Architektura MuratorWydarzeniaAntropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa

Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa

Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.

Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Nowo powstałe kapieliska na terenie Zalewu Zakrzówek w Krakowie; fot. Jan Garczyński / East News

Antropocen to era człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna – mówi o sile wpływu człowieka – i krytyczna wobec stanu współczesnego świata. Chcemy jednak, by osoby ją odwiedzające nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu – tłumaczą kuratorzy, Kacper Kępiński i Adrian Krężlik. Architekturę postrzegamy nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek – dodają.

Czytaj też: Antropocen: katastrofa już tu jest. Rozmowa z kuratorami wystawy |Zaprezentowane na wystawie przykłady jedynie zarysowują kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej. Są wśród nich zarówno współczesne, jak i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. Do współtworzenia ekspozycji kuratorzy zaprosili m.in. Martę Tomasiak i Martę Przygodę z Pracowni Architektury Krajobrazu, Małgorzatę Kuciewicz i Simone'a De Iacobisa z Centrali czy Barbarę Nawrocką i Dominikę Wilczyńską z Miastopracowni. Wspólnie poszukali oni sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Te przykłady udowadniają, że inna architektura jest możliwa – czytamy w informacji prasowej. Wystawa miała swoją premierę jesienią 2022 roku w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. 

Od 23 marca wrocławską odsłonę ekspozycji będzie można zobaczyć w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury we Wrocławiu. Towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń – spotkań, warsztatów i debat – oraz działań edukacyjnych.

Wystawa „Antropocen”
Gdzie:
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Kiedy: 23 marca – 21 maja 2023 roku
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Kurator naukowy: dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. PŁ
Kuratorzy: Kacper Kępiński, Adrian Krężlik
Instalacje artystyczne: Pracownia Architektury Krajobrazu (Marta Tomasiak, Marta Przygoda), Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Miastopracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska), Kasper Jakubowski, Jan Szeliga i Krzysztof Janas, NAS-DRA (Paulina Grabowska, Oliwia Rybczyńska)
Architektura wystawy: Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)

Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, wysypisko śmieci na Radiowie w Warszawie, 2016; fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Przebudowa Rynku w Katowicach – odsłoniete koryto rzeki Rawy w centrum miasta, 2014; fot. Dominik Gajda / REPORTER
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Obszary przetwarzania odpadow hutniczych w Nowej Hucie w Krakowie, 2022; fot. Krzysztof Kalisz / OperatorKamery.pl
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Park na zrewitalizowanym obszarze poprzemysłowym, Internationale Bauausstellung Emscher Park; fot. Katjen / Adobe StockŚlad wodny a zmiany klimatu Niemal każda nasza aktywność pozostawia po sobie ślad. W kontekście środowiska najczęściej mowa o „śladzie węglowym”, jednak nie mniej istotny jest „ślad wodny”. Czym jest i jak go ograniczyć? Odpowiedzi udzielają eksperci Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Trzecia część raportu IPCC z udziałem badaczy z UW Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) przedstawił kolejną część szóstego raportu o klimacie Ziemi. Jego współautorem jest dr Jan Witajewski-Baltvilks, kierownik Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej UW.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.