Architektura MuratorWydarzenia7 wystaw architektonicznych, które warto zobaczyć tej jesieni w Europie

7 wystaw architektonicznych, które warto zobaczyć tej jesieni w Europie

Przedstawiamy nasz wybór siedmiu architektonicznych wystaw, które warto odwiedzić tej jesieni. Są wśród nich ekspozycje poświęcone słynnym duetom, jak Oskar i Zofia Hansenowie czy Charles i Ray Eams, analizy istotnych dla współczesnej architektury zjawisk oraz projekty wystawiennicze samych architektów, jak pokaz Petera Zumthora w Kunsthaus Bregenz.

7 najciekawszych wystaw architektonicznych tej jesieni w Europie
Widok wystawy "Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta" w Muzeum nad Wisłą. Fot. Beata Tylec-Skórka

1. Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta
Muzeum nad Wisłą (tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
15 września - 29 października 2017
www.hansen.artmuseum.pl

Ekspozycja Muzeum nad Wisłą jest ostatnią po Barcelonie, Porto i New Haven odsłoną wystawy poświęconej twórczości Oskara i Zofii Hansenów. Kuratorzy – Soledad Gutiérrez, Aleksandra Kędziorek i Łukasz Ronduda – postanowili zaprezentować różne aspekty teorii Formy Otwartej, będącej osią działalności architektonicznej, artystycznej i pedagogicznej pary projektantów. Wystawa pozwala zapoznać się z różnymi obszarami działalności Hansenów, od projektów ekspozycyjnych, przez osiedla mieszkaniowe, działalność pedagogiczną, aż po Linearny System Ciągły, zakładający budowę liniowych miast rozciągających się przez całe terytorium Polski, od morza do Tatr. Do założeń Formy Otwartej nawiązuje również architektura wystawy przygotowana przez grupę projektową Centrala.

Dom Eames'ów w Los Angeles
Dziedziniec domu Eames'ów w Los Angeles. Fot. Timothy Street Porter, Eames Office LLC

2. Charles & Ray Eames. The Power of Design
Vitra Design Museum w Weil am Rhein
30 września - 25 lutego 2018
www.design-museum.de

Z dorobkiem kolejnej słynnej pary w dziejach architektury i dizajnu będzie można zapoznać się tej jesieni w Vitra Design Museum w Weil am Rhein. Retrospektywa odbywająca ich twórczości obejmuje projekty mebli, rysunki, rzeźby, obrazy, tekstylia, koncepcje wystaw i prototypy, łącznie ponad 500 eksponatów.

Hans ven der Laan
Dom Hans van der Laan, Klasztor Roosenberg w Waasmunster, 1975. Fot. Coen van der Heiden

3. Dom Hans van der Laan. A House for the Mind
Centrum Kultury DeSingel w Antwerpii
13 października - 14 stycznia 2018
www.desingel.be

Oprócz projektów czterech klasztorów i jednego domu, architekt i benedyktyński mnich Hans van der Laan zasłynął ze swojej teorii architektury. Na wystawie oba te obszary przenikają się wzajemnie. Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną tak liczne przedmioty z archiwum van der Laana. Oprócz oryginalnych modeli, mebli i szkiców, które ukazują jego głęboko humanistyczne i odporne na przemijające mody podejście do architektury, można będzie zobaczyć również projekty jego studentów.

7 najciekawszych wystaw architektonicznych tej jesieni w Europie
Festiwal Qoyllur Rit'i, Peru © 2016 picture alliance / AP Photo / Rodrigo Abd; dzięki uprzejmości artysty i Muzeum Architektury Uniwersytetu Technicznego w Monachium

4. Does Permanence Matter? Ephemeral Urbanism
Muzeum Architektury Uniwersytetu Technicznego w Monachium
14 września - 18 marca 2018
www.architekturmuseum.de

Wystawa poświęcona efemerycznej architekturze i urbanistyce na świecie jest wynikiem badań prowadzonych przez Rahula Mehrotra na Harvard Graduate School of Design oraz Felipe Vera w Centro de Ecologia Paisaje y Urbanismo w Santiago de Chile. W obszarze ich zainteresowań znalazły się tymczasowe konstrukcje o zróżnicowanych funkcjach – namioty wykorzystywane podczas festiwali muzycznych, schronienia obozów dla uchodźców a nawet tymczasowe miasta budowane na potrzeby prac w kopalniach. Ekspozycja jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na tego typu konstrukcje w obliczu chwiejności masowych migracji, konfliktów politycznych i skutków zmian klimatu.

