Architektura MuratorWydarzeniaZbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego

Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego

Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.

Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego
Dom igloo we Wrocławiu, proj. Witold Lipiński; fot. Łukasz Wojciechowski

Co znajdziesz w artykule:

1. Witold Lipiński: prekursor architektury ekologicznej
2. Konstelacje Witolda Lipińskiego
3. Po domu igloo oprowadza Zbigniew Maćków: film

Witold Lipiński: prekursor architektury ekologicznej

Witold Lipiński (1923-2005) był projektantem eksperymentatorem, badającym nowe rozwiązania techniczne. Na Politechnice Wrocławskiej analizował powłokowe formy sklepione. W wydanej w 1978 roku pracy doktorskiej przedstawił szkice koncepcyjne domów i budynków użyteczności publicznej przekrytych żelbetowymi dachami o miękkich, opływowych kształtach. Śmiałe projekty architekta w większości pozostały niezrealizowanymi wizjami; do wyjątków należą obserwatorium na Śnieżce (1966-1974), w formie trzech połączonych dysków, oraz dom igloo we Wrocławiu. Ten ostatni obiekt powstał jako dom własny architekta i stał się polem kolejnych eksperymentów. Kopuła wykonana została przy wykorzystaniu bardzo prostych środków, ze względu na trudności w dostępie do materiałów budowlanych wzniesiono ją głównie z cegły rozbiórkowej; architekt zastosował nietypowe rozwiązania m. in. w zakresie ogrzewania obiektu, termoizolacji.

Dom igloo we Wrocławiu |
Obserwatorium na Śnieżce |

Konstelacje Witolda Lipińskiego

Od niedawna właścicielem domu igloo jest wrocławski architekt Zbigniew Maćków. Jak tłumaczy, chciał w ten sposób ocalić obiekt przed ewentualnym zniszczeniem. Wrocławskie Zalesie, na terenie którego dom się znajduje, należy do szczególnie cenionych przez inwestorów dzielnic miasta, a nowych działek raczej tam nie przybywa. Budynek przechodzi właśnie generalny remont. Pierwsze efekty prac będzie można zobaczyć w dniach 8-10 października, podczas prezentacji wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”. Ekspozycja, przygotowana przez Macieja Hawrylaka, Łukasza Wojciechowskiego, Agatę Chmielowską i Zbigniewa Maćkowa, ma przybliżyć postać twórcy domu igloo nie tylko jako architekta, ale też naukowca i prekursora architektury ekologicznej. Warto dodać, że w 2020 roku Witold Lipiński otrzymał pośmiertnie Honorową Nagrodę SARP O/Wrocław.

Z uwagi na charakter obiektu, organizatorzy przyjęli zasadę zapisów i kolejności zgłoszeń. Na zwiedzanie wystawy i udział w towarzyszącej jej dyskusji można było rejestrować się do 7 października do godz. 12.00. Zbigniew Maćków zapowiada jednak, że dom igloo już wkrótce zostanie udostępniony zwiedzającym. W budynku mają odbywać się wystawy i wernisaże, a w przyszłości także rezydencje artystyczne.

Po domu igloo oprowadza Zbigniew Maćków: film

Dom igloo jest jednym z bohaterów cyklu Domokrążcy, serii filmów o różnych sposobach zamieszkania, który stanowi wspólną inicjatywę stowarzyszenia Punkt Wspólny, grupy Centrum Otwarte, Fundacji Made in Art oraz poznańskiego SARP-u. W materiale o domu igloo, zarejestrowanym w listopadzie 2020 roku, Zbigniew Maćków zdradza mało znane fakty z procesu projektowania, budowy i życia w tym niezwykłym obiekcie.

Wystawa została przygotowana i wyprodukowana przez SARP O/Wrocław, stanowi element cyklicznych działań Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA, w ramach którego przyznawana jest Honorowa Nagroda SARP O/Wrocław, czyli najwyższe wyróżnienie Oddziału dla wybitnych architektów - członków Stowarzyszenia.

Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym Dom architekta Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym jest typowym przykładem indywidualistycznych, idealistycznych projektów z lat 60., w których funkcja i funkcjonalność była kwestionowana i podporządkowana całkowicie idei formalnej.
Mezonetowiec we Wrocławiu Mezonetowiec we Wrocławiu to pierwszy w Polsce galeriowiec z dwupoziomowymi mieszkaniami. Doświetlone z obu stron lokale przypominają domy jednorodzinne.
Autor: Piotr Prus
Le Vert we Wrocławiu: nowa mieszkaniówka na wrocławskich Pilczycach Trwa realizacja budynku Le Vert we Wrocławiu według projektu lokalnej pracowni AP Szczepaniak. Prostą bryłę wyróżniają charakterystyczne balkony wykończone jasną cegłą klinkierową.
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.
Najlepszy TBS w Polsce 2021 TBS Wrocław otrzymał tytuł najlepszego TBS-u w Polsce roku 2021 w rankingu przygotowanym przez magazyn „Strefa Gospodarki”. To trzecie z rzędu zwycięstwo wrocławskiego TBS w tym zestawieniu.
Archiplakaty Piotra Zybury W Muzeum Architektury we Wrocławiu od niedawna znaleźć można archtektoniczne plakaty ilustrujące znane budynki z różnych zakątków świata. Autorem grafik jest architekt Piotr Zybura z pracowni arch_it.
Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.
SURVIVAL w Pafawagu. Open Call Od 18 lat Przegląd Sztuki SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. Tym razem gościć będzie w legendarnym wrocławskim Pafawagu, jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego.