MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa

i

Autor: serwis prasowy Fragment okładki „MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa”

Książki o architekturze

Architektura południowego Mokotowa

2023-09-08 11:24

Socrealistyczne osiedla, wielkie bloki z lat 70., kościoły, budynki przemysłowe i nowoczesne biurowce. Nakładem Centrum Architektury wkrótce ukaże się „MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa”. Premiera już 20 września!

Kolejna część Warszawy doczekała się opracowania w cyklu ilustrowanych miniprzewodników wydawanych przez Centrum Architektury. Jedenasty atlas, poświęcony południowemu Mokotowowi, będzie miał premierę 20 września. Tego dnia w Służewskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie z autorami: architektką i urbanistką Joanną Koszewską, od niedawna współpracowniczką „A-m”, oraz architektem i varsavianistą Grzegorzem Miką, badaczem architektury i urbanistyki XX wieku.

„MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa” obejmuje obszar rozciągający się od ulicy Racławickiej do Dolinki Służewieckiej na południu, aż po brzeg Wisły na wschodzie i obrzeża Okęcia na zachodzie. Stanowi drugi tom już wydanego opracowania architektury Mokotowa, poświęconego terenom na północ od ulicy Racławickiej.

Tradycyjnie Mokotów dzielimy na Górny i Dolny – ze względu na przebieg Skarpy Warszawskiej. Zastosowany w serii wydawniczej podział na Mokotów północny i południowy wprowadza autorskie rozróżnienie, spójne z etapami powstawania zabudowy dzielnicy – czytamy w informacji prasowej.

W atlasie znalazło się 60 obiektów – są wśród nich budynki i założenia urbanistyczne, pomniki i detale architektoniczne. Socrealistyczne osiedla, wielkie bloki z lat 70., kościoły, obiekty przemysłowe i nowoczesne biurowce. Każdej realizacji towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Rysunki do przewodnika tym razem wykonali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz i Hubert Przybyszewsk. Prezentacje architektury tradycyjnie poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy. W książce znajduje się także indeks osób i pracowni architektonicznych.

Ilustrowane atlasy warszawskiej architektury wymyśliła graficzka Magdalena Piwowar. Centrum Architektury wydaje je od jedenastu lat. Premierom towarzyszą autorskie spacery  architektoniczne i podkasty publikowane na stronie: www.radioarchitektura.pl.

„MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa”
Koncepcja, projekt i skład: Magdalena Piwowar
Wybór i teksty: Joanna Koszewska, Grzegorz Mika
Rysunki: Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Hubert Przybyszewski
Mapa: Ryszard Piwowar
Redakcja: Jolanta Pieńkos
Konsultacja merytoryczna: Leszek Piskowski
Tłumaczenie: Zofia Sochańska, Bartek Kumor
Redaktorka prowadząca: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Wydawca: Centrum Architektury, 2023

Czytaj też: Bohema: nowy wielofunkcyjny zespół na warszawskiej Pradze |