Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci polscy w Luksemburgu

Architekci polscy w Luksemburgu

Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na wystawę dorobku architektów Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, których działalność zaznaczyła się szczególnie w Luksemburgu. Obok oryginalnych makiet, szkiców i rysunków, będzie można obejrzeć także filmy, przedstawiające ich twórczość architektoniczną w szerszym kontekście.

Architekci polscy w Luksemburgu

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga. Jubileusz stał się pretekstem do zorganizowania przez Mazowiecką Okręgową Izbę Architektów RP wystawy, która ukazywałaby dorobek polskich projektantów działających w tym niewielkim kraju. Ekspozycję, prezentującą twórczość Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, będzie można oglądać do 6 marca w ZODIAKU – Warszawskim Pawilonie Architektury.

Wybrani architekci reprezentują trzy fale powojennej emigracji. Bogdan Paczowski (1930-2017) wyjechał z Polski w 1968 roku. Po latach spędzonych w Mediolanie i Paryżu, osiadł w Luksemburgu. Pod szyldem pracowni Paczowski et Fritsch zaprojektował m.in. pierwszą rozbudowę siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV, a także pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli.

Jacek Michalski (1947-2016) wyemigrował z kolei w roku 1970. W latach 1982-1988 mieszkał w Oranie w Algierii, gdzie pracował w biurach projektowych BEAO i BEWO. Z tego okresu pochodzi m.in. koncepcja hotelu Chateauneuf i przebudowy katedry orańskiej na miejską bibliotekę. Od 1989 do 2016 roku jako niezależny architekt współpracował z Georges Reuter Architectes oraz Perry Weber et Associés w Luksemburgu, projektując m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MUDAM.

Ostatni z architektów, Stanisław Berbeć (rocznik 1954), opuścił Polskę w 1981 roku, tuż przez wybuchem stanu wojennego. Dyplom architekta uzyskał w Szkole Sztuk Pięknych Saint–Luc w Liège  (1984). Do dzisiaj mieszka w Luksemburgu, gdzie prowadzi pracownię Agence d’Architecture Stanisław Berbeć. Do jego najbardziej znanych realizacji należą liceum Nic Biever w Dudelange (wspólnie z Schmitz / Hoffmann) i siedziba merostwa w Tuntange.

Wystawa „Architekci polscy w Luksemburgu”
Kiedy:
25 lutego – 6 marca 2022 roku
Gdzie: ZODIAK – Warszawski Pawilon Architektury
Organizator: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP
Koncepcja i projekt wystawy: Stanisław Berbeć
Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy, Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie
Patronat medialny: miesięcznik „Architektura-murator”

Wystawa powstała przy zaangażowaniu Ministerstwa Kultury Wielkiego Księstwa Luksemburga i Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Zobacz także film prezentujący wybrane realizacje i projekty Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia.

Autor: Piotr Prus
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.
Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.