15-lecie Izby Architektów RP

i

Autor: Archiwum Architektury Laureaci tegorocznej Nagrody Izby Architektów RP dla dziennikarzy, od lewej: Piotr Sarzyński, Anna Cymer, Ewa Karendys i Filip Springer, fot. materiały prasowe IARP

15-lecie Izby Architektów RP

2017-12-14 18:04

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ma już 15 lat! Z tej okazji 8 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości zaprezentowano między innymi wstępne założenia do projektu Ustawy o architekturze.

8 grudnia 2017 roku w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta gala 15-lecia Izby Architektów RP. Powołana w 2002 roku, od samego początku wypełnia misję publiczną, przyjmując na siebie rolę kompetentnego ciała samorządowego, które jest partnerem rządu w procesie uznawania kwalifikacji zawodowych architektów i reglamentacji uprawnień. Podstawowe jej zadania to samopomoc oraz regulacja zasad wykonywania zawodu architekta, a także ochrona jego jakości. Oprócz tego zajmuje się weryfikacją polskich uprawnień w UE, certyfikacją dyplomów uczelni zagranicznych, stoi na straży regulacji prawnych, prowadzi Krajowy Sąd Dyscyplinarny, świadczy usługi w zakresie doradztwa prawnego, a także zajmuje się działalnością wydawniczą, publikując dwumiesięcznik „Zawód: Architekt” – pisał Dawid Hajok w tekście Izba i SARP – symbioza czy rywalizacja? („A-m” 12/2011).

Podczas jubileuszu Ryszard Gruda, prezesa KR IARP, zadeklarował złożenie w Sejmie założeń do projektu Ustawy o architekturze. Jak tłumaczył, Polska w przeciwieństwie do większości krajów europejskich nie prowadzi polityki architektonicznej, to znaczy nie przyjęła na szczeblu państwowym koncepcji dbałości i ochrony kultury przestrzeni. Taką koncepcję winna zawierać oddzielna ustawa. Architektura bezpośrednio stanowi o warunkach życia w skali zbiorowej i indywidualnej i jako taka jest materialnym fundamentem kultury i ładu społecznego – mówił Gruda. W trakcie uroczystości wręczono również doroczne nagrody dla dziennikarzy piszących o architekturze w mediach niezajmujących się sprawami architektury i budownictwa. Otrzymali je: Anna Cymer, Jakub Głaz, Ewa Karendys, Piotr Sarzyński oraz Filip Springer (Grand Prix).