Architektura MuratorWydarzenia8x8. Przyszłość miejskiego kwartału? Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

8x8. Przyszłość miejskiego kwartału? Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

14 lutego we wrocławskim Muzeum Architektury rozpoczyna się wystawa 8x8. Przyszłość miejskiego kwartału, prezentująca projekt BIG architects. Wprowadzenie do wystawy stanowić będzie wykład jej kuratora, Vladimira Florova

8 na 8. Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

8House to projekt duńskiej pracowni architektonicznej BIG architects. W 2010 roku architekci zrealizowali w Kopenhadze koncepcję budynku wielorodzinnego, którego plan stanowi zarys cyfry 8 – czy też znaku nieskończoności. Prototypowy 8HOUSE, położony w Południowym Ørestad na krańcu Kanału Kopenhaskiego, z widokiem na otwartą przestrzeń Kalvebod Fælled, to dom oferujący mieszkania dla ludzi na wszystkich etapach życia: singli, osób starszych, małżeństw i rodzin wielodzietnych.  Obiekt obejmuje dwie odrębne przestrzenie połączone centralnym węzłem, mieszczącym pomieszczenia komunalne o  łącznej powierzchni ok. 500 m2. W tym samym punkcie budynek przecina korytarz szeroki na 9 metrów, który łączy dwie otaczające budynek przestrzenie miejskie: park od strony zachodniej i zbiornik wodny od strony wschodniej. Różnorodne funkcje budynku (mieszkalne i komercyjne) nie są rozmieszczone w oddzielnych blokach, ale poziomo. Apartamenty znajdują się na górze, natomiast lokale komercyjne zajmują parter budynku.


Projekt 8HOUSE wzbudził zainteresowanie architektów i urbanistów na całym świecie. W wydawnictwie poświęconym architekturze Project Baltica w Petersburgu narodził się natomiast projekt stworzenia kopii budynku w wybranych miastach krajów nadbałtyckich: Chcielibyśmy zaproponować budowę 7 kopii projektu, tak, by domów tego typu było ogółem 8 – czytamy w oficjalnym liście redaktora naczelnego Project Baltica Vladimira Florova do zarządu pracowni BIG architects, twórców 8HOUSE Takie kopie zostałyby zbudowane w miastach krajów nadbałtyckich, tworząc w ten sposób pewną tożsamość regionalną. Każde z proponowanych miast jest na tyle duże, żeby znalazła się w nim wystarczająco liczna grupa potencjalnych odbiorców tego ekskluzywnego budynku.

Zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie skierowano do ośmiu europejskich biur projektowych – Villem Tomiste (Tallinn, Estonia), Maćków Pracowni Projektowej (Wrocław, Polska), Wingårdh Arkitektkontor (Göteborg, Szwecja), ALA Architects (Helsinki, Finlandia), MADE arhitekti (Ryga, Łotwa), ANDRE BALDI Architektūra – Urbanistika (Kłajpeda, Litwa), Studio44 Architects (Petersburg, Rosja). Każda z zaproszonych pracowni mogła dowolnie odnieść się do koncepcji zrealizowania kopii 8HOUSE na terenie miasta, w którym działa, biorąc pod uwagę kontekst krajobrazowy, kulturowy i ekonomiczny przestrzeni.

Wystawa 8x8. Przyszłość miejskiego kwartału to zbiór pomysłów, planów i wypowiedzi architektów na zadany temat. Ich koncepcje 8HOUSE zostały przedstawione na wielkoformtowych planszach w formie wizualizacji, rysunków bądź po prostu komentarza. Ekspozycję pokazywaną po raz pierwszy w Louisiana Museum of Modern Art w Danii będzie można zobaczyć w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 14 lutego do 17 marca 2013 r. Wystawa prezentowana dzięki wparciu Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Wystawa 8x8. Przyszłość miejskiego kwartału
wernisaż 14 lutego (czwartek), 17.00
wystawa czynna do 17 marca 2013
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.