Architektura MuratorWydarzeniaAntropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa

Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa

Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.

Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Nowo powstałe kapieliska na terenie Zalewu Zakrzówek w Krakowie; fot. Jan Garczyński / East News

Antropocen to era człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna – mówi o sile wpływu człowieka – i krytyczna wobec stanu współczesnego świata. Chcemy jednak, by osoby ją odwiedzające nie odchodziły z poczuciem beznadziei. Wciąż możemy zatrzymać lub ograniczyć dalszą degradację naszego wspólnego domu – tłumaczą kuratorzy, Kacper Kępiński i Adrian Krężlik. Architekturę postrzegamy nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek – dodają.

Zaprezentowane na wystawie przykłady jedynie zarysowują kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej. Są wśród nich zarówno współczesne, jak i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. Do współtworzenia ekspozycji kuratorzy zaprosili m.in. Martę Tomasiak i Martę Przygodę z Pracowni Architektury Krajobrazu, Małgorzatę Kuciewicz i Simone'a De Iacobisa z Centrali czy Barbarę Nawrocką i Dominikę Wilczyńską z Miastopracowni. Wspólnie poszukali oni sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Te przykłady udowadniają, że inna architektura jest możliwa – czytamy w informacji prasowej. Materiały wykorzystane do budowy wystawy zostały odzyskane z budowy nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wystawa „Antropocen”
Gdzie:
Zodiak – Warszawski Pawilon Archiektury
Kiedy: 23 września – 27 listopada 2022 roku
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: urząd m.st. Warszawy
Kurator naukowy: dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. PŁ
Kuratorzy: Kacper Kępiński, Adrian Krężlik
Instalacje artystyczne: Pracownia Architektury Krajobrazu (Marta Tomasiak, Marta Przygoda), Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Miastopracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska), Kasper Jakubowski, Jan Szeliga i Krzysztof Janas, NAS-DRA (Paulina Grabowska, Oliwia Rybczyńska)
Architektura wystawy: Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)

Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, wysypisko śmieci na Radiowie w Warszawie, 2016; fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Przebudowa Rynku w Katowicach – odsłoniete koryto rzeki Rawy w centrum miasta, 2014; fot. Dominik Gajda / REPORTER
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Obszary przetwarzania odpadow hutniczych w Nowej Hucie w Krakowie, 2022; fot. Krzysztof Kalisz / OperatorKamery.pl
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa
Park na zrewitalizowanym obszarze poprzemysłowym, Internationale Bauausstellung Emscher Park; fot. Katjen / Adobe StockŚlad wodny a zmiany klimatu Niemal każda nasza aktywność pozostawia po sobie ślad. W kontekście środowiska najczęściej mowa o „śladzie węglowym”, jednak nie mniej istotny jest „ślad wodny”. Czym jest i jak go ograniczyć? Odpowiedzi udzielają eksperci Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Trzecia część raportu IPCC z udziałem badaczy z UW Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) przedstawił kolejną część szóstego raportu o klimacie Ziemi. Jego współautorem jest dr Jan Witajewski-Baltvilks, kierownik Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej UW.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.