Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura w akcji

Architektura w akcji

Wykłady na temat roli sztuki w architekturze oraz zabytkowej architektury mieszkaniowej i przykładów dobrej modernizaji. Oficjalne otwarcie działalności Fundacji Architektury zakończy debata o głośno komentowanych modernizacjach Prudentialu i Dworca PKP w Katowicach

27.05 - 28.05.2011
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
sala multimedialna, wejście od ul. Burschego schodkami w dół

27 maja 2011 (piątek)

godz. 17.00
Sztuka w architekturze, architektura w sztuce
Architektura jest inspiracją dla wielu znakomitych artystów. Dekoracje plastyczne tworzone w okresie PRL-u stały się integralną częścią obiektów i prezentują różnorodne podejście do płaszczyzny oraz przestrzeni, dla której powstają. Jednocześnie architektura socjalizmu i modernizmu pobudza wyobraźnię młodego pokolenia.

Paweł Giergoń historyk sztuki
Kolory PRL-u – plastyka w przestrzeni publicznej Warszawy
Nicolas Grospierre artysta, fotograf
Kocham architekturę

28 maja 2011 (sobota)

godz. 16.00
Mieszkając w zabytku
Zabytkowa architektura mieszkaniowa jest zaniedbywana od lat – zapomniana przez właścicieli, państwo, pozostawiającą wiele do życzenia politykę ochrony zabytków, na starcie przegrywa z architekturą sakralną w konkursach na dofinansowanie renowacji i jest niszczona przez bezkarnych inwestorów. Jak wyglądają zmagania działaczy społecznych i mieszkańców o lepsze warunki mieszkalne? Czy istnieją dobre przykłady modernizacji?

Monika Powalisz Wspólnota Mieszkańców „Szklany dom”
Szklany dom – zapomniana perła modernizmu
Marcin Eckert
Stowarzyszenie ŁADna Kępa
Ochrona zabytków Saskiej Kępy z perspektywy organizacji społecznej
Maciej Czeredys
architekt – urbanista, były Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Ochrona vs zmiana

17.30–18.00 przerwa na kawę

godz. 18.00
Hotel Warszawa (d. Prudential) i Dworzec PKP w Katowicach.
Spór historii z nowoczesnością
Oficjalne otwarcie działalności FA zakończy debata na temat adaptacji historycznie, architektonicznie i artystycznie wartościowych obiektów w ramy współczesności. O głośno komentowanych modernizacjach Prudentialu i Dworca PKP w Katowicach dyskutować będą:

prof. Waldemar Baraniewski, historyk sztuki
arch. Andrzej Bulanda, Bulanda, Mucha Architekci
Alicja Gzowska, doktorantka IHS UW
arch. Małgorzata Kuciewicz, Centrala – grupa projektowa
Ewa Nekanda-Trepka, Stołeczny Konserwator Zabytków

Moderatorzy: Karolina Andrzejewska, Katarzyna Juchniewicz


Kontakt:
Fundacja Architektury
tel. 661 431 581, 506 029 362
fundacja.architektury@gmail.com

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
tel. 022 / 556 96 25, 556 96 42, 556 96 96
edu@zacheta.art.pl

fotka z /zdjecia/001324_art.jpg
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.