Architektura MuratorWydarzenia10. urodziny OKK design!

10. urodziny OKK design!

28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.

10. urodziny OKK design!
Grafika promująca 10. edycję OKK! Design, proj. Kasia Ludwisiak

Tegoroczne dyskusje odbywać się będą pod wspólnym tytułem „Come Back”. Hasło nawiązuje do powrotu najważniejszych wartości w branży, jasno zdefiniowanej roli architekta, jakościowych materiałów wykończeniowych, zrównoważonego rozwoju i sztuki w tworzeniu przyjaznych miejsc do życia i szeroko rozumianego dobrostanu nas wszystkich – tłumaczą organizatorzy. Na 10. urodzinach cyklu OKK! design, które poprowadzi Ewa Trzcionka, nie zabraknie kuratorów, architektów, dziennikarzy i aktywistów. Relację z Mediolanu przedstawi Marcin Szczelina, a w panelu dyskusyjnym udział wezmą Anna Grużewska, redaktor naczelna „Czas na Wnętrze”, architektka wnętrz Agnieszka Musiał i Katarzyna Księżopolska, redaktor naczelna MAGAZIF.

Następnie o komunikacji designem opowie Ewa Bajer z VASCO. Zagadnienia dotyczące ponadczasowej architektury wnętrz objaśnią właścicielki pracowni MOOD WORKS – Dorota Kuć i Karina Snuszka. O roli sztuki w projektach wnętrz Ewa Mierzejewska (DDTVN) porozmawia z architektem Aleksandrem Jankowskim, właścicielem pracownia projektowej Jankowski i Oprychał, architektką Marią Miland, koordynatorką Art in Architecture Festival i Agnieszką Gruszczyńską-Hyc, redaktor naczelną magazynów „Dobre Wnętrze”, „M jak mieszkanie” i serwisu urządzamy.pl.

Maciej Leszczyński (VZÓR) zaprezentuje historię krzesła KA237 autorstwa Kuczmy, Michał Piernikowski podsumuje niedawno zakończony Łódź Design Festival pod hasłem: RE:GENERACJA. W programie nie zabraknie rozmowy o polskim rzemiośle grupy Kolektywni.

To oczywiście nie wszystko, bo dla gości przygotowano również ważną prezentację stand-up „Architekt kontra rzeczywistość”, którą poprowadzi Jan Sikora. Zwieńczeniem 19. edycji OKK! design będzie podsumowanie projektu WODA: W CENTRUM, a także dyskusja o roli architekta i przyszłości architektury, w której udział wezmą architekci Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Federowicz-Boule, Jakub Krzysztofik, Jan Chwedczuk i Jacek Tryc. Więcej informacji na www.okkdesign.pl.

Cykl spotkań OKK! Design
Gdzie:
Warszawa, ul. Mysia 3
Kiedy: 28 czerwca, godz. 12.00

10. urodziny OKK design!
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Warszawa w rękach najmłodszych! Rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych 24 września startuje cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci „Moje Miasto Warszawa”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest ekologiczny aspekt funkcjonowania miasta.