Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci polscy w Luksemburgu

Architekci polscy w Luksemburgu

Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na wystawę dorobku architektów Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, których działalność zaznaczyła się szczególnie w Luksemburgu. Obok oryginalnych makiet, szkiców i rysunków, będzie można obejrzeć także filmy, przedstawiające ich twórczość architektoniczną w szerszym kontekście.

Architekci polscy w Luksemburgu

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga. Jubileusz stał się pretekstem do zorganizowania przez Mazowiecką Okręgową Izbę Architektów RP wystawy, która ukazywałaby dorobek polskich projektantów działających w tym niewielkim kraju. Ekspozycję, prezentującą twórczość Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, będzie można oglądać do 6 marca w ZODIAKU – Warszawskim Pawilonie Architektury.

Wybrani architekci reprezentują trzy fale powojennej emigracji. Bogdan Paczowski (1930-2017) wyjechał z Polski w 1968 roku. Po latach spędzonych w Mediolanie i Paryżu, osiadł w Luksemburgu. Pod szyldem pracowni Paczowski et Fritsch zaprojektował m.in. pierwszą rozbudowę siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV, a także pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli.

Jacek Michalski (1947-2016) wyemigrował z kolei w roku 1970. W latach 1982-1988 mieszkał w Oranie w Algierii, gdzie pracował w biurach projektowych BEAO i BEWO. Z tego okresu pochodzi m.in. koncepcja hotelu Chateauneuf i przebudowy katedry orańskiej na miejską bibliotekę. Od 1989 do 2016 roku jako niezależny architekt współpracował z Georges Reuter Architectes oraz Perry Weber et Associés w Luksemburgu, projektując m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MUDAM.

Ostatni z architektów, Stanisław Berbeć (rocznik 1954), opuścił Polskę w 1981 roku, tuż przez wybuchem stanu wojennego. Dyplom architekta uzyskał w Szkole Sztuk Pięknych Saint–Luc w Liège  (1984). Do dzisiaj mieszka w Luksemburgu, gdzie prowadzi pracownię Agence d’Architecture Stanisław Berbeć. Do jego najbardziej znanych realizacji należą liceum Nic Biever w Dudelange (wspólnie z Schmitz / Hoffmann) i siedziba merostwa w Tuntange.

Wystawa „Architekci polscy w Luksemburgu”
Kiedy:
25 lutego – 6 marca 2022 roku
Gdzie: ZODIAK – Warszawski Pawilon Architektury
Organizator: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP
Koncepcja i projekt wystawy: Stanisław Berbeć
Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy, Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie
Patronat medialny: miesięcznik „Architektura-murator”

Wystawa powstała przy zaangażowaniu Ministerstwa Kultury Wielkiego Księstwa Luksemburga i Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Zobacz także film prezentujący wybrane realizacje i projekty Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia.

Autor: Piotr Prus
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Ukraina w odbudowie Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy.
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.
Wnętrza pracowni REFORM Architekt: zaglądamy do biura Marcina Tomaszewskiego Wnętrza pracowni architektonicznej bywają manifestem postawy twórczej i autorskim showroomem ukazującym potencjał zespołu. Nowo ukończone biuro łódzkiego studia REFORM Architekt jest tego doskonałym przykładem.
Poszukiwany Doradca Architektoniczny Polski oddział szwajcarskiej firmy IGP Pulvertechnik, wiodącego europejskiego producenta farb proszkowych, poszukuje osoby na stanowisko Doradcy Architektonicznego.