Architektura MuratorWydarzenia15-lecie Izby Architektów RP

15-lecie Izby Architektów RP

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ma już 15 lat! Z tej okazji 8 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości zaprezentowano między innymi wstępne założenia do projektu Ustawy o architekturze.

15-lecie Izby Architektów RP
Laureaci tegorocznej Nagrody Izby Architektów RP dla dziennikarzy, od lewej: Piotr Sarzyński, Anna Cymer, Ewa Karendys i Filip Springer, fot. materiały prasowe IARP

8 grudnia 2017 roku w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta gala 15-lecia Izby Architektów RP. Powołana w 2002 roku, od samego początku wypełnia misję publiczną, przyjmując na siebie rolę kompetentnego ciała samorządowego, które jest partnerem rządu w procesie uznawania kwalifikacji zawodowych architektów i reglamentacji uprawnień. Podstawowe jej zadania to samopomoc oraz regulacja zasad wykonywania zawodu architekta, a także ochrona jego jakości. Oprócz tego zajmuje się weryfikacją polskich uprawnień w UE, certyfikacją dyplomów uczelni zagranicznych, stoi na straży regulacji prawnych, prowadzi Krajowy Sąd Dyscyplinarny, świadczy usługi w zakresie doradztwa prawnego, a także zajmuje się działalnością wydawniczą, publikując dwumiesięcznik „Zawód: Architekt” – pisał Dawid Hajok w tekście Izba i SARP – symbioza czy rywalizacja? („A-m” 12/2011).

Podczas jubileuszu Ryszard Gruda, prezesa KR IARP, zadeklarował złożenie w Sejmie założeń do projektu Ustawy o architekturze. Jak tłumaczył, Polska w przeciwieństwie do większości krajów europejskich nie prowadzi polityki architektonicznej, to znaczy nie przyjęła na szczeblu państwowym koncepcji dbałości i ochrony kultury przestrzeni. Taką koncepcję winna zawierać oddzielna ustawa. Architektura bezpośrednio stanowi o warunkach życia w skali zbiorowej i indywidualnej i jako taka jest materialnym fundamentem kultury i ładu społecznego – mówił Gruda. W trakcie uroczystości wręczono również doroczne nagrody dla dziennikarzy piszących o architekturze w mediach niezajmujących się sprawami architektury i budownictwa. Otrzymali je: Anna Cymer, Jakub Głaz, Ewa Karendys, Piotr Sarzyński oraz Filip Springer (Grand Prix).

Izba Architektów w sprawie konkursu na projekt domu do 70 m² Nie rekomendujemy udziału w konkursie ani w charakterze uczestnika, ani w charakterze sędziego. Liczymy na solidarność środowiska – pisze Krajowa Rada Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do konkursu na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m².
Światowy Dzień Architektury 2021: Izba Architektów RP zaprasza do rozmowy Światowy Dzień Architektury 2021 obchodzimy w Polsce 1 lipca. Z tej okazji Izba Architektów RP inicjuje ogólnokrajową akcję i zaprasza rodaków do rozmowy. W Warszawie dyżurować będzie Piotr Żabicki  z Kuryłowicz & Associates.
Salon Architektury 2018 – architekci nagradzają architektów Już po raz piąty członkowie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów nagrodzili najlepsze realizacje z regionu. Wśród laureatów znalazły się dwa obiekty publiczne i... dom jednorodzinny.
Kolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie Dworzec tramwajów zwany Krańcówką, od 2015 roku siedziba Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, zyskał kolejne oblicze. Po zmroku modernistyczną bryłę niedawno wyremontowanego obiektu rozświetlają wielobarwne ledy.
Edukacja architektoniczna sposobem na walkę z chaosem przestrzennym Zakończyła się kolejna edycja organizowanego przez Izbę Architektów RP programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”. Skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych program to odpowiedź na wszechobecny chaos przestrzenny w którym „tonie” Polska.