kingspan przekrój przez plyte

i

Autor: Archiwum Architektury

Termomodernizacja. Pianka rezolowa kontra tradycyjne materiały termoizolacyjne

2017-12-07 14:30

Zapewnienie komfortu cieplnego, zarówno w nowych projektach, jak i modernizacjach, staje się coraz trudniejszym zadaniem dla projektantów, ponieważ wymagania energetyczne stawiane budynkom rosną. Tak w nowych konstrukcjach, jak i renowacjach zabytkowych obiektów, skuteczne ocieplanie wnętrz przedstawia szereg wyzwań.

Od roku 2021 maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych będzie wynosić U=0,20 W/(m2K); dla budynków użyteczności publicznej ta wartość będzie obowiązywać już od 2019 roku.

Przy rosnących wymaganiach energetycznych, dotyczących zarówno nowych projektów, jak i renowacji, wybranie odpowiedniej izolacji staje się coraz ważniejsze. Pojawiło się określenie izolacji wysokoefektywnej, która może zastąpić tradycyjne materiały ociepleniowe stosowane w systemach ETICS - wełnę czy styropian. Wielu inwestorów może chcieć oszczędzić na izolacji, ponieważ wybór wysokiej jakości produktu zwróci się dopiero w trakcie eksploatacji budynku. Jeżeli jednak myślimy przyszłościowo o naszym projekcie, warto zastosować materiały izolacyjne korzystające ze zdobyczy najnowszych technologii, takich jak np., płyty z pianki rezolowej Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian.

Płyty Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian mają najniższą wartość współczynnika przewodzenia ciepła spośród dostępnych na rynku produktów tego rodzaju: λ = 0,020W/(mK), w związku z czym można je efektywnie stosować nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale także w konstrukcjach pasywnych. Rdzeniem płyty jest pianka rezolowa, otoczona z obu stron przez okładzinę z białego welonu szklanego. Całość jest łatwa w obróbce i instalacji, co powiększa możliwości zastosowania produktu.

Płyty są wyjątkowo cienkie – pozwalają skutecznie ocieplić budynek warstwą kilkunastu, a nie kilkudziesięciu centymetrów, dzięki czemu można oszczędzić cenną przestrzeń eksploatacyjną, co zrekompensuje z naddatkiem nakłady na izolację. Kwestia ta dotyczy nie tylko wnętrz, ale także przestrzeni takich jak np. tarasy, gdzie problemem jest nie tylko zmniejszenie powierzchni użytkowej, ale także zmiana proporcji balkonów i otworów okiennych, co prowadzi do zniekształcenia pierwotnego projektu elewacji. Często poruszany w ostatnich latach temat nieudolnie wykonanych termomodernizacji przedstawia, jak duży wpływ na elegancką wcześniej bryłę ma nieodpowiednio dobrana izolacja. Można tego łatwo uniknąć, używając produktu takiego jak płyty Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian.

kingspan diagram

i

Autor: Kingspan Wpływ grubości termoizolacji na światło okna.

Kolejna korzyść płynąca z zastosowania cieńszych płyt termoizolacyjnych to lepsze doświetlenie. Montowanie grubszej, tradycyjnej izolacji na zewnętrznych ościeżach okiennych, tzw. węgarkach, zmniejsza kąt widzenia przez okno, co zmniejsza ilość światła w pomieszczeniu – w takiej sytuacji zastosowanie takiego produktu jak Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian nie wpłynie na doświetlenie, przy zachowaniu komfortu cieplnego.

Niedostateczne ocieplenie węgarków prowadzi do powstawania dużych mostków termicznych, w wyniku czego warstwa grubej izolacji zewnętrznej traci swoją skuteczność. Jest to szczególnie uciążliwe w budynkach, gdzie okna są gęsto rozmieszczone, takich jak domy wielorodzinne.

kingspan balkon

i

Autor: Archiwum Architektury Wpływ grubości termoizolacji na powierzchnię balkonu.