Architektura MuratorWydarzeniaAdolf Szyszko-Bohusz i modernizm. Wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym

Adolf Szyszko-Bohusz i modernizm. Wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym

Ekspozycja Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza jest pierwszą tak szeroką prezentacją dorobku jednego z najważniejszych polskich architektów XX wieku. To właśnie jemu przypadły w udziale najbardziej prestiżowe stanowiska, zamówienia i realizacje II Rzeczpospolitej, nazywany był nawet złośliwie Adolf „Wszystko” Bohusz

Towarzystwo Ubezpieczeniowe Feniks w Krakowie, proj. Adolf Szyszko Bohusz, 1928 - 1932, Narodowe Archiwum Cyfrowe. Fot. materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie
Towarzystwo Ubezpieczeniowe Feniks w Krakowie, proj. Adolf Szyszko Bohusz, 1928 - 1932, Narodowe Archiwum Cyfrowe. Fot. materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie

Adolf Szyszko-Bohusz nadał obecną formę Wawelowi, zaprojektował rezydencję prezydenta RP w Wiśle, mauzoleum gen. Józefa Bema w Tarnowie, Dom Plastyków przy ul. Łobzowskiej w Krakowie i wiele innych prestiżowych obiektów.

Twórcy wystawy Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza postawili sobie za cel zbadanie, w jaki sposób architekt, ale także konserwator najważniejszych narodowych zabytków, asymilował w swoich projektach modernizm, który w Polsce międzywojennej awansował do rangi stylu oficjalnego. Aranżacja ekspozycji przygotowana została przez znane  krakowskie biuro Lewicki Łatak. Jej elementem jest interwencja architektoniczna polegająca na „oczyszczeniu” jednej z sal Muzeum Narodowego w Krakowie z późniejszych przebudów, tak by ujawnić charakter gmachu zaprojektowanego w latach 30. XX wieku (architekci Czesław Boratyński, Edward Kreisler, Bolesław Schmidt, 1934-1989).

Ekspozycja prezentuje rysunki i plany architektoniczne przygotowane przez architekta. Wśród eksponatów znalazły się również modele budynków zaprojektowanych przez Szyszko-Bohusza, lecz niezrealizowanych, jak hotel Bristol w Krynicy, lub zrealizowanych tylko częściowo, (m.in. Dom im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na Oleandrach w Krakowie). Wśród monumentalnych projektów, które nie doczekały się realizacji jest również koncepcja warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej i katedra w Katowicach.

To kolejna wystawa przygotowana wspólnie przez Instytut Architektury i Muzeum Narodowe w Krakowie. Rok temu obie instytucje przygotowały wspólnie ekspozycję Za–mieszkanie 2012, prezentującą zmiany, które zaszły w polskiej architekturze mieszkaniowej i stylu życia po 1989 roku.


Wystawa czynna do 22 lutego
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny
Instytut Architektury >>
Muzeum Narodowe w Krakowie >>

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.