Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha

i

Autor: Archiwum Architektury Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha, laureaci Honorowej Nagrody SARP 2015

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha odebrali honorową nagrodę SARP

2015-12-14 12:10

11 grudnia w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP odbyło się wręczenie honorowej nagrody SARP. Jej laureatami zostali architekci Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.

Nagrodę przyznała kapituła składająca się z laureatów z lat ubiegłych architektów: Antoniego Domicza, Mariana Fikusa, Macieja Miłobędzkiego, Zbigniewa Reszki i Prezesa SARP Mariusza Ścisło przyznała za wybitne zasługi dla polskiej architektury oraz aktywną działalność stowarzyszeniową.

W uzasadnieniu czytamy:

Architektura Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy jest realna, „dotykalna”, operuje materiałem umiejętnie i z wielką wrażliwością na kontekst miejsca. Znane realizacje - Bank w Bydgoszczy, siedziba Corporate Profiles na warszawskim Żoliborzu czy Papiernia w Konstancinie - stały się znaczącymi punktami odniesienia w polskiej architekturze ostatniego ćwierćwiecza, podejmując jednocześnie dyskusję na temat standardów projektowania w kontekście historycznym. Indywidualny, krytyczny i nieortodoksyjny twórczy stosunek do zabytków, stał się antidotum na rekonstrukcjonistyczną chorobę tzw. „polskiej szkoły konserwacji”.

O klasie architektów świadczą nie tylko spektakularne, wielkoskalowe realizacje, ale i niewielkie interwencje - rozbudowy szkół czy siedziby klubu sportowego „DeSki”. BRE Bank w Bydgoszczy - znakomity budynek końca XX w. i pierwszej dekady transformacji ustrojowej - jest wystarczającym uzasadnieniem Honorowej Nagrody SARP dla jego autorów, Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy. A przecież był to dopiero pierwszy budynek na ich twórczej drodze, początek poszukiwania złotego środka pomiędzy architekturą ikoniczną, a architekturą kontekstualną.

Projekty zespołu Bulanda-Mucha są stricte współczesne i z godną podziwu konsekwencją odporne na populistyczne gusty i okresowe mody. Na szczególne uznanie zasługuje ich dorobek konkursowy, liczne nagrody i wyróżnienia. Choć nie wszystkie konkursowe propozycje doczekały się realizacji, stanowią one bardzo ważną część dorobku zawodowego autorów, element doskonalenia warsztatu, dowód talentu i wyznacznik najwyższej jakości w twórczości architektonicznej. Team architektów B&M z pewną konsekwencją udoskonala swoje projekty przez wiele lat, ciągle poszukując nowatorskich środków wyrazu. Zaprojektowane przez nich budynki charakteryzują się wysoką jakością proponowanej architektury ale co ważniejsze są ponadczasowe.

Andrzej Bulanda jest absolwentem wydziałów Architektury i Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w 1984 roku oraz architektury na University of Detroit. Włodzimierz Mucha studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W 1983 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1991 roku powstała autorska pracownia Bulanda Mucha Architekci. W jej dorobku znajdują się budynki, które przeszły już do historii polskiej architektury – centrala BRE Banku w Bydgoszczy (1999,"A-m" 6/2000). Przetworzona forma spichlerza w staromiejskim otoczeniu nad rzeką Brdą w zamierzeniu architektów miała stać impulsem do rewitalizacji zabytkowej zabudowy starówki. W 2014 makieta obiektu stała się częścią kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Uwagę zwróciła też pionierska w skali kraju, dziś dość standardowa, adaptacja dawnej papierni w Konstancinie na małe centrum handlowe (2002, "A-m" 7/2003). Do realizacji pracowni należą również Klub Sportowy Deski w Warszawie (2009-2010, "A-m" 7/2010), Hotel Golden Tulip w Międzyzdrojach (2011-2012, "A-m" 9/2013) czy plomba przy ul. Chmielnej w Warszawie ("A-m" 4/2014). W tym roku zakończyły się prace nad modernizacją i rozbudową biblioteki publicznej przy Koszykowej w centrum Warszawy (I nagroda w konkursie w 2005 roku).