Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!

30 stycznia 2022 roku odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz czwarty Architecture Snob włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 250 tysięcy złotych!

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!
W tym roku w ramach akcji „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” można wylicytować m.in. wielkoformatowe zdjęcie soczewkowe ikonicznej Arki Roberta Koniecznego; fot. Danalka

Trzydziesty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy poświęcony będzie wsparciu szeroko pojętej okulistyki dziecięcej. Zebrane pieniądze wesprą 25 oddziałów i pododdziałów szpitalnych oraz poradnie, które potrzebują nowoczesnego sprzętu by ratować wzrok najmłodszych.

Zeszłoroczna odsłona akcji Architekci Grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zmobilizowała środowisko polskich architektów i projektantów, które pokazało, że potrafi się zjednoczyć we wspólnej sprawie i z empatią działać na rzecz większego dobra. Udało się zebrać aż 196 532 zł, a największym zainteresowaniem cieszył się projekt domu studia Karpiel Steindel Architektura, który wylicytowano za 71 100 zł.

Od kilku lat zbierałem się z zamiarem, aby w jakiś sposób architektura wspierała tak szczytny cel jakim jest zbiórka pieniędzy na WOŚP. Dopiero dzięki stworzeniu platformy archisnob.com i wywiadzie jakiego udzieliła architektka Ewa Kuryłowicz mówiąc o tym, że w Polsce brakuje nam empatii, a szczególnie brakuje jej architektom, pomysł nabrał realnych kształtów. Z każdym rokiem do inicjatywy dołącza coraz większa grupa fantastycznych projektantów – mówi Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”.

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty!
Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP; fot. Łukasz Widziszowski

W tym roku w akcji po raz kolejny bierze udział m.in. Zbigniew Maćków, który na aukcję wystawił możliwość spędzenia weekendu w domu Igloo Witolda Lipińskiego. Architekt, od niedawna nowy właściciel tego kultowego domu, oferuje też prywatne oprowadzanie po budynku i wycieczkę rowerową po okolicy.

Czytaj też: Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego |

Po raz czwarty gra z Orkiestrą pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego. Tym razem można wylicytować wielkoformatowe zdjęcie soczewkowe ikonicznej Arki Koniecznego. Zdjęcie pochodzi z właśnie zakończonej indywidualnej wystawy pracowni KWK Promes w Galerie d'Architecture w Paryżu.

Wśród oferowanych usług można znaleźć też m.in. projekt domu jednorodzinnego do 150m² od Pracowni nad Wartą, kompleksowy projekt pokoju dziecka od pracowni Neroom, projekt funkcjonalny dowolnego pomieszczenia mieszkalnego od DEER DESIGN Pracownia Architektury Wnętrz czy ekspertyzę wibroakustyczną mieszkania od ADAM – Noise & Vibration Control.

Licytować można ponadto konsultacje projektowe z architektami z biura Mili Młodzi Ludzie, szkolenia od Architect Support i PLN Design Group, a także unikatowe produkty m.in. krzesło z nowej kolekcji RING marki VANK czy fotel i podnóżek DRUM z kolekcji Cappellini od MARRO. Do akcji dołączyła też pracownia SUPERGUT STUDIO, która przeznaczyła na licytację instalację artystyczną „Coś wisi w powietrzu”.

W tym roku oprócz licytacji wraz z fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, platforma postanowiła wyremontować jedno z pomieszczeń Oddziału Okulistyki Dziecięcej w Łodzi. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia xystudio z Warszawy. Organizatorzy zapraszają filmy budowlane oraz firmy oferujące wyposażenie wnętrz do współpracy przy tej inicjatywie.

Wszystkie aukcje trwają do 10 lutego na platformie Allegro.

Tagi:
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.