Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!

30 stycznia 2022 roku odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz czwarty Architecture Snob zaprasza polskie firmy i biura projektowe do włączenia się w akcję Architekci Grają dla WOŚP. Propozycje usług do licytacji można przesyłać do 16 grudnia!

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!
Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP; fot. Łukasz Widziszowski

Zbliżający się, trzydziesty już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy poświęcony będzie wsparciu szeroko pojętej okulistyki dziecięcej. Zebrane pieniądze wesprą 25 oddziałów i pododdziałów szpitalnych oraz poradnie, które potrzebują nowoczesnego sprzętu by ratować wzrok najmłodszych. W tym całym otaczającym nas zgiełku kocham doświadczać rzeczy pięknych, które wypełnione są tchnieniem sztuki i pomysłem artysty, bardzo ważne jest dla mnie, aby zaprojektowana przez artystę przestrzeń była dla nas przyjazna, miła i codziennie nas dobrze nastrajała. Tak jak wszyscy chcę widzieć rzeczy piękne, proporcjonalne, ciekawe, mądre, wykonane z sercem i przyjaźnią do świata. I wtedy tak dużo zależy od architektów, bo to oni tę przestrzeń nam tworzą i do niej zapraszają. Architekci! Czyńcie swoje, tak jak Was nauczono. Z szacunkiem do przestrzeni i do jej mieszkańców. Mam nadzieję, że po raz kolejny uda nam się wspólnie działać – mówi Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.

Czytaj też: Kuryłowicz & Associates projektuje pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka |

Zeszłoroczna odsłona akcji Architekci Grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zmobilizowała środowisko polskich architektów i projektantów, które pokazało, że potrafi się zjednoczyć we wspólnej sprawie i z empatią działać na rzecz większego dobra. Udało się zebrać aż 196 532 zł, a największym zainteresowaniem cieszył się projekt domu studia Karpiel Steindel Architektura, który wylicytowano za 71 100 zł.

Od kilku lat zbierałem się z zamiarem aby w jakiś sposób architektura wspierała tak szczytny cel jakim jest zbiórka pieniędzy na WOŚP. Dopiero dzięki stworzeniu platformy archisnob.com i wywiadzie jakiego udzieliła architektka Ewa Kuryłowicz mówiąc o tym, że w Polsce brakuje nam empatii, a szczególnie brakuje jej architektom, pomysł nabrał realnych kształtów. Z każdym rokiem do inicjatywy dołącza coraz większa grupa fantastycznych projektantów – mówi Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”.

Czytaj też: Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego |

Architecture Snob zaprasza biura architektoniczne, projektantów wnętrz, wszystkie firmy związane z branżą architektoniczną do włączenia się w tegoroczną akcję. Zachęca do przekazania na licytację na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy usług takich jak projekt domu czy koncepcja przebudowy istniejącego budynku, zmiana elewacji budynku, projekt aranżacji wnętrz mieszkania, projekt zagospodarowania ogrodu czy konsultacje projektowe. Wszystkie zebrane na licytacjach pieniądze trafią na konto WOŚP. Propozycje usług do licytacji przesyłać można do 16 grudnia na adres marcin@archisnob.com.

Tagi:
„ArchiKod” Czesława Bieleckiego: słowo od autora Mam poczucie, że straciliśmy ostatnie stulecie, próbując błędnymi teoriami opanować praktykę. Rzeczywistość broniła się przed chorymi pomysłami architektów i decydentów, ale nie obroniła się do końca. Politycy i planiści uwierzyli w mechanistyczne teorie o potrzebach ludzkich, o inżynierii społecznej w imię utopijnej równości i sprawiedliwości. Tą książką chcę przywrócić płaszczyznę komunikacji – wspólny kod kulturowy – ArchiKod – w styczniowej „Architekturze-murator” pisze o swojej najnowszej publikacji Czesław Bielecki. W wydaniu cyfrowym znajdziecie także fragment książki do pobrania.
Latarnia Górska w Michałowicach – Miejsce Czasu Odzyskanego W niewielkich Michałowicach u podnóża Karkonoszy od 2017 roku powstaje niezwykły ośrodek sztuki i kultury ekologicznej. We współpracy z działającym tu teatrem Cinema realizuje go interdyscyplinarny zespół architektów, badaczy i artystów.
Najfajniejsze kartki świąteczne od pracowni architektonicznych AD 2021 Kartki świąteczne od pracowni architektonicznych zwykle wyróżniają się pomysłem i oryginalną kreską, nierzadko stanowią też komentarz do najważniejszych wydarzeń minionego roku, prezentują architektoniczne credo bądź szczególnie istotny dla danego biura projekt. Publikujemy najfajniejsze kartki świąteczne, jakie w tym roku dostaliśmy od pracowni architektonicznych.
Nie żyje Richard Rogers, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu high-tech 18 grudnia, w wieku 88 lat zmarł  Richard Rogers, autor m.in. Centre Pompidou w Paryżu, siedziby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu czy hali Millennium Dome w Londynie.
Biomateriały to nasza przyszłość: rozmowa z Patricią Urquiolą Teraz mamy idealny moment, aby wdrożyć rozwiązania, o których do tej pory jedynie teoretyzowaliśmy. Zastosować multidyscyplinarne podejście do projektowanych obiektów, przestrzeni, a nawet miast – o postpandemicznych zmianach w biurowej rzeczywistości i nowy trendach w aranżacji wnętrz mówi hiszpańska architektka Patricia Urquiola.
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.