Architektura MuratorWydarzenia15-lecie Izby Architektów RP

15-lecie Izby Architektów RP

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ma już 15 lat! Z tej okazji 8 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości zaprezentowano między innymi wstępne założenia do projektu Ustawy o architekturze.

15-lecie Izby Architektów RP
Laureaci tegorocznej Nagrody Izby Architektów RP dla dziennikarzy, od lewej: Piotr Sarzyński, Anna Cymer, Ewa Karendys i Filip Springer, fot. materiały prasowe IARP

8 grudnia 2017 roku w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta gala 15-lecia Izby Architektów RP. Powołana w 2002 roku, od samego początku wypełnia misję publiczną, przyjmując na siebie rolę kompetentnego ciała samorządowego, które jest partnerem rządu w procesie uznawania kwalifikacji zawodowych architektów i reglamentacji uprawnień. Podstawowe jej zadania to samopomoc oraz regulacja zasad wykonywania zawodu architekta, a także ochrona jego jakości. Oprócz tego zajmuje się weryfikacją polskich uprawnień w UE, certyfikacją dyplomów uczelni zagranicznych, stoi na straży regulacji prawnych, prowadzi Krajowy Sąd Dyscyplinarny, świadczy usługi w zakresie doradztwa prawnego, a także zajmuje się działalnością wydawniczą, publikując dwumiesięcznik „Zawód: Architekt” – pisał Dawid Hajok w tekście Izba i SARP – symbioza czy rywalizacja? („A-m” 12/2011).

Podczas jubileuszu Ryszard Gruda, prezesa KR IARP, zadeklarował złożenie w Sejmie założeń do projektu Ustawy o architekturze. Jak tłumaczył, Polska w przeciwieństwie do większości krajów europejskich nie prowadzi polityki architektonicznej, to znaczy nie przyjęła na szczeblu państwowym koncepcji dbałości i ochrony kultury przestrzeni. Taką koncepcję winna zawierać oddzielna ustawa. Architektura bezpośrednio stanowi o warunkach życia w skali zbiorowej i indywidualnej i jako taka jest materialnym fundamentem kultury i ładu społecznego – mówił Gruda. W trakcie uroczystości wręczono również doroczne nagrody dla dziennikarzy piszących o architekturze w mediach niezajmujących się sprawami architektury i budownictwa. Otrzymali je: Anna Cymer, Jakub Głaz, Ewa Karendys, Piotr Sarzyński oraz Filip Springer (Grand Prix).

Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą! Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP wystosowało pismo do Narodowego Związku Architektów Ukraińskich z zapewnieniem wsparcia i pomocy. Zbiera też oferty pracy dla projektantów z Ukrainy.
Izba Architektów w sprawie konkursu na projekt domu do 70 m² Nie rekomendujemy udziału w konkursie ani w charakterze uczestnika, ani w charakterze sędziego. Liczymy na solidarność środowiska – pisze Krajowa Rada Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do konkursu na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m².
Światowy Dzień Architektury 2021: Izba Architektów RP zaprasza do rozmowy Światowy Dzień Architektury 2021 obchodzimy w Polsce 1 lipca. Z tej okazji Izba Architektów RP inicjuje ogólnokrajową akcję i zaprasza rodaków do rozmowy. W Warszawie dyżurować będzie Piotr Żabicki  z Kuryłowicz & Associates.
Salon Architektury 2018 – architekci nagradzają architektów Już po raz piąty członkowie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów nagrodzili najlepsze realizacje z regionu. Wśród laureatów znalazły się dwa obiekty publiczne i... dom jednorodzinny.
Kolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie Dworzec tramwajów zwany Krańcówką, od 2015 roku siedziba Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, zyskał kolejne oblicze. Po zmroku modernistyczną bryłę niedawno wyremontowanego obiektu rozświetlają wielobarwne ledy.