Tematyka spacerów wiąże się z wydaną w ubiegłym roku bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Większość spośród 20 uwzględnionych na niej obiektów znajduje się w Dzielnicy Śródmieście.
Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych, które znajdując się w samym centrum Warszawy, nie uniknęły rozmaitych przekształceń, czasem pozytywnych, ale nie zawsze. Nasi przewodnicy, wśród których są varsavianiści, historycy sztuki i architekci będą omawiać założenia architektoniczne miejsc, przedstawią ich historię i kontekst w jaki zostały wpisane wraz z otaczającą je zabudową – mówi Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy i spacerów, ze Stowarzyszenia Masław i projektu Tu było, tu stało.
23 kwietnia 2016 roku (sobota), godz. 12.00Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania
Plac Defilad od ponad 25 lat podlega nieustannym mniej lub bardziej trwałym zmianom, wciąż jednak pozostaje przestrzenią niezagospodarowaną i miejscem prowizorycznych rozwiązań. Podczas spaceru socrealistyczna przestrzeń, z główną dominantą Warszawy – Pałacem Kultury i Nauki zostanie przedstawiona z 60-letniej perspektywy, w czasie której choć Pałac został oswojony, to przestrzeń wokół niego niekoniecznie. Jak przerwanie ciągłości urbanistycznej miasta olbrzymim placem miało wpływ na jego rozwój? Jak te tereny wyglądały przed wojną? Przywołamy niezrealizowane plany zagospodarowania Placu Defilad po 1989 r. Przyjrzymy się współczesnemu planowi miejscowemu dotyczącego zagospodarowania tego terenu.
Start:
przed wejściem głównym PKiN od ul. Marszałkowskiej
Prowadzenie:
Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, absolwentka IHS Uniwersytet Warszawski. Autorka inicjatywy i redaktor prowadząca serwis na FB „Tu było, tu stało”, prezeska Stowarzyszenia MASŁAW. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Autorka publikacji "Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r." oraz "Tu było, tu stało. Przekształcania w architekturze Warszawy po 1989 roku".
7 maja 2016 roku (sobota), godz. 12.00Ściana Wschodnia
Jak wyglądało centrum Warszawy bez Ściany Wschodniej? Jaki wpływ na okolicę miała budowa Pałacu Kultury i Nauki? Jaką rolę w przestrzeni Warszawy pełni ulica Marszałkowska? Podczas spaceru przybliżymy uczestnikom koncepcje projektowe i historię założenia architektoniczno-urbanistycznego Ściany Wschodniej. Przyjrzymy się założeniom i porównamy je z tym co powstało. Pokażemy też jaki wpływ na projekt i na obecny wygląd miejsca miały światowe tendencje tworzenia centrów handlowych, okres realizmu socjalistycznego oraz rewitalizacja z 2006 roku.
Start:
przed kinem Atlantic
Prowadzenie:
Tomasz Siwiec – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Członek Zarządu Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”, architekt w pracowni architektoniczno konserwatorskiej „Fronton” specjalizującej się w konserwacji zabytków w tym zabytków Warszawy.
Spacerom towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni są do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografują ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany przez organizatorów adres [email protected]. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na profilu Tu było, tu stało na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrody książkowe.