Centrum Biznesu w Opolu

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Biznesu w Opolu. Fot. Stanisław Zajączkowski, dzięki uprzejmości pracowni Port

Architektoniczny Mister Opolszczyzny

2017-07-11 13:51

Znamy wyniki konkursu na Mistera Architektury Województwa Opolskiego 2014-2016. Tytuł przyznano Centrum Biznesu zrealizowanemu według projektu wrocławskiej pracowni Port.

Celem konkursu organizowanego przez opolski oddział SARP pod patronatem Wojewody Opolskiego jest uhonorowanie najciekawszych obiektów zrealizowanych na terenie województwa oraz propagowanie dobrych wzorów współczesnej architektury. Do tegorocznej edycji, która objęła realizacje z lat 2014-2016, zgłoszono 12 budynków, wśród których znalazły się domy jednorodzinne, osiedla mieszkaniowe oraz obiekty użyteczności publicznej. Tytuł Mistera Architektury Województwa Opolskiego otrzymało Centrum Biznesu, zrealizowane według projektu z pracowni Port z Wrocławia („Architektura-murator” nr 6/2016). Zbudowany na przedmieściach Opola obiekt wyróżnia biała elewacja z rzeźbiarskimi akcentami w postaci fazowanych wnęk okiennych. We wnętrzach oprócz typowych sal konferencyjnych i pokoi biurowych znalazły się przestrzenie rekreacyjne i boksy przeznaczone do pracy indywidualnej. Nagrodę przyznano za prostą, interesującą i wyrazistą formę zewnętrzną, jednoznaczny wyraz wnętrz budynku oraz spójną z budynkiem architekturę krajobrazu – czytamy w uzasadnieniu jury.

To samo biuro otrzymało wyróżnienie za rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim. Atmosfera wnętrz domu przez jednoznaczną i skromną dyspozycję materiałową pełna jest ciepłej atmosfery. Architekci wykazali się dużą wrażliwością i wnikliwością w zrozumieniu zadania projektowego i stworzyli wyjątkowe miejsce dedykowane osobom starszym i chorym – uznał Sąd Konkursowy. Drugą wyróżnioną realizacją jest dom jednorodzinny pod Opolem projektu db2 architekci („Architektura-murator” nr 5/2016), który doceniono za stworzenie realizacji, w której architekci i inwestorzy oddali hołd architekturze modernistycznej i jej głównym założeniom ideowym – funkcjonalizmie, spójności, konsekwentność i minimalizmie użytych środków materialnych.

Dom pod Opolem

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Małgorzata Tenczyńska-Korluk, dzięki uprzejmości pracowni DB2 Architekci