7 najciekawszych wystaw architektonicznych tej jesieni w Europie
Zaha Hadid we Włoszech, widok ekspozycji, Fot. Musacchio & Ianniello, dzięki uprzejmości Fondazione MAXXI

5. Zaha Hadid in Italy
Muzeum MAXXI w Rzymie
23 czerwca - 14 stycznia 2018
www.maxxi.art

Wystawa w muzeum MAXXI poświęcona jest jednej z najważniejszych architektek XX i XXI wieku. Ekspozycja, której kuratorami są Margherita Guccione i Woody Yao, ma na celu naświetlić związki projektantki z Włochami. Na wystawie zaprezentowano znajdujące się na terenie kraju realizacje pracowni Zaha Hadid Architects, takie jak Terminal Morski w Salerno, Muzeum Alpinizmu w Plan de Corones czy sama siedziba muzeum MAXXI. Znalazły się tu również szkice, modele, renderingi, filmy oraz zdjęcia, które dają wgląd w proces projektowy pochodzącej z Iraku architektki, a także obiekty stworzone we współpracy z takimi markami Fendi, Bulgari czy Magis.

7 najciekawszych wystaw architektonicznych tej jesieni w Europie
Ogród na dachu budynku Banco Safra, São Paulo, 1983 © Leonardo Finotti

6. Roberto Burle Marx. Brazilian Modernist
Kunsthalle w Berlinie
7 lipca - 3 października 2017
www.deutsche-bank-kunsthalle.de

W berlińskiej Kunsthalle jeszcze do 3 października można zapoznać się w z twórczością Roberto Burle Marxa - architekta krajobrazu, malarza, rzeźbiarza, autora projektów ponad 2 tysięcy ogrodów. Obok takich twórców jak Lúcio Costa i Oscar Niemeyer zaliczany jest do najważniejszych reprezentantów brazylijskiego modernizmu. Jego projekty charakteryzuje malarskie podejście, za sprawą którego oglądane z góry ogrody przypominają abstrakcyjne obrazy. Na wystawie zaprezentowano m.in. koncepcję ogrodu na dachu zaprojektowanego przez Niemeyera, Costę i Corbusiera budynku Ministerstwa Edukacji i Zdrowia, Parque do Flamengo w Rio de Janeiro (1961) czy też słynny projekt Avenida Atlantica w Rio de Janeiro. Siłę oddziaływania jego wizji ukazano zapraszając do udziału w wystawie młodych brazylijskich artystów, takich jak Juan Araujo, Paloma Bosquê czy Dominique Gonzalez-Foerster.

7 najciekawszych wystaw architektonicznych tej jesieni w Europie
Widok wystawy, parter, Kunsthaus Bregenz. Fot. Markus Tretter

7. Peter Zumthor - Dear to Me
16 września - 7 stycznia 2018
Kunsthaus Bregenz
www.kunsthaus-bregenz.at

W zaprojektowanym przez Zumthora budynku centrum sztuki w Bregencji zobaczymy bowiem specjalnie zaaranżowane przez niego przestrzenie wypełnione przedmiotami, które go inspirują – mają to być pojemniki do myślenia, pokazywania i słuchania. Na parterze pośrodku sali zostanie umieszczony fortepian, a ponad sceną zawiśnie czarny baldachim. Za siedzenia służyć tu będą zaprojektowane przez Zumthora krzesła i stołki. Na pierwszym piętrze głównym eksponatem ma być sama architektura budynku. Do tej przestrzeni skomponowany zostanie specjalny utwór muzyczny. Powyżej powstanie biblioteczny labirynt z półkami na książki, wijący się wokół centralnego „literackiego atrium”. Nie zabraknie też ogrodu – sztucznej, magicznej enklawy zakomponowanej na górnej kondygnacji. Największą atrakcją całego pokazu będą jednak prawdopodobnie dyskusje - w każdą niedzielę o 11.00 architekt będzie prowadził je z zaproszonymi przez siebie gośćmi. W sumie w trakcie ekspozycji odbędzie się ponad 160 wydarzeń.

Tagi:
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.