Architektura MuratorWydarzenia8 filmów o architekturze w ramach VII Weekendu Architektury w Gdyni

8 filmów o architekturze w ramach VII Weekendu Architektury w Gdyni

W ramach tegorocznej edycji Weekendu Architektury w Gdyni zaplanowano aż 8 projekcji filmowych. W programie znalazły się obrazy poświęcone słynnym architektom, przestrzeni miejskiej i historii głośnych architektonicznych realizacji XX wieku.

8 filmów o architekturze w ramach VII Weekendu Architektury w Gdyni
Kadr z filmu "Uzdrowisko. Architektura Zawodzia"

Pokonaj przestrzeń
Produkcja: Dania
Rok produkcji: 2010 r. (51 min)
Reżyser: Kaspar Astrup Schröder

Bohaterami są kobiety i mężczyźni z różnych stron świata: z Danii, Chin, Japonii i USA. Łączy ich jedno: pasja do parkouru - sztuki szybkiego przemieszczania się i pokonywania przeszkód w przestrzeni miejskiej. Wywodzący się z niej free running wykorzystuje dodatkowo efektowne elementy akrobatyczne, salta oraz skoki. Free runnerzy redefiniują znaczenie przestrzeni miejskiej. Wysoko ponad głowami przechodniów przeskakują z dachu na dach. Place budowy postrzegają jak tory przeszkód, a blokowiska - jak labirynty.

Człowiek z otwartą dłonią
Produkcja: Polska, Szwajcaria
Rok produkcji: 1993 r. (55 min)
Reżyser: Grzegorz W. Tomczak
Operator: Dariusz Kuc, Jacek Bławut, Andrzej Wyrozębski, Andrzej Musiał

Film przedstawia sylwetkę jednego z najważniejszych architektów XX wieku - Le Corbusiera. Dokument powstał w oparciu o wywiady współpracowników projektanta i osób blisko z nim związanych, m.in. Charlotte Perriand i Jerzego Sołtana. W tle pojawią się takie realizacje jak kaplica w Ronachamp czy budynki rządowe w indyjskim mieście Chandigarh.

Uzdrowisko. Architektura Zawodzia
Produkcja: Polska
Producent: Mateusz Bielesz, Jan Sztefek / Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim
Producent wykonawczy: Kamil Śliwka www.vimeo.com/kamilsliwka
Rok produkcji: 2017 r. (52 min.)
Reżyser: Ewa Trzcionka
Operator: Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka

Film "Uzdrowisko. Architektura Zawodzia" opowiada o zaprojektowanym przez Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka kompleksie uzdrowiskowym. Zrealizowany w latach 60. zespół budynków do dziś uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce, a charakterystyczne domy w kształcie piramid stały się symbolem niewielkiego Ustronia. Film ukazuje słynne założenie w relacji do jego bezpośredniego otoczenia, przyrody i górskiego krajobrazu. O unikalnej wizji architektonicznej opowiadają twórcy tej inwestycji oraz znani polscy architekci i badacze, wśród których znaleźli się m.in. Przemo Łukasik i Irma Kozina.

Jerzy Sołtan – Człowiek, który Polski nie zbudował
Produkcja: Polska
Producent/reżyseria: Marcin Giżycki, Sławomir Grünberg
Rok produkcji: 1995

Film prezentuje sylwetkę Jerzego Sołtana, wybitnego architekta związanego z warszawską Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Harvarda. Opowiada m.in. o czteroletniej pracy Sołtana w paryskiej pracowni Le Corbusiera, działalności Zakładów Artystyczno-Badawczych ASP oraz o objętym po Walterze Gropiusie stanowisku dziekana Wydziału Architektury Uniwersytetu Harvarda. Film prezentuje realizacje Sołtana w Polsce, a jednocześnie odpowiada na pytanie, dlaczego wiele projektów architekta pozostało na papierze. O swojej współpracy z Sołtanem opowiadają m.in. Jerzy Staniszkis, Zbigniew Ihnatowicz i Oskar Hansen.

