Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha

i

Autor: Archiwum Architektury Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha, laureaci Honorowej Nagrody SARP 2015

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha laureatami Honorowej Nagrody SARP

2015-07-21 13:05

Jedną z najważniejszych nagród przyznawanych polskim architektom, honorującą całokształt twórczości, otrzymają w tym roku Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.

Nagrodę przyznała kapituła, w której składzie znaleźli się laureaci poprzednich edycji nagrody: Antoni Domicz, Marian Fikus, Maciej Miłobędzki, Zbigniew Reszka oraz Prezes Zarządu Głównego SARP Mariusz Ścisło.

Andrzej Bulanda jest absolwentem wydziałów Architektury i Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w 1984 roku oraz architektury na University of Detroit. Włodzimierz Mucha studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W 1983 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1991 roku powstała autorska pracownia Bulanda Mucha Architekci. W jej dorobku znajdują się budynki, które przeszły już do historii polskiej architektury – centrala BRE Banku w Bydgoszczy (1999,"A-m" 6/2000). Przetworzona forma spichlerza w staromiejskim otoczeniu nad rzeką Brdą w zamierzeniu architektów miała stać impulsem do rewitalizacji zabytkowej zabudowy starówki. W 2014 makieta obiektu stała się częścią kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Uwagę zwróciła też pionierska w skali kraju, dziś dość standardowa, adaptacja dawnej papierni w Konstancinie na małe centrum handlowe (2002, "A-m" 7/2003). Do realizacji pracowni należą również Klub Sportowy Deski w Warszawie (2009-2010, "A-m" 7/2010), Hotel Golden Tulip w Międzyzdrojach (2011-2012, "A-m" 9/2013) czy plomba przy ul. Chmielnej w Warszawie ("A-m" 4/2014). W tym roku zakończyły się prace nad modernizacją i rozbudową biblioteki publicznej przy Koszykowej w centrum Warszawy (I nagroda w konkursie w 2005 roku).

Nasze życie zawodowe jest wpisane w transformację zawodu Architekta w Polsce. Ale tak w zasadzie to nic w naszej pracy i podejściu do zawodu się nie zmienia. Dalej sami projektujemy, rysujemy detale, nocami siedzimy nad konkursami, a na ostatnią chwilę kleimy plansze i na sygnale zawozimy je do organizatora. Tylko miarą upływającego czasu jest powiększająca się różnica wieku między nami a naszymi pracownikami. (...) Jako przedstawiciele pokolenia rozpoczynającego pracę w okresie przełomu staliśmy się, w dużej mierze, beneficjentami otwarcia zawodu i przywrócenia mu przerwanej przez lata PRL-u pozycji. Mieliśmy poczucie uczestniczenia w czymś przełomowym, niezależnie od indywidualnego wymiaru zawodowego. Ten nastrój był zresztą wszechobecny w wielu innych dziedzinach życia. Szkoda, że tak szybko skończył się w wymiarze społecznym. Te pionierskie początki w małym garażu na Żoliborzu będziemy zawsze mile wspominać. Wtedy powstały pierwsze projekty, konkursy, mozolnie zaczęła się krystalizować filozofia projektowa oraz struktury organizacyjne firmy.- napisał Andrzej Bulanda w książce podsumowującej dwudziestolecie działalności pracowni pt. Bulanda i Mucha Architekci 1991-2011.

Wręczenie nagrody połączone z otwarciem wystawy dorobku tegorocznych Laureatów odbędzie się 11 grudnia 2015 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich.