Architektura MuratorWydarzeniaAgnieszka Kalinowska-Sołtys na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich

Agnieszka Kalinowska-Sołtys na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich

Architektka Agnieszka Kalinowska-Sołtys została prezes zarządu głównego SARP! Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 88-letniej historii stowarzyszenia.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich
Agnieszka Kalinowska-Sołtys; fot. Bartek Barczyk

Agnieszka Kalinowska-Sołtys została wybrana na prezes zarządu głównego SARP, zastępując Jerzego Grochulskiego, który pełnił tę funkcję tymczasowo od lutego po niespodziewanym ustąpieniu Bohdana (Bisia) Lisowskiego. Kobieta stanęła na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich po raz pierwszy w historii. Dotychczas Agnieszka Kalinowska-Sołtys była w SARP wiceprezes do spraw środowiska i ochrony klimatu. Jest też współzałożycielką Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierani Budownictwa Zrównoważonego. Nie kryje, że ekologia odgrywa w jej pracy bardzo ważną rolę. Towarzyszy mi świadomość, że młodzi architekci rozpoczynający dzisiaj przygodę z projektowaniem muszą się zmierzyć ze znacznie większą liczbą wyzwań, niż wcześniejsze pokolenia projektantów, kończących studia dwie czy trzy dekady temu. Odpowiedzialność za środowisko naturalne i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń ludzi oraz innych istot zamieszkujących Ziemię ma bowiem ścisły związek z branżą budowlaną – mówiła niedawno w jednym z wywiadów.

Na co dzień pracuje w warszawskim biurze APA Wojciechowski Architekci, gdzie jest partnerem i członkiem zarządu. To m.in. dzięki jej staraniom pracownia dołączyła do United Nations Global Compact (UNGC), największej na świecie inicjatywy ONZ na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy świadomi nadchodzących zmian klimatycznych i nieuniknionych katastrof, które mogą być ich skutkiem. Każdego dnia musimy zmieniać wiele naszych przyzwyczajeń prywatnych i zawodowych, aby pozostawić przyszłym pokoleniom świat czysty i bezpieczny do życia. Od ponad dekady wdrażamy w naszej pracy zawodowej zasady zrównoważonego rozwoju, projektując budynki sprzyjające zdrowiu użytkowników i środowisku naturalnemu. Dziś wiemy, że to nie wystarczy, dlatego budujemy koalicję na rzecz bezpiecznej przyszłość miast, której architektura i urbanistyka stanowi solidne fundamenty. Razem z United Nations Global Compact deklarujemy realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ, które są naszą mapą drogowa do 2030 roku – deklarowała w grudniu 2020 roku po przystąpieniu do organizacji.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Ukończyła też podyplomowe studia Zarządzania Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowe studia Zarządzania Nieruchomościami na Wydziale Ekonomii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2010 roku ma uprawnienia do certyfikacji budynków BREEAM i LEED, jest również audytorem systemu „Zielony Dom” oraz członkiem komisji weryfikacyjnej certyfikacji „Green Building Standard”.Tagi:
Autor: Piotr Prus
Dlaczego nie używamy już słowa „slumsy”. Depesza Balu architektek z Kenii „Słowo, którego już nie używamy niesie za sobą skojarzenia nie tylko skrajnej biedy, lecz także braku podmiotowości i całkowitego uzależnienia od działań charytatywnych zachodniego świata”. Założycielki Balu architektek tym razem relacjonują działalność kenijskiego kolektywu Wajukuu Arts.
Święto kobiet branży nieruchomości: relacja z konferencji Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości Za nami konferencja Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości. W czasie wydarzenia premierę miała książka „Jak zostać Top Woman”, w której znajdziemy wywiady m.in. z architektkami Agnieszką Kalinowską-Sołtys, Dorotą Jarodzką-Śródką i Ewą P. Porębską.
Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.