Architektura MuratorTechnikaWieżowiec De Rotterdam

Wieżowiec De Rotterdam

Budynek zaprojektowano z intencją stworzenia wertykalnego miasta, którego różnorodne funkcje są rozdzielone w pionie – sklepy, mieszkania, biura, powierzchnie rekreacyjne, czterogwiazdkowy hotel i wielopoziomowy garaż. Trzy bryły o wysokości 150 metrów oparto na wspólnym, trzydziestometrowym podium i rozsunięto na odległość 7 metrów od siebie. Intensywność zabudowy wynosi 32, a całość ma łączną powierzchnię użytkową 160 000 m2.

Wieżowiec DE Rotterdam
Wieżowiec De Rotterdam zaprojektowano jako wertykalne miasto. Program funkcjonalny zaplanowano tak, aby każda z funkcji znajdowała się w odrębnym bloku. Apartamenty zlokalizowano w wieży zachodniej, biura - w środkowej oraz w górnym bloku wieży wschodnej, której dolną część zajmuje hotel. Podium przeznaczono na parking (w podziemiu) i przestrzeń publiczną (nad ziemią); fot. Ossip van Duivenbode / De Rotterdam
Wieżowiec De RotterdamRotterdam, Holandia
AutorzyOMA
Współpraca autorskaB+M
KonstrukcjaCorsmit
Fasada:Permasteelisa; TGM
Generalny wykonawcaZüblin
InwestorDe Rotterdam CV
Powierzchnia całkowita:162 000 m² (biura – 72 000 m²; 240 apartamenty – 34 500 m²; hotel – 19 000 m²; usługi – 1000 m²; rekreacja – 4 500 m²; parking – 31 000 m²)
Projekt1997
Data realizacji (początek)2009
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji340 000 000 EUR

De Rotterdam to największy budynek w Holandii. Ten wielofunkcyjny zespół zlokalizowano na Kop van Zuid, postoczniowym terenie w śródmieściu Rotterdamu, na południowym brzegu rzeki Maas. Inwestycja została zainicjowana w 1997 roku, a budowa rozpoczęta w 2009 i ukończona w 2013. Zespół zlokalizowano pomiędzy wieżowcem KPN autorstwa Renzo Piano i terminalem promowym. Trzy budynki o wysokości 150 m (44 piętra) oparto na wspólnym, trzydziestometrowej wysokości (sześciokondygnacyjnym) podium i rozsunięto na odległość 7 m od siebie. Intensywność zabudowy wynosi 32, a całość ma łączną powierzchnię użytkową 160 000 m2. De Rotterdam zaprojektowano z intencją stworzenia wertykalnego miasta, którego różnorodne funkcje są rozdzielone w pionie – sklepy, mieszkania, biura, powierzchnie rekreacyjne, czterogwiazdk0wy hotel i wielopoziomowy garaż. Wspólne, ośmiometrowej wysokości atrium rozciąga się na całej długości budynku i obsługuje wszystkie funkcje obiektu. Jego podłogi wyłożono naturalnym kamieniem, a ściany – mosiężnymi panelami.

Wieżowiec DE Rotterdam
Elewacje wykonano w systemie ściany kurtynowej o łącznej powierzchni szkła 50 000 m2; fot. Ossip van Duivenbode / De Rotterdam

Konstrukcja

Elewacje wykonano w systemie ściany kurtynowej o łącznej powierzchni szkła 50 000 m2. Zastosowano różne moduły – w części biurowej 1800 x 3400 mm, w części hotelowej 1800 x 3000 mm z ryglem na wysokości stropu międzykondygnacyjnego, natomiast na elewacji od strony „szczeliny” między wieżowcami moduły 1800 x 3400 mm. Elewacje wieży środkowej i wschodniej zaprojektowano w oparciu o profile opracowane indywidualnie, a w części mieszkalnej zastosowano profile typowe. W celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię projektanci dążyli do maksymalizacji dostępu światła słonecznego, minimalizacji wykorzystania energii elektrycznej do oświetlenia (m. in. poprzez wykorzystanie możliwości produkcji energii elektrycznej przez systemy komunikacji pionowej) oraz zmniejszenia zużycia wody użytkowej poprzez zastosowanie jej wtórnego obiegu i wykorzystanie wód z rzeki Maas na potrzeby systemów chłodzenia. Zastosowano również systemy skojarzonej produkcji energii elektrycznej, chłodu i ciepła. Osiągnięto wysoką sprawność energetyczną (w odniesieniu do stosowanego w Holandii parametru energy performance coefficient EPC): część mieszkaniowa 55% EPC, biura 82% i 77% EPC (odpowiednio 31%, 18% i 23% poniżej wymogów normatywnych). Zespół otrzymał najwyższą ocenę energetyczną stosowaną w Holandii – GreenCalc „A”.

Wieżowiec DE Rotterdam
Trzy 150-metrowe wieże oddalone od siebie o około 7 m posadowiono na 30-metrowym podium; fot. Ossip van Duivenbode / De Rotterdam
Woda, zieleń, miasto: jak robią to Holendrzy? O tym, czy odpowiednie projektowanie błękitnej infrastruktury w mieście może być odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne z Timo Stevensem z renomowanej holenderskiej pracowni De Urbanisten rozmawia Agnieszka Radziszewska.
Westbeat. Innowacyjna architektura z Amsterdamu Wielkim zwycięzcą tegorocznej Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej jest Westbeat – pionierski budynek-hybryda, będący miejscem do mieszkania i pracy, mający dodatkowo własną, ale otwartą dla gości z zewnątrz przestrzeń publiczną, która może być wykorzystywana na różne sposoby.
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.
Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
Holandia: miasta w obliczu zmian klimatycznych Od połowy XX wieku działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Miejscami, w których występuje kumulacja ludności, a tym samym źródeł emisji dwutlenku węgla są miasta. Dlatego ich rola w ochronie klimatu jest kluczowa.