Biurowiec L'UNI we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Przebudową zabytkowego obiektu przy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa; fot. Maciej Minch

Biurowiec L'UNI we Wrocławiu

2022-02-24 17:53

Dzięki zastosowaniu nowej metody wzmocnienia konstrukcji i budowie stropów w systemie upside down udało się skrócić czas realizacji oraz zredukować ilość stali potrzebnej do wzmocnienia budynku. O wyzwaniach związanych z przebudową zabytkowego obiektu przy ulicy Grodzkiej we Wrocławiu pisze Zbigniew Maćków.

Biurowiec L’UNI powstaje w ramach przebudowy zabytkowego obiektu przy ulicy Grodzkiej 9 we Wrocławiu. Gmach, według projektu niemieckiego architekta Theodora Milczewskiego, stanął w 1864 roku na nabrzeżu Odry. Początkowo mieściło się w nim Muzeum Mineralogiczne i Paleontologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego, po wojnie stał się siedzibą Wydziału Farmacji Akademii Medycznej. Projekt adaptacji obiektu historycznego na nowoczesny biurowiec opracowała Maćków Pracownia Projektowa.Przygotowania do prac remontowych na terenie budynku historycznego ze względu na zmiany decyzji administracyjnych przeciągały się w czasie. Kiedy jednak rewitalizacja się rozpoczęła, okazała się udanym mariażem kompetencji, elastyczności, decyzyjności i umiejętności znajdowania partnerów w tym niełatwym, wymagającym przedsięwzięciu.Lokalizacja budynku, funkcjonującego już pod nową nazwą L’UNI, jest równocześnie malownicza i prestiżowa. Bezpośrednie sąsiedztwo Odry, parku Ossolineum, widok na Ostrów Tumski i Wyspę Słodową, umożliwiają codzienne obcowanie z najbardziej ikonicznymi widokami Wrocławia. Z kolei sąsiedztwo uniwersytetu i instytucji naukowych decyduje o atmosferze zupełnie innej niż w otoczeniu typowych budynków biurowych. Łatwo wyobrazić sobie, że najemca, wybierając to miejsce, będzie miał nieco inne priorytety, niż zwolennik business-hubów czy parków technologicznych. Kogoś takiego – o szczególnym guście i wyrafinowanych potrzebach – miał na myśli inwestor, świadomie i odważnie podejmując decyzję o zakupie nieruchomości w tej lokalizacji i takim anturażu oraz stanie technicznym. Nosi on bowiem na sobie ślady zniszczeń wojennych, po drugie adaptacji obiektu do funkcji dydaktycznych i badawczych tak specyficznej specjalności, jak farmacja. Efekt zakłada transformację wnętrz w nowoczesne, a z uwagi na wysokość i rozległość pięter – przestronne powierzchnie.

KUP DOSTĘP