oznaczają w praktyce?

Nadchodząca aktualizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych 2021, jakim powinny odpowiadać budynki, stanowi kulminację zmian zapoczątkowanych jeszcze w 2014 roku. W międzyczasie stopniowo podwyższane były wymagania dotyczące standardów energetycznych budynków – tak, aby inwestorom dać odpowiedni bufor czasowy na przystosowanie swoich projektów do obowiązujących standardów. To kolejny krok do Europejskiego Zielonego Ładu, większej energooszczędności i dbałości o środowisko. Nowe zasady wchodzące w życie 1 stycznia 2021 dotyczą oszczędzania energii oraz izolacyjności cieplnej.

Nowe, zaostrzone zapisy WT 2021 związane są przede wszystkim z wdrażaniem w Polsce postanowień Parlamentu Europejskiego, zgodnie z którymi państwa członkowskie zapewniają, że po 31 grudnia 2020 roku wszystkie nowo powstałe budynki będą energooszczędne, o niemal zerowym zużyciu energii. Są to zmiany, zdecydowanie przybliżające nas do spełnienia założeń planu działania na rzecz zrównoważonej gospodarki Unii Europejskiej, czyli tzw. Europejskiego Zielonego Ładu i wpłyną bezpośrednio na sukcesywne zmniejszenie emisji CO2 i smogu.

Etapowe, trwające niemal dekadę, wprowadzanie zmian w Polsce miało na celu zwiększanie świadomości projektantów, wykonawców i inwestorów w zakresie nowych zasad. Dało również czas na dostosowanie parametrów technicznych materiałów i technologii budowlanych do dyrektyw Unii Europejskiej. Do polskiego systemu prawnego stopniowo wprowadzano zmiany dot. minimalnych wymagań technologicznych elementów, takich jak np. stolarka. Użycie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań skutkuje mniejszymi kosztami eksploatacji budynków: ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Zmiany przepisów komunikowane były z ponad siedmioletnim wyprzedzeniem i wprowadzane etapowo, dzięki czemu mogliśmy się do nich odpowiednio przygotować. W ramach kilkuletnich analiz i testów opracowaliśmy nowoczesne technologie, które już dzisiaj pozwalają nam dostarczać rozwiązania dostosowane do zaostrzonych regulacji WT 2021 – mówi Michał Marcinowski, manager produktu ALUPROF SAOsoby, które złożyły wniosek i otrzymały pozwolenie na budowę jeszcze w tym roku, w przyszłym roku będą mogły przystąpić do realizacji swojego projektu w niezmienionym kształcie. Domy i obiekty użyteczności publicznej, na budowę których inwestorzy wystąpią o pozwolenie po 1 stycznia, będą musiały już spełniać nowe, wyższe wymagania, dzięki którym ich zapotrzebowanie na energię będzie niższe. O jakie parametry konkretnie chodzi?

WT 2021: zatrzymać ciepło w budynku

Charakterystykę energetyczną budynków określa szereg parametrów, jednak tym, który odgrywa kluczową rolę i przekłada się na odczuwalny komfort użytkowników, jest współczynnik przenikania ciepła U. Parametr określa skuteczność konstrukcji w zapobieganiu ucieczce ciepła na zewnątrz. Im mniejsza wartość U, tym lepszą izolację zapewnia dana ściana zewnętrzna lub dach, a im lepsza izolacyjność, tym wyższy komfort cieplny domowników i niższe rachunki za ogrzewanie ­– wyjaśnia Adam Buszko, ekspert firmy Paroc Polska, producenta izolacji budowlanych.Jak kształtują się docelowe wymagania dla poszczególnych przegród, prezentuje poniższa tabela.

