Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura nowoczesna w Tel Awiwie. Fińskie Muzeum Architektury pokazuje wystawę modernizmu w stolicy Izraela

Architektura nowoczesna w Tel Awiwie. Fińskie Muzeum Architektury pokazuje wystawę modernizmu w stolicy Izraela

Jeszcze przez dwa tygodnie w salach Fińskiego Muzeum Architektury można obejrzeć wystawę pokazującą Białe Miasto, czyli najświetniejsze przykłady architektury modernistycznej w Tel Awiwie

Architektura nowoczesna w Tel Awiwie, Fińskie Muzeum Architektury
Wystawa architektury nowoczesnej Tel Awiwu w Fińskim Muzeum Architektury. Na zdjęciu dom Leona Recantiego, © Nitza Metzger-Szmuk, Dwelling on the dunes.

Miasto Tel Awiw zostało założone w 1909 roku na północ od portowej Jaffy, na wzgórzach wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. W czasie gdy Palestyna znajdowała się pod administracją Wielkiej Brytanii (do 1948 roku) w mieście nastąpił niezwykle intensywny rozwój architektury modernistycznej.

W latach 1931-1948 w Tel Awiwie postało ponad 3700 budynków. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia była budowa budynków przystępnych cenowo dla nowych imigrantów. W wyniku tych działań powstało nowoczesne miasto.

1,600 wzniesionych w tym czasie realizacji znalazło się na liście budynków nazwanych Białym Miastem wpisanym przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kultury. Jest to największe na świecie zagęszczenie budynków reprezentujących modernistyczną architekturę w centrum miasta.

Architekci działający w Tel Awiwie odbywali studia w awangardowych szkołach w Europie, centrach architektury nowoczesnej w okresie międzywojennym. Byli uczniami m.in. Le Corbusiera, Ericha Mendelsohna oraz Hansa Meyera. Po imigracji z nazistowskich Niemiec do Izraela podjęli się budowy nowego miasta, a swoje doświadczenia europejskie przefiltrowali przez lokalny kontekst i dostosowali do panujących w Tel Awiwie warunków klimatycznych.

Budynki wzniesione w latach 1931-48 realizują najważniejsze zasady architektury nowoczesnej: płaskie dachy, wstęgowe okna, oparcie na wolnostojących podporach pilotis, otwarte plany. Dostosowanie do lokalnych warunków polegało przede wszystkim na ograniczeniu dostępu promieni słonecznych do wnętrz - stosowaniu małych przeszklonych powierzchni, głębokich balkonów, brise-soleil. Charakterystyczne są również zaokrąglone balkony oraz umiarkowane stosowanie dekoracji widocznej jedynie w formach kwietników czy balustrad.

Inicjatorem i kuratorem wystawy architektury nowoczesnej w Tel Awiwie jest professor emerytowany Nitza Szmuk oraz architekt Tal Eyal. Ekspozycja została zaprojektowana przez architekta Petera Szmuka. Od 2005 roku wystawa została pokazana w wielu miastach na całym świecie w m.in. Montrealu, Rzymie, Paryżu, Wiedniu, Brukseli, Frankfurcie, Sao Paulo i Sankt Petersburgu.

Wystawę w Fińskim Muzeum Architektury można obejrzeć do końca marca 2014.

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.