Apartamentowiec Żorro w Żorach

i

Autor: Archiwum Architektury Apartamentowiec Żorro w Żorach, proj. Frantagroup Architects; fot. Frantagroup Architects

Apartamentowiec Żorro w Żorach

2023-03-03 16:06

Budynek ukształtowano poprzez modyfikację kubatury typowych obiektów z wielkiej płyty, stanowiących bezpośredni kontekst, i nadanie im wyjątkowości oraz cech architektonicznego „superbohatera” – o powstawaniu apartamentowca pisze autor projektu, Maciej Franta.

Żory to nieduże historyczne miasto stanowiące jeden z najdalej wysuniętych na południe punktów konurbacji śląskiej. Razem z Pszczyną i Bielskiem określa rejon przejściowy między częścią intensywnie zurbanizowaną a tą przyrodniczą Beskidu Śląskiego. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane zarówno z metropolią, jak i miejscowościami górskimi. Przebiega przez nie jedna z głównych arterii łączących aglomerację z pobliskimi terenami wypoczynkowymi na południu, dlatego Żory stanowią coraz bardziej interesującą opcję do zamieszkania, a okoliczne rejony są atrakcyjne z uwagi na prężny rozwój gospodarczy.

Apartamentowiec Żorro zlokalizowany został przy skrzyżowaniu ulic Prawniczej i Handlowej. Jest to zdecydowanie bardziej miejska część Żor, która przez ostatnie kilkadziesiąt lat uległa dużemu doinwestowaniu w obszarze wielu funkcji. Lokalizacja samej działki nie jest ani typowo przyrodnicza, ani malowniczo położona, a bezpośredni kontekst i sąsiedztwo nie stanowią estetycznej atrakcji. Budynek znajduje się natomiast w pobliżu osiedla mieszkaniowego o zróżnicowanym i urozmaiconym charakterze przestrzennym, wyposażonym we wszystkie potrzebne funkcje usługowe i edukacyjne. W najbliższym sąsiedztwie powstał również duży supermarket budowlany wraz z obszernymi strefami parkingowymi. Sam rejon inwestycji jest doskonale skomunikowany – w promieniu kilkuset metrów przebiegają znaczące ciągi komunikacyjne, a cała dzielnica wyposażona jest w intensywną sieć komunikacji miejskiej. Działka znajduje się na wzniesieniu i stanowi wraz z okoliczną zabudową szeroką dominantę. Niełatwy kontekst z estetycznie trudnym sąsiedztwem, wytyczna wysokościowa oraz dopuszczenie w tym miejscu zabudowy wyższej stały się zaczynem pomysłu na budynek, oraz ukształtowały jego kubaturę, skalę i estetykę.

KUP DOSTĘP