Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce powstało wiele różnej wielkości obiektów sportowych. W większości z nich możemy być jedynie kibicami sportu zawodowego. Zagłębiowski Park Sportowy, który aktualnie powstaje w Sosnowcu, oferować będzie mieszkańcom również dodatkowe funkcje. Ta miejska inwestycja oprócz w pełni wyposażonego stadionu piłkarskiego z zadaszoną trybuną obejmuje także dwie areny sportowe: halę z wielofunkcyjnym boiskiem oraz całoroczny stadion zimowy.
Hala sportowa wyposażona będzie w częściowo składaną trybunę o pojemności ponad 3 tys. miejsc, część VIP z lożą dla 48 kibiców, szatnię dla sportowców, salę treningową oraz zaplecza sanitarne i gastronomiczne. Na stadionie zimowym ma się znajdować całoroczne lodowisko, trybuna dla prawie 2,5 tys. kibiców, strefa VIP jak w pozostałych obiektach, zaplecza sanitarne i gastronomiczne oraz szatniowe nie tylko dla pierwszej drużyny, lecz także dla sekcji młodzieżowych i uczniowskich klubów sportowych. Zagłębiowski Park Sportowy będzie zatem nie tylko miejscem do kibicowania zawodowcom, ale również miejscem do czynnego uprawiania amatorskiego sportu.
Zagłębiowski Park Sportowy to inwestycja duża zarówno pod względem wielkości wydatkowanych środków z budżetu publicznego, jak i w kategorii wielkości obszaru podlegającego przeobrażeniu. W przypadku tak ogromnej realizacji wbicie przysłowiowej pierwszej łopaty poprzedzone jest długim procesem planistycznym. Tak też było w tym przypadku. Dla nas, architektów, wszystko zaczęło się w 2015 roku od dwuetapowego konkursu architektonicznego zorganizowanego przez katowicki SARP na zlecenie miasta Sosnowiec.
Nasza propozycja uzyskała I nagrodę, w efekcie czego otrzymaliśmy zlecenie na opracowanie dokumentacji projektowej w pełnym zakresie, tj. koncepcji pokonkursowej, projektu budowlanego i wykonawczego.
To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej „Architektury-murator”.Chcesz dalej czytać ten tekst?