Architektura MuratorWydarzenia"Architektura-murator" nagrodzona w konkursie GrandFront2016

"Architektura-murator" nagrodzona w konkursie GrandFront2016

Rozstrzygnięto XV edycję konkursu na najlepszą prasową okładkę roku Grand Front 2016. "Architektura-murator" otrzymała nagrodę ArtFront w kategorii Nauka, technologia i profesje za okładkę numeru 8/2017 oraz nagrodę specjalną za serię okładkową przedstawiającą najistotniejsze problemy współczesnej architektury. Jury doceniło unikalny i konsekwentnie zrealizowany pomysł połączenia walorów okładek papierowych z możliwościami, jakie daje Internet.

Cykl okładek nagrodzonych w konkursie GrandFront2016

Grand Front to konkurs Izby Wydawców Prasy, odbywający się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym nagradzane są najlepsze polskie okładki prasowe. Nagrody przyznawane są przez jury, w którego skład wchodzą dyrektorzy artystyczni, wykładowcy uczelni plastycznych, fotograficy oraz wydawcy. Konkurs jest miejscem prezentacji twórczych pomysłów, inspirujących technik i profesjonalnie opracowanych okładek gazet i czasopism. Od lat o nagrody rywalizują twórcy i redakcje pism ogólnokrajowych i lokalnych oraz tytuły, które dopiero wchodzą na rynek.

15. maja 2017 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie rozstrzygnięto XV edycję konkursu. O miano najlepszej okładki 2016 roku rywalizowało prawie 200 redakcji, łącznie 293 prace w 9 kategoriach dla prasy drukowanej (dzienniki, gazety lokalne, czasopisma z grupy: Polityka, ekonomia i społeczeństwo, Lifestyle, Rozrywka i gwiazdy, Rodzina i dom, Nauka, technologie i profesje, Hobby i Off). Za najlepszą uznano okładkę Harper’s Bazaar nr 10 z 2016 roku, z kolei nagrodę XV-lecia Konkursu GrandFront dla najlepszej strony tytułowej lub okładki w Polsce ostatnich 15 lat przyznano „Polityce” za okładkę nr 26 z 2008 roku autorstwa Marka Kwiatkowskiego. Zwycięzca został wybrany w drodze głosowania redakcji, spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Jury przyznało również nagrodę specjalną za okładki, które w innowacyjny oraz kreatywny sposób łączą ideę, tekst i rozwiązania graficzne. Otrzymała ją "Architektura-murator" za serię przedstawiającą najistotniejsze problemy współczesnej architektury przygotowaną przez młodych polskich grafików (Dawid Ryski, Gosia Herba, Ola Jasionowska, Karol Banach, Ewa Maria Pomorska, Przemek Dębowski, Edgar Bąk, Ola Woldańska-Płocińska, Łukasz Waberski, Katarzyna Bogucka, SYFONSTUDIO). Każda z okładek została zaprezentowana w nie tylko jako statyczny obraz, lecz także animacja. Jury doceniło unikalny i konsekwentnie zrealizowany pomysł połączenia walorów okładek papierowych z możliwościami, jakie daje Internet (ruchomość obrazu).

Konsekwencja i tzw. artystyczny nos redaktorów Architektury-murator procentuje. Nie po raz pierwszy cały rocznik okładek to wynik współpracy z grafikami, lecz tym razem pokuszono się też o ożenek współczesnego środka przekazu z tradycyjną “ręczną” robotą grafika. Animacja tchnęła nowe życie w tradycyjną grafikę. W ten sposób statyczna papierowa okładka bezpośrednio i celnie ożywa na ekranach. I dlatego Architektura-murator wyprzedził konkurentów o całą epokę - powiedział Marek Zalejski, wielokrotny laureat Konkursu i członek Jury.

Dodatkowo Jury zdecydowało o przyznaniu "Architekturze-murator" nagrody ArtFront w kategorii Nauka, technologia i profesje za okładkę numeru 8/2017 projektu Edgara Bąka, przedstawiającą 5 europejskich sal koncertowych, zaprezentowanych na wystawie "Architektura muzyką przestrzeni" w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Cykl okładek nagrodzonych w konkursie GrandFront2016
Redaktor naczelna "Architektury-murator" Ewa P. Porębska odbiera nagrodę Grand Front. Fot. materiały prasowe
Serwis www.architektura.murator.pl od teraz bez rejestracji! Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, znosimy obowiązkową rejestrację do serwisu. Dostęp do unikatowych materiałów jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem.
Zostań ambasadorem „Architektury-murator” Architektura to Twoja pasja? Żadne z wydarzeń studenckich nie może odbyć się bez Twojego udziału? A przy tym jesteś osobą przedsiębiorczą, odpowiedzialną, zorganizowaną i chcesz reprezentować swój wydział na łamach miesięcznika?
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.
Redakcja „Architektury-murator” zaczyna ścisłą współpracę z „Zawodem: Architekt”! Agencja 360 Content Team działająca w strukturze naszej grupy wygrała konkurs Izby Architektów RP na wydawanie dwumiesięcznika „Zawód: Architekt”. W kwestiach merytorycznych nowy zespół będzie wspierać redakcja „Architektury-murator”.
Poznajcie Partnerów jubileuszu Obchody 25-lecia „Architektury-murator” będą trwały niemal cały rok 2019, a składać się na nie będzie wiele wydarzeń, których organizacja nie byłaby możliwa bez naszych Partnerów. Poznajcie Partnerów jubileuszu.
Zostań redaktorem "Architektury-murator"! Miesięcznik "Architektura-murator" zatrudni redaktora prowadzącego serwis internetowy www.architektura.murator.pl.