Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki na ukończeniu

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Tytus Szabelski

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki na ukończeniu

2015-09-28 12:09

W Toruniu trwają prace wykończeniowe nad Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Najtrudniejszym etapem budowy okazał się montaż charakterystycznej okładziny picado, pokrywającej m.in. wnętrza sal koncertowych. Inaugurację centrum zaplanowano na 12 grudnia 2015 roku.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki usytuowane jest obok zabytkowego, średniowiecznego zespołu miejskiego w Toruniu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Projekt biura Menis Arquitectos, według którego powstaje budynek, wyłoniono w 2008 roku w ramach międzynarodowego konkursu architektonicznego. Projekt budowlany powstał przy wsparciu szczecińskiego biura Studio A4, które wcześniej współpracowało z autorami Filharmonii Szczecińskiej, pracownią Estudio Barozzi Veiga.

Toruń zrobił na mnie ogromne wrażenie. I to już w chwili, kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy. Zafascynowała mnie jego atmosfera, historia, a także kolor. Ogromnie zależało mi, aby pokazać nowy sposób wykorzystania cegły stanowiącej nierozerwalną część Torunia. Dzięki temu chciałem na nowo i na miarę XXI wieku zinterpretować jego historię. Przyglądałem się więc miastu przez cały rok. Widziałem jak zmienia się w zależności od pory roku. Połowa pracy architekta zawsze polega na uwzględnieniu czynnika lokalnego, czyli otoczenia. Druga połowa to jego własna wizja i kreatywność. - mówi Fernando Menis.

Podstawowe materiały wykorzystane do budowy obiektu to często występujący w realizacjach Menisa beton oraz nawiązująca do zabytkowej toruńskiej architektury cegła. W całym budynku beton z odciśniętym szalunkiem z desek płynnie przenika się z picado – konglomeratem betonowo-ceglanym, który pokrywa sufit oraz ściany obu sal koncertowych, a także ściany pozostałych reprezentacyjnych wnętrz.

Jak czytamy na stronie internetowej CKK Jordanki, montaż okładzin picado okazał się najtrudniejszym etapem budowy. Obecnie trwają prace związane z wykończeniem ich struktury oraz impregnacją. - Zakończono szklenie okien, uruchomiono największą zapadnię – transportową. Trwają prace rozruchowe dotyczące uruchomienia czterech zapadni scenicznych. Wykonawca zakończył układanie parkietu w sali prób, salach konferencyjnych i pomieszczeniach biurowych, położył płyty granitowe na placu przed salą koncertową. Obecnie trwa ich szlifowanie – do ukończenia pozostała już tylko sala koncertowa – poinformował prezes Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki Grzegorz Grabowski.

Inaugurację centrum zaplanowano na początek grudnia 2015 roku. Makieta obiektu jest centralnym obiektem prezentowanej w CSW Znaki Czasu w Toruniu wystawy "Przełom. Architektura w Polsce po 1989 roku". Ekspozycję, będącą drugą prezentacją Kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać do 22 listopada 2015.