O ile wymagania izolacyjności dla podłóg na gruncie pozostaną takie same, zmiany dotkną izolacje ścian zewnętrznych i dachów. Jak podkreślają eksperci, są to zmiany uzasadnione. Średnio poprzez konstrukcję i połać dachową ucieka od 1/4 do nawet 1/3 całości energii przeznaczanej na ogrzewanie – przestrzega Adam Buszko. Zadbanie o odpowiedni standard energetyczny w tej strefie to nie tylko oszczędność pieniędzy, paliw nieodnawialnych i ewentualnych emisji, lecz także możliwość zagospodarowania cennej przestrzeni na strychu na cele mieszkaniowe – dodaje. Zmianie ulega też wskaźnik zużycia energii pierwotnej (Ep) - określający, ile energii z nieodnawialnych źródeł może zużywać budynek. Ten dotychczasowy wraz z najnowszą zmianą prawa został zmieniony dla domów jednorodzinnych z poziomu 95 kWh/m² do 70 kWh/m² na rok. Oznacza to konieczność sięgania po odnawialne źródła energii oraz budowanie ścian z materiałów o lepszej izolacyjności, dzięki którym budynek zmniejszy swoje zapotrzebowanie na energię.

Warunki techniczne 2021: co nowego? Jakie zmiany wprowadzają nowe warunki techniczne

i

Autor: Archiwum Architektury 1 stycznia żegnamy niefortunny rok 2020 i witamy nowe warunki techniczne, które modyfikują m.in. wymagania cieplne względem dachów i ścian zewnętrznych budynków; fot. Unsplash

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

W praktyce obniżenie dopuszczalnych współczynników przenikania ciepła spowoduje zwiększenie minimalnej grubości izolacji ścian zewnętrznych i dachów. Poniższa tabela prezentuje orientacyjny rozkład grubości izolacji, wymaganych dla poszczególnych konstrukcji w poszczególnych latach, w tym docelowe wymagania WT 2021.

Jak podkreślają eksperci, inwestorzy nie powinni obawiać się znacząco wyższych kosztów budowy. Jak wynika z obliczeń Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej MIWO, zwiększenie minimalnej grubości izolacji ścian zewnętrznych o około 2 cm, a dachów i stropodachów o 4-5 cm zwiększy koszt typowej inwestycji o 1-1,5 promila, co i tak zwróci się w szybkim czasie w postaci niższych kosztów eksploatacyjnych – tłumaczy Adam Buszko.

W ofercie firmy H+H znajdziemy z kolei takie rozwiązania jak bloczki TERMO i SUPERTERMO pozwalające na wybudowanie ściany, która nawet bez warstwy ocieplenia z nawiązką spełni wymagania nowych warunków technicznych 2021. Jednowarstwowa ściana z bloczków H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO o szerokości 480 mm będzie posiadała współczynnik U=0,17 W/(m²K). Jak przekonują przedstawiciele firmy, pozwala to na błyskawiczne wznoszenie budynków, o doskonałych parametrach cieplnych, nawet przy całkowitym wyeliminowaniu prac dociepleniowych.Położenie na ścianie z bloczków H+H SUPERTERMO izolacji jeszcze bardziej poprawi jej parametry i przy zastosowaniu dodatkowych rozwiązań pozwoli na wznoszenie budynków zupełnie pasywnych, czy nawet dodatnio energetycznych, czyli zużywających mniej energii niż same jej wytwarzają.

Warunki techniczne 2021: oszczędności i czyste powietrze

Bilans kosztów i zysków okazuje się na tyle korzystny, że w ostatnich latach część inwestorów decydowała się wręcz wyprzedzać nadchodzące wymagania, stawiając na optymalną ekonomicznie grubość izolacji. Ogrzewanie domów jednorodzinnych pochłania niekiedy nawet 80% wszystkich kosztów eksploatacyjnych, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na „załataniu” przepuszczających ciepło przegród – podkreśla Adam Buszko. Inwestorom zalecamy stosowanie wełny kamiennej o grubości 20 cm dla fasad, 30 cm dla poddasza oraz 15 cm dla podłóg. Poprawnie i kompleksowo wykonana termomodernizacja może obniżyć koszty ogrzewania nawet o połowę, a czas zwrotu takiej inwestycji za sprawą niższych rachunków wynosi zazwyczaj 7 lat – podsumowuje ekspert firmy Paroc Polska.