Architektura MuratorWydarzeniaZbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego

Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego

Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.

Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego
Dom igloo we Wrocławiu, proj. Witold Lipiński; fot. Łukasz Wojciechowski

Co znajdziesz w artykule:

1. Witold Lipiński: prekursor architektury ekologicznej
2. Konstelacje Witolda Lipińskiego
3. Po domu igloo oprowadza Zbigniew Maćków: film

Witold Lipiński: prekursor architektury ekologicznej

Witold Lipiński (1923-2005) był projektantem eksperymentatorem, badającym nowe rozwiązania techniczne. Na Politechnice Wrocławskiej analizował powłokowe formy sklepione. W wydanej w 1978 roku pracy doktorskiej przedstawił szkice koncepcyjne domów i budynków użyteczności publicznej przekrytych żelbetowymi dachami o miękkich, opływowych kształtach. Śmiałe projekty architekta w większości pozostały niezrealizowanymi wizjami; do wyjątków należą obserwatorium na Śnieżce (1966-1974), w formie trzech połączonych dysków, oraz dom igloo we Wrocławiu. Ten ostatni obiekt powstał jako dom własny architekta i stał się polem kolejnych eksperymentów. Kopuła wykonana została przy wykorzystaniu bardzo prostych środków, ze względu na trudności w dostępie do materiałów budowlanych wzniesiono ją głównie z cegły rozbiórkowej; architekt zastosował nietypowe rozwiązania m. in. w zakresie ogrzewania obiektu, termoizolacji.

Dom igloo we Wrocławiu |
Obserwatorium na Śnieżce |

Konstelacje Witolda Lipińskiego

Od niedawna właścicielem domu igloo jest wrocławski architekt Zbigniew Maćków. Jak tłumaczy, chciał w ten sposób ocalić obiekt przed ewentualnym zniszczeniem. Wrocławskie Zalesie, na terenie którego dom się znajduje, należy do szczególnie cenionych przez inwestorów dzielnic miasta, a nowych działek raczej tam nie przybywa. Budynek przechodzi właśnie generalny remont. Pierwsze efekty prac będzie można zobaczyć w dniach 8-10 października, podczas prezentacji wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”. Ekspozycja, przygotowana przez Macieja Hawrylaka, Łukasza Wojciechowskiego, Agatę Chmielowską i Zbigniewa Maćkowa, ma przybliżyć postać twórcy domu igloo nie tylko jako architekta, ale też naukowca i prekursora architektury ekologicznej. Warto dodać, że w 2020 roku Witold Lipiński otrzymał pośmiertnie Honorową Nagrodę SARP O/Wrocław.

Z uwagi na charakter obiektu, organizatorzy przyjęli zasadę zapisów i kolejności zgłoszeń. Na zwiedzanie wystawy i udział w towarzyszącej jej dyskusji można było rejestrować się do 7 października do godz. 12.00. Zbigniew Maćków zapowiada jednak, że dom igloo już wkrótce zostanie udostępniony zwiedzającym. W budynku mają odbywać się wystawy i wernisaże, a w przyszłości także rezydencje artystyczne.

Po domu igloo oprowadza Zbigniew Maćków: film

Dom igloo jest jednym z bohaterów cyklu Domokrążcy, serii filmów o różnych sposobach zamieszkania, który stanowi wspólną inicjatywę stowarzyszenia Punkt Wspólny, grupy Centrum Otwarte, Fundacji Made in Art oraz poznańskiego SARP-u. W materiale o domu igloo, zarejestrowanym w listopadzie 2020 roku, Zbigniew Maćków zdradza mało znane fakty z procesu projektowania, budowy i życia w tym niezwykłym obiekcie.

Wystawa została przygotowana i wyprodukowana przez SARP O/Wrocław, stanowi element cyklicznych działań Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA, w ramach którego przyznawana jest Honorowa Nagroda SARP O/Wrocław, czyli najwyższe wyróżnienie Oddziału dla wybitnych architektów - członków Stowarzyszenia.

Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym Dom architekta Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym jest typowym przykładem indywidualistycznych, idealistycznych projektów z lat 60., w których funkcja i funkcjonalność była kwestionowana i podporządkowana całkowicie idei formalnej.
Mezonetowiec we Wrocławiu Mezonetowiec we Wrocławiu to pierwszy w Polsce galeriowiec z dwupoziomowymi mieszkaniami. Doświetlone z obu stron lokale przypominają domy jednorodzinne.
Autor: Piotr Prus
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.
Apartamentowiec Studio Plac Dominikański we Wrocławiu Zakończyła się realizacja siedmiopiętrowego apartamentowca Studio Plac Dominikański we Wrocławiu. Budynek dla TOSCOM Development zaprojektowało pracownia Dziewoński, Łukaszewicz Architekci.
Cafe Berg we Wrocławiu Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – o projekcie grupy 33_03 pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu W trakcie projektowania budynku Braniborska 44 zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw. O nowej realizacji pracowni Arch_it pisze Anna Miśniakiewicz.