Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura w akcji

Architektura w akcji

Wykłady na temat roli sztuki w architekturze oraz zabytkowej architektury mieszkaniowej i przykładów dobrej modernizaji. Oficjalne otwarcie działalności Fundacji Architektury zakończy debata o głośno komentowanych modernizacjach Prudentialu i Dworca PKP w Katowicach

27.05 - 28.05.2011
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
sala multimedialna, wejście od ul. Burschego schodkami w dół

27 maja 2011 (piątek)

godz. 17.00
Sztuka w architekturze, architektura w sztuce
Architektura jest inspiracją dla wielu znakomitych artystów. Dekoracje plastyczne tworzone w okresie PRL-u stały się integralną częścią obiektów i prezentują różnorodne podejście do płaszczyzny oraz przestrzeni, dla której powstają. Jednocześnie architektura socjalizmu i modernizmu pobudza wyobraźnię młodego pokolenia.

Paweł Giergoń historyk sztuki
Kolory PRL-u – plastyka w przestrzeni publicznej Warszawy
Nicolas Grospierre artysta, fotograf
Kocham architekturę

28 maja 2011 (sobota)

godz. 16.00
Mieszkając w zabytku
Zabytkowa architektura mieszkaniowa jest zaniedbywana od lat – zapomniana przez właścicieli, państwo, pozostawiającą wiele do życzenia politykę ochrony zabytków, na starcie przegrywa z architekturą sakralną w konkursach na dofinansowanie renowacji i jest niszczona przez bezkarnych inwestorów. Jak wyglądają zmagania działaczy społecznych i mieszkańców o lepsze warunki mieszkalne? Czy istnieją dobre przykłady modernizacji?

Monika Powalisz Wspólnota Mieszkańców „Szklany dom”
Szklany dom – zapomniana perła modernizmu
Marcin Eckert
Stowarzyszenie ŁADna Kępa
Ochrona zabytków Saskiej Kępy z perspektywy organizacji społecznej
Maciej Czeredys
architekt – urbanista, były Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Ochrona vs zmiana

17.30–18.00 przerwa na kawę

godz. 18.00
Hotel Warszawa (d. Prudential) i Dworzec PKP w Katowicach.
Spór historii z nowoczesnością
Oficjalne otwarcie działalności FA zakończy debata na temat adaptacji historycznie, architektonicznie i artystycznie wartościowych obiektów w ramy współczesności. O głośno komentowanych modernizacjach Prudentialu i Dworca PKP w Katowicach dyskutować będą:

prof. Waldemar Baraniewski, historyk sztuki
arch. Andrzej Bulanda, Bulanda, Mucha Architekci
Alicja Gzowska, doktorantka IHS UW
arch. Małgorzata Kuciewicz, Centrala – grupa projektowa
Ewa Nekanda-Trepka, Stołeczny Konserwator Zabytków

Moderatorzy: Karolina Andrzejewska, Katarzyna Juchniewicz


Kontakt:
Fundacja Architektury
tel. 661 431 581, 506 029 362
fundacja.architektury@gmail.com

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
tel. 022 / 556 96 25, 556 96 42, 556 96 96
edu@zacheta.art.pl

fotka z /zdjecia/001324_art.jpg
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.