Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.

Antropocen to era człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna – mówi o sile wpływu człowieka – i krytyczna wobec stanu współczesnego świata. Chcemy jednak, by osoby ją odwiedzające nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu – tłumaczą kuratorzy, Kacper Kępiński i Adrian Krężlik. Architekturę postrzegamy nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek – dodają.
Czytaj też: Antropocen: katastrofa już tu jest. Rozmowa z kuratorami wystawy |Zaprezentowane na wystawie przykłady jedynie zarysowują kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej. Są wśród nich zarówno współczesne, jak i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. Do współtworzenia ekspozycji kuratorzy zaprosili m.in. Martę Tomasiak i Martę Przygodę z Pracowni Architektury Krajobrazu, Małgorzatę Kuciewicz i Simone'a De Iacobisa z Centrali czy Barbarę Nawrocką i Dominikę Wilczyńską z Miastopracowni. Wspólnie poszukali oni sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Te przykłady udowadniają, że inna architektura jest możliwa – czytamy w informacji prasowej. Wystawa miała swoją premierę jesienią 2022 roku w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Od 23 marca wrocławską odsłonę ekspozycji będzie można zobaczyć w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury we Wrocławiu. Towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń – spotkań, warsztatów i debat – oraz działań edukacyjnych.
Wystawa „Antropocen”
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Kiedy: 23 marca – 21 maja 2023 roku
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Kurator naukowy: dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. PŁ
Kuratorzy: Kacper Kępiński, Adrian Krężlik
Instalacje artystyczne: Pracownia Architektury Krajobrazu (Marta Tomasiak, Marta Przygoda), Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Miastopracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska), Kasper Jakubowski, Jan Szeliga i Krzysztof Janas, NAS-DRA (Paulina Grabowska, Oliwia Rybczyńska)
Architektura wystawy: Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)




co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!