„Architektura bez granic – inspiracje: arch. Jurgen Mayer H., arch. Przemo Łukasik”

2010-11-15 1:00

„Architektura z Importu”, twórczość zagranicznych pracowni w Polsce od zawsze rodzi pytanie o stosunek globalizacji architektury do poszukiwań jej lokalnego kontekstu. Relacja z debaty z udziałem polskiego i niemieckiego architekta może być najlepszą płaszczyzną, by poszukać odpowiedzi. Komentarz do filmu wygłosi arch. Przemo Łukasik, który przedstawi też autorską prelekcję pod tajemniczym tytułem „Reuse”

W środę 17 listopada, we wrocławskim browarze Mieszczańskim będzie miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu Architektura Bez Granic – Inspiracje. Sponsorem imprezy jest firma Bauder Polska, zaś głównym gościem – arch. Przemo Łukasik z uznanej, polskiej pracowni Medusa Group. W pierwszej części spotkania, oprócz wystąpienia przedstawiciela sponsora, wyświetlone zostaną dwa filmy, min. relacja z ciekawej debaty z udziałem niemieckiego architekta Jurgena Mayera, która miała miejsce podczas krakowskiej odsłony Architektury Bez Granic - 06.10.2010. Komentarz do filmu wygłosi uczestnik wspomnianego spotkania – arch. Przemo Łukasik, który we Wrocławiu przedstawi też autorską prelekcję pod tajemniczym tytułem „Reuse”.

„Architektura z Importu”, twórczość zagranicznych pracowni w Polsce od zawsze rodzi pytanie o stosunek globalizacji architektury do poszukiwań jej lokalnego kontekstu. Czy są to trendy sprzeczne, czy można znaleźć złoty środek? Czy zagraniczne pracownie wzbogacają polską architekturę czy stanowią dla niej zagrożenie? Jak powinna wyglądać współpraca – obiektywne spojrzenie z zewnątrz, w kontekście doświadczeń międzynarodowych pracowni, czy przyjazd architekta „w teczce Inwestora” a w efekcie realizacja płytkich wariacji na lokalny temat, bez znajomości polskich uwarunkowań i wartości? I sytuacja odwrotna, kiedy zadajemy sobie pytanie, co polska architektura może zaoferować światu i dlaczego wciąż chętniej importujemy niż eksportujemy? Poruszymy gorący wątek konkursów architektonicznych a nasi goście podzielą się wiedzą, jak polskie biura mogą zaistnieć za granicą. Debata z udziałem polskiego i niemieckiego architekta może być najlepszą płaszczyzną, by poszukać odpowiedzi na te wszystkie, jakże na czasie, pytania...

Podczas spotkania w Krakowie odbyła się premierowa prezentacja filmu Para Image pod tytułem Metropol Parasol - czyli arch. Jurgen Mayer H. buduje fragment Sewilli”.

Więcej informacji, zaproszenia na spotkanie: Info-Iwest sp. z o.o., 022/532 14 00, e-mail: konferencje@infoinwest.pl


Jürgen Mayer H.Urodził się w 30 października 1965 roku. Studiował na Uniwersytecie w Stuttgarcie, Cooper Union w Nowym Jorku i Uniwersytecie Princeton.Aktualne projekty obejmują kamienice Scharnhauser Park w Ostfildern, HeatSeat - wrażliwy na temperaturę mebel, jadalnia z Uniwersytetu w Karlsruhe i Metropol Parasol - przebudowa Plaza de la Encarnacion w Sewilli. Biuro J.MAYER H. Architects od ponad siedmiu lat zajmuje się architekturą, planowaniem urbanistycznym, projektowaniem produktów oraz komunikacją. Projekty są opracowywane i nadzorowane od momentu tworzenia konceptu po jego wdrożenie. W procesie tworzenia istotną rolę odgrywa współpraca między ekspertami z różnych dziedzin. Ważną część pracy biura stanowią specjalne projekty badawcze, opracowywane we współpracy z międzynarodowymi uniwersytetami. Projekty i przedmioty wykonane przez J.MAYER H. stanowią część kolekcji Muzeów Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco oraz kolekcji prywatnych.Jurgen Mayer jest projektantem hotelu Park Inn w Krakowie, w którym odbyło się spotkanie.

Przemo ŁukasikUrodził się w 1970 roku w Chorzowie. Studiował na Politechnice Śląskiej i w Ecole d`Architecture Paris- Villemin we Francji. Pracę dyplomową „CITY_CODES” (wraz z Łukaszem Zagałą) obronił w 1997 roku. Praktykę projektową odbył w pracowniach w Berlinie i w Paryżu. Od 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą prowadzi autorską pracownię Medusa Group.Medusa Group jest studiem zaangażowanym w projekty związane z architekturą, planowaniem przestrzennym, grafiką i wzornictwem przemysłowym. Projekty te są laureatami wielu nagród krajowych i zagranicznych. Pracownia realizuje je jako generalny projektant i współpracuje z renomowanymi biurami inżynierskimi w zakresie branż poza branżą architektoniczną. Bierze również aktywny udział w realizacji inwestycji w postaci nadzorów autorskich oraz inwestorstwa zastępczego. Wśród projektów pracowni można wyróżnić m.in. adaptację zabytkowego spichlerza w Gliwicach, czy zespół budynków biurowych w Warszawie i wiele innych, które znalazły uznanie tak w Polsce, jak i za granicą.

Oskar GrabczewskiUrodzony w 1970 rokuu, absolwent Politechniki Śląskiej, w latach 2000- 2008 sekretarz i wiceprezes SARP O/Katowice, współtwórca i wiceprezes Instytutu Współczesnego Miasta w Katowicach. Wraz z żoną Barbarą Grąbczewską od 2002 prowadzi w Katowicach pracownię OVO Grąbczewscy Architekci. OVO zajmuje się projektami w każdej skali- od projektów urbanistycznych (wyróżnienie w konkursie na bulwary Wisły w Warszawie 2009 wraz z Rar- 2 Laboratorium Architektury) i wielkoskalowych projektów architektoniczno-urbanistycznych (wyróżnienie w konkursie na Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 2009), poprzez budynki użyteczności publicznej, przemysłowe, komercyjne oraz mieszkalne, aż do projektów willi i domów jednorodzinnych, wnętrz i designu. OVO Grąbczewscy Architekci uzyskali kilkadziesiąt międzynarodowych i krajowych nagród i wyróżnień za twórczość architektoniczną, w tym Nagrodę Roku SARP 2006 za najlepszą realizację w Polsce, Nagrodę Polski Cement w Architekturze 2006, nagrodę EUROPE 40 UNDER 40 2009 dla najlepszych młodych europejskich architektów i designerów, wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Architektów LEONARDO 2009

Do najciekawszych projektów pracowni należą m. in.• Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie pod Opolem (Goczołowie Architekci Studio Autorskie & OVO Grąbczewscy Architekci: B. Goczoł, W. Goczoł, O. Grąbczewski, K. Grochowski)- I nagroda w konkursie 2003, ealizacja 2006• Centrum Sportowo-Rekreacyjne i Kulturalno-Oświatowe w Kórniku (OVO Grąbczewscy Architekci & Małgorzata i Adam Zgraja Architekci)- I nagroda w konkursie 2006, realizacja 2008-2010• Ośrodek Zdrowia, Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach- I nagroda w konkursie 2007, realizacja 2008-2010• Muzeum Ognia w Żorach- projekt 2009, realizacja 2010• Centrum Gminy Wielka Wieś pod Krakowem- I nagroda w konkursie 2010, przewidziana realizacja 2012