Architektura MuratorWydarzenia21 sierpnia rozpoczyna się III Weekend Architektury w Gdyni

21 sierpnia rozpoczyna się III Weekend Architektury w Gdyni

W programie Weekendu, który odbędzie się w Gdyni w dniach 21-25 sierpnia m.in. wycieczki szlakiem architektury modernistycznej, zwiedzanie zabytkowych kamienic, wykłady i konkursy

Architektura modernistyczna i współczesna
Jak co roku, Weekend Architektury będzie okazją do zwiedzenia najciekawszych realizacji modernistycznych miasta w towarzystwie profesjonalnych przewodników i badaczy architektury. Program spacerów po Gdyńskim Szlaku Modernizmu daje możliwość poznania wyjątkowego zespołu  architektury modernistycznej Gdyni, nie tylko najbardziej znanego Śródmieścia, ale też rzadziej odwiedzanych przez turystów dzielnic. Konsekwentnie rozbudowywany z roku na rok program obejmuje również specjalne spacery tematyczne. W tegorocznej edycji święta modernizmu będą to trasy dla:
– osób zainteresowanych rysunkiem architektonicznym, które spróbować chcą  szkicowania miasta "Urban Sketch out",
– pasjonatów fotografii,
– dzieci z opiekunami.
Jeden ze spacerów prezentować będzie także najnowsze realizacje architektoniczne, ważne dla współczesnej Gdyni.

Wykłady i spotkania z młodymi architektami
III Weekend Architektury to także rozbudowany program wykładów, spotkań z historykami architektury i samymi architektami. 23 i 24 sierpnia w cyklu Archi Prelekcje odbędzie się kilkanaście wykładów połączonych z otwartym panelem dyskusyjnym. W 2013 roku po raz pierwszy zaplanowano odrębny blok prezentacji młodych architektów z Trójmiasta, pod nazwą "młodzi na start".
W programie także  Archi Foto Dzień, przegląd filmów o tematyce architektonicznej, wystawy tematyczne poświęcone architekturze Gdyni, w tym najlepszym projektom budynków zrealizowanych w 2012 roku. Na uczestników spotkania czekać będzie także ogólnodostępna Archi Czytelnia, z polską i europejską prasą architektoniczną – w tym miesięcznikiem „Architektura-murator”.
Nowym centrum Weekendu Architektury będzie InfoBox - nowoczesny pawilon informacyjno-wystawienniczy z wieżą widokową, mieszczacy się przy ulicy Świętojańskiej 30.

III Weekend Architektury w Gdyni 21-25 sierpnia 2013
Skrócony program

21 sierpnia "Otwarte kamienice" - zorganizowane wejścia do wybranych budynków i obiektów publicznych i prywatnych na terenie Gdyni
21-25 sierpnia "ARCHI film" - przegląd filmów o architekturze i przestrzeni miejskiej (Gdynia InfoBox, Muzeum Miasta Gdyni)
22 sierpnia - ARCHI foto dzień - warsztaty, spacery, konkurs, wieczorny fotopokazy
23-25 sierpnia "ARCHI spacery" trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu
23 sierpnia ARCHI Prelekcje - dzień 1 - modernizm i architektura Gdynia, Polska, świat, sala konferencyjna Muzeum Marynarki Wojennej
24 sierpnia ARCHI Prelekcje - dzień 2 - architektura współczesna, archi wizje - sala konferencyjna Muzeum Marynarki Wojennej
25 sierpnia - Spacer Trasą Współczesnej Architektury Gdyni oraz spacer ze szkicownikiem "Urban Sketch"

Więcej informacji: www.weekendarchitektury.pl
Organizator III Weekendu Architektury: samorząd Miasta Gdyni

II Weekend Architektury w Gdyni: spacer architektoniczny
II Weekend Architektury w Gdyni: spacer architektoniczny
Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.