Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

5. Światowe Forum Urbanistyczne w Rio de Janerio

2010-04-07 2:00

UN-HABITAT zaprasza do udziału w 5. posiedzeniu Światowego Forum Urbanistycznego, którego tematem przewodnim jest przeciwdziałanie wykluczeniu. Forum współorganizowane przez rząd Brazylii, ma na celu podkreślenie znaczenia i roli zrównoważonej urbanizacji jako elementu polityki globalnej, krajowej i lokalnej.

Tematem Rio 2010 jest The right to the City - "bridging the urban divide"

22-26.03.2010 Rio de Janerio, Brazylia

Na przestrzeni zaledwie kilku lat, Światowe Forum Urbanistyczne zmieniło się w światową konferencję na temat miasta. Forum zostało powołane przez ONZ do zbadania jednego z najważniejszych problemów współczesnego świata tj. gwałtownej urbanizacji i jej wpływu na społeczność, miasta, gospodarkę, zmiany klimatyczne i polityczne. Od pierwszego spotkania w Nairobi (Kenia) w 2002 roku, forum rozrosło się pod względem wielkości i rangi. Kolejne edycje odbyły się w Barcelonie w 2004 roku, Vancouver 2006 i Nanjing w 2008 roku.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 50 lat, dwie trzecie ludzkości będzie mieszkać w miastach. Poważnym wyzwaniem jest, aby zminimalizować rosnące ubóstwo w metropoliach, poprawić dostęp do podstawowych zasobów takich jak czysta woda, ale także lepszych warunków socjalnych oraz dążyć w kierunku osiągnięcia zrównoważonego wzrostu i rozwoju.

UN-HABITAT i rząd Brazylii rozpoczęły przygotowania do piątej sesji zaplanowanej w Rio de Janeiro na 22 - 26 marca 2010 roku. Forum jest jednym z najbardziej otwartych i integracyjnych spotkań na scenie międzynarodowej. Skupia szefowie rządów, ministrów, prezydentów, dyplomatów, członków władz krajowych, regionalnych i międzynarodowych stowarzyszeń samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i organizacji społecznych, ekspertów, naukowców, oddolne organizacje, grupy mieszkańców ubogich dzielnic, jak i partnerów działających na rzecz rozwoju lepszego miasta. Sesja w Rio opiera się na lekcjach i sukcesach ostatnich czterech imprez.

Brazylia podobnie jak inne kraje na świecie, stała się w istocie miastem XX wieku. Dziś w Brazylii, ale także na całym świecie, musimy przemyśleć i renegocjować fundamentalne podstawy miasta - powiedział Marcos Caramuru de Paiva, brazylijski konsul generalny w Szanghaju. Przemawiając do delegatów w Nanjing, dodał - Nasza planeta - dom jest tylko jeden, możemy zmienić adres, ale zużywając tyle samo zglobalizowanym produktów, będziemy podróżować w taki sam sposób, używamy tych samych zasobów naturalnych i rozwijamy się razem.