Architektura MuratorWydarzenia10. urodziny OKK design!

10. urodziny OKK design!

28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.

10. urodziny OKK design!
Grafika promująca 10. edycję OKK! Design, proj. Kasia Ludwisiak

Tegoroczne dyskusje odbywać się będą pod wspólnym tytułem „Come Back”. Hasło nawiązuje do powrotu najważniejszych wartości w branży, jasno zdefiniowanej roli architekta, jakościowych materiałów wykończeniowych, zrównoważonego rozwoju i sztuki w tworzeniu przyjaznych miejsc do życia i szeroko rozumianego dobrostanu nas wszystkich – tłumaczą organizatorzy. Na 10. urodzinach cyklu OKK! design, które poprowadzi Ewa Trzcionka, nie zabraknie kuratorów, architektów, dziennikarzy i aktywistów. Relację z Mediolanu przedstawi Marcin Szczelina, a w panelu dyskusyjnym udział wezmą Anna Grużewska, redaktor naczelna „Czas na Wnętrze”, architektka wnętrz Agnieszka Musiał i Katarzyna Księżopolska, redaktor naczelna MAGAZIF.

Następnie o komunikacji designem opowie Ewa Bajer z VASCO. Zagadnienia dotyczące ponadczasowej architektury wnętrz objaśnią właścicielki pracowni MOOD WORKS – Dorota Kuć i Karina Snuszka. O roli sztuki w projektach wnętrz Ewa Mierzejewska (DDTVN) porozmawia z architektem Aleksandrem Jankowskim, właścicielem pracownia projektowej Jankowski i Oprychał, architektką Marią Miland, koordynatorką Art in Architecture Festival i Agnieszką Gruszczyńską-Hyc, redaktor naczelną magazynów „Dobre Wnętrze”, „M jak mieszkanie” i serwisu urządzamy.pl.

Maciej Leszczyński (VZÓR) zaprezentuje historię krzesła KA237 autorstwa Kuczmy, Michał Piernikowski podsumuje niedawno zakończony Łódź Design Festival pod hasłem: RE:GENERACJA. W programie nie zabraknie rozmowy o polskim rzemiośle grupy Kolektywni.

To oczywiście nie wszystko, bo dla gości przygotowano również ważną prezentację stand-up „Architekt kontra rzeczywistość”, którą poprowadzi Jan Sikora. Zwieńczeniem 19. edycji OKK! design będzie podsumowanie projektu WODA: W CENTRUM, a także dyskusja o roli architekta i przyszłości architektury, w której udział wezmą architekci Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Federowicz-Boule, Jakub Krzysztofik, Jan Chwedczuk i Jacek Tryc. Więcej informacji na www.okkdesign.pl.

Cykl spotkań OKK! Design
Gdzie:
Warszawa, ul. Mysia 3
Kiedy: 28 czerwca, godz. 12.00

10. urodziny OKK design!
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe Zapraszamy na wykład Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.