Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od strony południowo-wschodniej; fot. Voll Arkitekter AS + Ricardo

Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia

2020-06-25 18:54

Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.

Nazwa obiektuWieżowiec Mjøstårnet (The Tower of Lake Mjøsa)
Adres obiektuBrumunddal, Norwegia
AutorzyVoll Arkitekter
KonstrukcjaMoelven Limtre, Sweco
Generalny wykonawcaHent
InwestorAB Invest
Powierzchnia całkowita10500.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

Mjøstårnet to obecnie najwyższa na świecie realizacja w całości wykonana z drewna. Wieża została otwarta 1 marca 2019 roku, jej wysokość osiągnęła 85,4 m – tymczasowy rekord wśród budynków drewnianych na podstawie certyfikatu CTBUH (Council on Tall Buildings and Urban Habitat). Obiekt zlokalizowany jest w Brumunddal, niewielkiej miejscowości nad brzegiem Mjøsa, największego jeziora w Norwegii (położonego w regionie Hedmark, oddalonego o około 140 km na północ od Oslo). Pomysłodawcą projektu jest pochodzący z Brumunddal prywatny inwestor Arthur Buchardt, zaś autorem pracownia Voll Arkitekter.

Aby budynek mógł być zakwalifikowany jako drewniany, konstrukcja nośna, podobnie jak większość komponentów wewnętrznych, musi być wykonana z drewna. W przypadku Mjøstårnet inwestor zdecydował się na szersze podejście do pojęcia zrównoważonego rozwoju w skali lokalnej. W celu znaczącego obniżenia kosztów budowy i ograniczenia negatywnego oddziaływania transportu na środowisko, całe drewno oraz większość materiałów użytych do budowy pochodziło ze źródeł lokalnych. Podobnie jak firmy zaangażowane przy procesie obróbki, dostaw oraz samej budowy, wywodziły się z tego samego regionu lub, jeśli nie było to możliwe, z sąsiednich regionów w Norwegii.

Czytaj też: Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] |

Budynek o powierzchni 10 500 m2 (dodatkowe 4500 m2 zajmuje kąpielisko miejskie) składa się z lobby, restauracji, basenu na poziomie parteru oraz sali konferencyjnej na poziomie +1. Na kolejnych pięciu piętrach umiejscowiono biura, cztery kolejne zajmuje Wood Hotel z 72 pokojami. Kondygnacje 12-16 zaadoptowano na 32 apartamenty, z czego dwie ostatnie przeznaczono na 3 luksusowe penthouse'y. Szczyt wieńczy widoczna z oddali otwarta pergola, która na poziomie 18 i 19 kondygnacji tworzy ogólnodostępny taras z widokiem na jezioro Mjøsa.

KUP DOSTĘP