Sala koncertowa Zénith

i

Autor: Archiwum Architektury

Sala koncertowa Zénith w Strasburgu

2010-12-02 1:00

Wokół betonowego trzonu rozmieszczono dwadzieścia stalowych słupów, które tworzą oparcie konstrukcji eliptycznej fasady, wyróżniającej się kolorem na tle krajobrazu. Autorzy: Massimiliano i Doriana Fuksas

Nazwa obiektuSala koncertowa Zénith
Adres obiektuEckbolsheim, Strasburg, Francja
AutorzyMassimiliano i Doriana Fuksas
Generalny wykonawcaPertuy Construction
InwestorCommunauté Urbaine de Strasbourg
Powierzchnia całkowita16564.0 m²
Projekt2003
Data realizacji (początek)2005
Data realizacji (koniec)2007
Koszt inwestycji48 000 000 EUR

Otwarty w styczniu tego roku obiekt w Strasburgu zaprojektowano na 10 000 miejsc i jest to największa hala koncertowa w Europie. Kształt wewnętrznej konstrukcji sali został uformowany na rzucie elipsy, by osiągnąć optymalną przestrzeń do rozmieszczenia funkcji. Według zamysłu projektantów budynek miał stanowić swoistą rzeźbę w przestrzeni okolic Strasburga. Poprzez nadanie fasadzie charakterystycznego eliptycznego kształtu obiekt przyjmuje dynamiczny charakter, a kolorem wyróżnia się na tle krajobrazu.

Główna żelbetowa konstrukcja hali nie jest widoczna z zewnątrz. Zbudowana została z 30-centymetrowej grubości zbrojonego betonu. Rzut ścian ukształtowano na krzywych o różnych promieniach, w taki sposób, by uzyskać optymalną proporcję pomiędzy maksymalną pojemnością widowni i najlepszą widocznością. Wokół betonowego trzonu rozmieszczono dwadzieścia stalowych słupów, które tworzą oparcie konstrukcji fasady podtrzymującej membranę oraz wsparcie dachu holu. Betonowa konstrukcja została wzniesiona w 18 miesięcy. Mambranowa fasada w niespełna 10 tygodni.

Na początku lat 80. zaczęły powstawać na terenie Francji hale widowiskowe typu Zénith. Jest to rodzaj budynku przeznaczony do popularyzacji muzyki – od poważnej do popularnej, od koncertów po spektakle muzyczne. Ministerstwo Kultury i Komunikacji określiło minimalne warunki jakie powinny spełniać sale tego typu, uwzględniając w nich także wytyczne dla projektantów. Rozwiązania projektowe widowni na minimum 3000 osób powinny zapewniać dobry widok z każdego miejsca siedzącego oraz umożliwiać sprawną ewakuację widzów. Wnętrze musi spełniać wysokie wymogi akustyczne, a scena powinna być wyposażona w wielofunkcyjne zaplecze techniczne do obsługi koncertów i artystów.


Sala koncertowa Zénith

Lokalizacja: Eckbolsheim, Strasburg, Francja Autorzy: Massimiliano i Doriana Fuksas Generalny wykonawca: Pertuy Construction Membrana na fasadzie: Form TL i Conobbio S.p.A. Akustyka: Altia-Acoustique Inwestor: Communauté Urbaine de Strasbourg Powierzchnia całkowita: 16 564 m2 Projekt: 2003-2005 Realizacja: 2005-2007 Koszt inwestycji: 48 000 000 EUR

Czytaj więcej w "ARCHITEKTURA-murator" 11/2008.