Architektura MuratorWydarzeniaAndrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha odebrali honorową nagrodę SARP

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha odebrali honorową nagrodę SARP

11 grudnia w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP odbyło się wręczenie honorowej nagrody SARP. Jej laureatami zostali architekci Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha
Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha, laureaci Honorowej Nagrody SARP 2015

Nagrodę przyznała kapituła składająca się z laureatów z lat ubiegłych architektów: Antoniego Domicza, Mariana Fikusa, Macieja Miłobędzkiego, Zbigniewa Reszki i Prezesa SARP Mariusza Ścisło przyznała za wybitne zasługi dla polskiej architektury oraz aktywną działalność stowarzyszeniową.

W uzasadnieniu czytamy:

Architektura Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy jest realna, „dotykalna”, operuje materiałem umiejętnie i z wielką wrażliwością na kontekst miejsca. Znane realizacje - Bank w Bydgoszczy, siedziba Corporate Profiles na warszawskim Żoliborzu czy Papiernia w Konstancinie - stały się znaczącymi punktami odniesienia w polskiej architekturze ostatniego ćwierćwiecza, podejmując jednocześnie dyskusję na temat standardów projektowania w kontekście historycznym. Indywidualny, krytyczny i nieortodoksyjny twórczy stosunek do zabytków, stał się antidotum na rekonstrukcjonistyczną chorobę tzw. „polskiej szkoły konserwacji”.

O klasie architektów świadczą nie tylko spektakularne, wielkoskalowe realizacje, ale i niewielkie interwencje - rozbudowy szkół czy siedziby klubu sportowego „DeSki”. BRE Bank w Bydgoszczy - znakomity budynek końca XX w. i pierwszej dekady transformacji ustrojowej - jest wystarczającym uzasadnieniem Honorowej Nagrody SARP dla jego autorów, Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy. A przecież był to dopiero pierwszy budynek na ich twórczej drodze, początek poszukiwania złotego środka pomiędzy architekturą ikoniczną, a architekturą kontekstualną.

Projekty zespołu Bulanda-Mucha są stricte współczesne i z godną podziwu konsekwencją odporne na populistyczne gusty i okresowe mody. Na szczególne uznanie zasługuje ich dorobek konkursowy, liczne nagrody i wyróżnienia. Choć nie wszystkie konkursowe propozycje doczekały się realizacji, stanowią one bardzo ważną część dorobku zawodowego autorów, element doskonalenia warsztatu, dowód talentu i wyznacznik najwyższej jakości w twórczości architektonicznej. Team architektów B&M z pewną konsekwencją udoskonala swoje projekty przez wiele lat, ciągle poszukując nowatorskich środków wyrazu. Zaprojektowane przez nich budynki charakteryzują się wysoką jakością proponowanej architektury ale co ważniejsze są ponadczasowe.

Andrzej Bulanda jest absolwentem wydziałów Architektury i Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w 1984 roku oraz architektury na University of Detroit. Włodzimierz Mucha studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W 1983 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1991 roku powstała autorska pracownia Bulanda Mucha Architekci. W jej dorobku znajdują się budynki, które przeszły już do historii polskiej architektury – centrala BRE Banku w Bydgoszczy (1999,"A-m" 6/2000). Przetworzona forma spichlerza w staromiejskim otoczeniu nad rzeką Brdą w zamierzeniu architektów miała stać impulsem do rewitalizacji zabytkowej zabudowy starówki. W 2014 makieta obiektu stała się częścią kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Uwagę zwróciła też pionierska w skali kraju, dziś dość standardowa, adaptacja dawnej papierni w Konstancinie na małe centrum handlowe (2002, "A-m" 7/2003). Do realizacji pracowni należą również Klub Sportowy Deski w Warszawie (2009-2010, "A-m" 7/2010), Hotel Golden Tulip w Międzyzdrojach (2011-2012, "A-m" 9/2013) czy plomba przy ul. Chmielnej w Warszawie ("A-m" 4/2014). W tym roku zakończyły się prace nad modernizacją i rozbudową biblioteki publicznej przy Koszykowej w centrum Warszawy (I nagroda w konkursie w 2005 roku).

Honorowa Nagroda SARP 2019 wręczona! Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został szczeciński architekt Jacek Lenart. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 29 listopada 2019 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.  
Honorowa Nagroda SARP 2019 dla Jacka Lenarta Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został szczeciński architekt Jacek Lenart. Kapituła doceniła projektanta za wrażliwość, talent i zaangażowanie. Przypominamy jeden z wywiadów z Jackiem Lenartem opublikowany na łamach „Architektury-murator”.
Honorowa Nagroda SARP W 2017 roku Honorowa Nagrodę SARP otrzymał Wojciech Zabłocki, autor projektów licznych obiektów sportowych w kraju i na świecie. Potrzeby użytkowników architekt poznał bardzo dobrze – sam przez kilkanaście lat uprawiał szermierkę, wielokrotnie reprezentował Polskę na olimpiadach i mistrzostwach świata w tej dziedzinie. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy projektów laureata, odbyła się 1 grudnia 2017 roku w siedzibie SARP podczas Walnego Zjazdu Delegatów stowarzyszenia. Jak co roku przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju polskiej architektury i stowarzyszenia. Otrzymali je architekt i muzyk Jan Karpiel-Bułecka senior, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Jerzy Ilkosz oraz pianista i kompozytor Krystian Zimerman.
Nagroda SARP dla Barskich Po raz pierwszy w pięcioletniej historii Honorowej Nagrody SARP Wrocław to prestiżowe wyróżnienie przyznano nieżyjącym już architektom. Kapituła postanowiła uhonorować Krystynę i Mariana Barskich za ich wyjątkowo wyróżniającą się i bogatą twórczość, która na trwale wpisała się w krajobraz miasta.
Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha laureatami Honorowej Nagrody SARP Jedną z najważniejszych nagród przyznawanych polskim architektom, honorującą całokształt twórczości, otrzymają w tym roku Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.
Spotkanie z Mistrzem - Stanisław Niemczyk SARP Oddział Kraków zaprasza na wykład śląskiego architekta Stanisława Niemczyka, laureata Honorowej Nagrody SARP w 1998 roku.