Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura przeciw przestępczości. Konferencja Prorevita w Łodzi

Architektura przeciw przestępczości. Konferencja Prorevita w Łodzi

W dniach 16-17 października w Łodzi odbędzie się konferencja z cyklu Prorevita. Spotkanie poświęcone będzie zagadnieniom przeciwdziałania przestępczości poprzez projektowanie architektoniczno-urbanistyczne oraz wpływ funduszy europejskich na przebieg i kierunki rewitalizacji.

Czy istnieje związek między strukturą przestrzeni miejskiej, a przestępczością? Pierwszą osobą która sugerowała taką zależność była Jane Jacobs. 40 lat temu udowadniała, że modernistyczna urbanistyka wypływa negatywnie na bezpieczeństwo w miastach, ponieważ nie bierze pod uwagę czynników międzyludzkich, powoduje rozkład więzi i kontroli społecznej. Prace teoretyczne i poszukiwania antidotum trwały trzy dekady w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W Europie, zainteresowanie tą koncepcją rozpoczyna się w latach 90-tych, kiedy zjawisko braku poczucia bezpieczeństwa zaczyna być problemem w miastach Europy kontynentalnej. Na konferencji najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie zaprezentowane zostaną przez ekspertów europejskiego programu COST: Crime Prevention through Urban Design and Planning.

Wystąpienia prelegentów zostały podzielone na dwa bloki merytoryczne – jeden z nich będzie poświęcony przeciwdziałaniu przestępczości poprzez projektowanie architektoniczno-urbanistyczne, drugi dotyczy wpływu funduszy europejskich na przebieg i kierunki rewitalizacji.

Przedsięwzięcie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców, a przede wszystkim architektów, urbanistów, osób zajmujących się planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, przedstawicieli Policji oraz Straży Miejskich, a także studentów i doktorantów oraz innych zainteresowanych.

Planowana liczba uczestników: do 200 osób. Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja uczestników będzie odbywa się za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej prorevita.lodzkie.pl, gdzie dotępny jest również szczegółowy harmonogram spotkań.

Miejsce:
16 października 2014
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
ul. Tymienieckiego 22/24, 90-349 Łódź

17 października 2014
Łódzki Dom Kultury
ul. R. Traugutta 18, 90-113 Łódź

Mieszkalnictwo przyszłości. Konferencja reSITE w Pradze Alternatywne modele własności, finansowania i rewitalizacji: to najgorętsze tematy współczesnego mieszkalnictwa. Rozmawiamy z Martinem Barry, dyrektorem tegorocznej konferencji reSITE.
50 pomysłów na miasto – relacja z konferencji DIVERCITY we Wrocławiu W dwudniowym spotkaniu, które odbyło się pod hasłem Pomysł na miasto, wzięło udział blisko 300 gości z Polski i z zagranicy, zarówno architektów i urbanistów, jak i przedstawicieli samorządów, firm deweloperskich czy ruchów miejskich. Jako resort zajmujący się wszechstronną tematyką, od handlu zagranicznego po politykę rozwoju kraju, czujemy odpowiedzialność, aby dyskusje o sprawach dotyczących miast były możliwie jak najbardziej wieloaspektowe, aby odpowiadały bogactwu i różnorodności miejskiego życia – mówił, rozpoczynając konferencję, Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Konferencja „Transmutacje betonu” W dniach 24-25 listopada 2017 w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Definiowanie przestrzeni architektonicznej”. Wydarzenie stanowi początek dyskusji na temat przemian w architekturze.
Nasze osiedla. Konferencja Organizatorzy toruńskiej konferencji Nasze osiedla. Architektura mieszkaniowa XX wieku w Polsce chcą prześledzić jak w kontekście polskiego mieszkalnictwa sprawdziła się idea spółdzielni. Termin nadsyłania abstraktów upływa 31 stycznia.
Polskie miasto dostępne dla wszystkich Towarzystwo Urbanistów Polskich i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zapraszają we wrześniu na konferencję Miasto Dostępne. Propozycje wystąpień i posterów dotyczących projektowania uniwersalnego można zgłaszać do 30 lipca.
Międzynarodowa konferencja na temat projektowania parametrycznego Shapes of Logic Koło naukowe LabDigiFab oraz Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza na międzynarodową konferencję projektowania parametrycznego Shapes of logic która odbędzie się w dniach 13-15 marca we Wrocławiu.