Europejski Architekt Bohuslav Fuchs
Produkcja: Republika Czeska
Producent: Czeska Telewizja
Rok produkcji: 2015
Reżyser: Pavel Jirasek

Dokumentalny film biograficzny "Europejski Architekt Bohuslav Fuchs" w reżyserii Pavla Jiraska jest poświęcony postaci czeskiego architekta okresu modernizmu - Bohuslava Fuchsa. Znakomita część projektów Fuchsa powstała w Brnie, gdzie osiedlił się w 1923 roku, założył własne biuro architektoniczne, a w latach 1925-29 pełnił funkcję architekta miejskiego. Film prezentuje najsłynniejsze realizacje architekta w Brnie, w tym Hotel Avion oraz kawiarnię Zeman Cafe. Przekrój twórczości Bohuslava Fuchsa został pokazany na tle innych, słynnych modernistycznych budynków, w tym także z wykorzystaniem cyfrowych wizualizacji 3D.

MDM
Produkcja: Kanada, Polska
Reżyseria: Eric Bednarski
Rok produkcji: 2005 (37 minut)

Film dokumentalny Erica Bednarskiego, kandyjskiego reżysera polskiego pochodzenia, ukazuje historię Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej – znajdującego się w centrum Warszawy zespołu mieszkaniowego, który wzniesionego w latach 1950-1052 w duchu socrealizmu. pod kierunkiem Józefa Sigalina i Stanisława Jankowskiego. Występujący w filmie architekci, urbaniści i historycy kultury przywołują kontrowersje wokół planów koncepcyjnych i budowy MDM-u. Dyskutują też o tym, jak z upływem czasu zmieniała się jego ocena oraz jakie jest miejsce MDM-u w dzisiejszej Warszawie.

Superjednostka
Produkcja: Polska
Producent: Wajda Studio - Wajda School w Warszawie
Reżyseria: Teresa Czepiec
Rok produkcji: 2014

Superjednostka to zrealizowany w centrum Katowic budynek mieszkalny, częściowo wzorowany na marsylskiej Unité d’Habitation Le Corbusiera. Windy zatrzymują się na co 3. piętrze więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać labirynt korytarzy i schodów. To właśnie oni i ich osobiste historie stają się tematem filmu.

Okolska 3
Produkcja: Polska
Reżyseria: Józef Dutkiewicz
Rok produkcji: 2016

Dokumentalny film o losach Mokotowskiej kamienicy zaprojektowanej w 1938 roku przez dwóch architektów Lacherta i Szanajcę.

d3vfclpN3TE

Duch piramidy
Produkcja: Dania
Rok produkcji: 2012
Reżyser: Andreas Koefoed

Film w reżyserii Andreasa Koefoeda opowiada o leżącym na wyspie Svalbard, opuszczonym osiedlu górniczym "Piramida". Choć wyspa należy do Norwegii, niegdyś osiedle zamieszkiwali rosyjscy górnicy. Pozostałości osiedla przypominają scenografie do filmów futurystycznych ukazujących świat po katastrofie. Dziś opuszczone, betonowe budynki mieszkalne stoją nadal, niczym świadkowie przeszłego życia. Ścieżkę dźwiękową do filmu stworzył zafascynowany osiedlem zespół muzyczny Efterklang.

Szczegółowy program VII Weekendu Architektury w Gdyni dostępny na stronie internetowej wydarzenia.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Zmarłego niedawno Stanisława Niemczyka wspominają przyjaciele i współpracownicy, a także śląscy architekci m.in. Tomasz Konior, Przemo Łukasik, Ryszard Nakonieczny i Robert Skitek.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
„Obywatelka Jane” Jane Jacobs na wielkim ekranie Do pięciu różnych miast zawita pokazywany wcześniej tylko raz w Polsce film o urbanistycznej działalności amerykańskiej aktywistki miejskiej. Pokazy będą towarzyszyć premierze polskiego zbioru tekstów Jane Jacobs.
MIASTOmovie – wiele wymiarów sąsiedztwa Tegoroczną edycję festiwalu MIASTOmovie, odbywającą się pod hasłem Sąsiedztwo, otworzyła ekspozycja Natalii Gołubowskiej poświęcona przestrzeni klatek schodowych, które są nośnikiem informacji o relacjach panujących między sąsiadami. To przestrzeń trochę własna, a trochę wspólna, niepubliczna i nie do końca prywatna. W programie oprócz licznych filmów znalazły się też debaty, targ książek oraz wycieczka po ogrodach działkowych na wrocławskim Ołbinie – relacja Aleksandry Czupkiewicz.
Architektura i science fiction. Wykład O problemie przedstawiania architektury w filmach i literaturze SF, różnych interpretacjach wizji miast przyszłości i istniejących obiektach, które najczęściej grały rolę futurystycznych budowli już w najbliższy poniedziałek opowie w Lublinie profesor Paweł Frelik, wieloletni badacz tematu z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.