Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci polscy w Luksemburgu

Architekci polscy w Luksemburgu

Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na wystawę dorobku architektów Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, których działalność zaznaczyła się szczególnie w Luksemburgu. Obok oryginalnych makiet, szkiców i rysunków, będzie można obejrzeć także filmy, przedstawiające ich twórczość architektoniczną w szerszym kontekście.

Architekci polscy w Luksemburgu

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga. Jubileusz stał się pretekstem do zorganizowania przez Mazowiecką Okręgową Izbę Architektów RP wystawy, która ukazywałaby dorobek polskich projektantów działających w tym niewielkim kraju. Ekspozycję, prezentującą twórczość Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, będzie można oglądać do 6 marca w ZODIAKU – Warszawskim Pawilonie Architektury.

Wybrani architekci reprezentują trzy fale powojennej emigracji. Bogdan Paczowski (1930-2017) wyjechał z Polski w 1968 roku. Po latach spędzonych w Mediolanie i Paryżu, osiadł w Luksemburgu. Pod szyldem pracowni Paczowski et Fritsch zaprojektował m.in. pierwszą rozbudowę siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV, a także pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli.

Jacek Michalski (1947-2016) wyemigrował z kolei w roku 1970. W latach 1982-1988 mieszkał w Oranie w Algierii, gdzie pracował w biurach projektowych BEAO i BEWO. Z tego okresu pochodzi m.in. koncepcja hotelu Chateauneuf i przebudowy katedry orańskiej na miejską bibliotekę. Od 1989 do 2016 roku jako niezależny architekt współpracował z Georges Reuter Architectes oraz Perry Weber et Associés w Luksemburgu, projektując m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MUDAM.

Ostatni z architektów, Stanisław Berbeć (rocznik 1954), opuścił Polskę w 1981 roku, tuż przez wybuchem stanu wojennego. Dyplom architekta uzyskał w Szkole Sztuk Pięknych Saint–Luc w Liège  (1984). Do dzisiaj mieszka w Luksemburgu, gdzie prowadzi pracownię Agence d’Architecture Stanisław Berbeć. Do jego najbardziej znanych realizacji należą liceum Nic Biever w Dudelange (wspólnie z Schmitz / Hoffmann) i siedziba merostwa w Tuntange.

Wystawa „Architekci polscy w Luksemburgu”
Kiedy:
25 lutego – 6 marca 2022 roku
Gdzie: ZODIAK – Warszawski Pawilon Architektury
Organizator: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP
Koncepcja i projekt wystawy: Stanisław Berbeć
Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy, Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie
Patronat medialny: miesięcznik „Architektura-murator”

Wystawa powstała przy zaangażowaniu Ministerstwa Kultury Wielkiego Księstwa Luksemburga i Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Zobacz także film prezentujący wybrane realizacje i projekty Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia.

Autor: Piotr Prus
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.