Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!

30 stycznia 2022 roku odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz czwarty Architecture Snob włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 250 tysięcy złotych!

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!
W tym roku w ramach akcji „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” można wylicytować m.in. wielkoformatowe zdjęcie soczewkowe ikonicznej Arki Roberta Koniecznego; fot. Danalka

Trzydziesty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy poświęcony będzie wsparciu szeroko pojętej okulistyki dziecięcej. Zebrane pieniądze wesprą 25 oddziałów i pododdziałów szpitalnych oraz poradnie, które potrzebują nowoczesnego sprzętu by ratować wzrok najmłodszych.

Zeszłoroczna odsłona akcji Architekci Grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zmobilizowała środowisko polskich architektów i projektantów, które pokazało, że potrafi się zjednoczyć we wspólnej sprawie i z empatią działać na rzecz większego dobra. Udało się zebrać aż 196 532 zł, a największym zainteresowaniem cieszył się projekt domu studia Karpiel Steindel Architektura, który wylicytowano za 71 100 zł.

Od kilku lat zbierałem się z zamiarem, aby w jakiś sposób architektura wspierała tak szczytny cel jakim jest zbiórka pieniędzy na WOŚP. Dopiero dzięki stworzeniu platformy archisnob.com i wywiadzie jakiego udzieliła architektka Ewa Kuryłowicz mówiąc o tym, że w Polsce brakuje nam empatii, a szczególnie brakuje jej architektom, pomysł nabrał realnych kształtów. Z każdym rokiem do inicjatywy dołącza coraz większa grupa fantastycznych projektantów – mówi Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”.

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!
Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP; fot. Łukasz Widziszowski

W tym roku w akcji po raz kolejny bierze udział m.in. Zbigniew Maćków, który na aukcję wystawił możliwość spędzenia weekendu w domu Igloo Witolda Lipińskiego. Architekt, od niedawna nowy właściciel tego kultowego domu, oferuje też prywatne oprowadzanie po budynku i wycieczkę rowerową po okolicy.

Czytaj też: Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego |

Po raz czwarty gra z Orkiestrą pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego. Tym razem można wylicytować wielkoformatowe zdjęcie soczewkowe ikonicznej Arki Koniecznego. Zdjęcie pochodzi z właśnie zakończonej indywidualnej wystawy pracowni KWK Promes w Galerie d'Architecture w Paryżu.

Wśród oferowanych usług można znaleźć też m.in. projekt domu jednorodzinnego do 150m² od Pracowni nad Wartą, kompleksowy projekt pokoju dziecka od pracowni Neroom, projekt funkcjonalny dowolnego pomieszczenia mieszkalnego od DEER DESIGN Pracownia Architektury Wnętrz czy ekspertyzę wibroakustyczną mieszkania od ADAM – Noise & Vibration Control.

Licytować można ponadto konsultacje projektowe z architektami z biura Mili Młodzi Ludzie, szkolenia od Architect Support i PLN Design Group, a także unikatowe produkty m.in. krzesło z nowej kolekcji RING marki VANK czy fotel i podnóżek DRUM z kolekcji Cappellini od MARRO. Do akcji dołączyła też pracownia SUPERGUT STUDIO, która przeznaczyła na licytację instalację artystyczną „Coś wisi w powietrzu”.

W tym roku oprócz licytacji wraz z fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, platforma postanowiła wyremontować jedno z pomieszczeń Oddziału Okulistyki Dziecięcej w Łodzi. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia xystudio z Warszawy. Organizatorzy zapraszają filmy budowlane oraz firmy oferujące wyposażenie wnętrz do współpracy przy tej inicjatywie.

Wszystkie aukcje trwają do 10 lutego na platformie Allegro.

Tagi:
Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.