Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura w Pałacu

Architektura w Pałacu

Od września w pobliżu Wieży Eiffla można zwiedzać największe na świecie centrum architektury.

fotka z /zdjecia/d(2).jpg

Paryskie Centrum Architektury i Dziedzictwa - Cité de l`architecture et du patrimoine - ma 23 000 metrów kwadratowych powierzchni i mieści się w Pałacu Chaillot przy placu Trocadéro. Pałac powstał w XIX wieku na jedną z odbywających się w stolicy Francji światowych wystaw. W ciągu ostatniej dekady był przebudowywany według koncepcji francuskiego architekta François Bodina. Obiekt otwarto we wrześniu z ponad rocznym opóźnieniem, jednak części przeznaczone dla profesjonalistów udostępniono już w listopadzie 2006 oraz marcu tego roku. Można tam zobaczyć zbiory ukazujące francuską architekturę od średniowiecza po najnowsze projekty młodych architektów (również aranżację kilku znajdujących tu przestrzeni powierzono młodym architektom). Niezwykłą ekspozycję zaaranżowano w galerii fresku i witrażu, gdzie zostały odtworzone fragmenty wnętrz budowli sakralnych wraz z namalowanymi na ich ścianach freskami. Ciekawostką jest makieta w skali 1:1 typowego mieszkania ze słynnej Jednostki Marsylskiej Le Corbusiera.

W Pałacu Chaillot mieści się także szkoła kształcąca specjalistów w dziedzinie konserwacji i ochrony zabytków, archiwum architektury XX wieku i największa architektoniczna biblioteka w Europie (45 000 książek w 30 językach, 400 filmów oraz 450 tytułów prasy specjalistycznej).

Paryskie centrum rozpoczyna działalność dosyć nietypową ekspozycją – na wystawie La villa de Mademoiselle B. można zobaczyć makietę domu (w skali 1:6) zaprojektowanego wspólnie przez dziewięć znanych francuskich architektek, między innymi Florence Lipsky, Fionę Meadows i Isabel Hérault. Tytułowa Mademoiselle B. to lalka Barbi. Wystawa mówi o tym, czym jest dzisiaj, przy obecnie panującym stylu życia, “dom idealny”. Zawiera odniesienia do dziedzin innych niż architektura, takich jak moda czy kuchnia.

http://www.citechaillot.fr/

Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku: kultowy komiks wkrótce dostępny po polsku Od metra po wieżowce, od basenów po plaże, od przedmieść Long Island po finansowe city Manhattanu – oblicze współczesnego Nowego Jorku zostało w ogromnej mierze ukształtowane przez decyzje jednego człowieka: Roberta Mosesa. Graficzna biografia kontrowersyjnego urbanisty już wkrótce ukaże się nakładem Centrum Architektury.
"Architektura-murator" na warszawskim Bazarchu W ten weekend, 18 i 19 listopada, Centrum Architektury zaprasza do Hali Gwardii na kolejną edycję popularnych targów książek o architekturze i mieście. Z tej okazji przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę prenumeraty "Architektura-murator".
„Architektura-murator” na wrocławskim BAZARCHU W najbliższą sobotę po raz pierwszy we Wrocławiu odbędą się kultowe targi książek o architekturze BAZARCH. „Architektura-murator” w specjalnej, jednodniowej ofercie prenumeraty.
OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty – premiera książki i wykład profesor Marty Leśniakowskiej Kolejna warszawska dzielnica doczekała się swojego monograficznego opracowania z cyklu ilustrowanych atlasów wydawanych przez Centrum Architektury. Premiera książki zbiega się z setną rocznicą przyłączenia Ochoty do Warszawy.
Festiwal Budynków Festiwal Budynków to nowe cykliczne wydarzenie poświęcone najciekawszym przykładom architektury XX-wiecznej w Warszawie. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie gmach dawnego Domu Partii. Organizatorem jest Centrum Architektury.
MOK. Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa Nakładem Centrum Architektury ukazała się trzecia pozycja z serii ilustrowanych atlasów architektury Warszawy - MOK, poświęcony północnej części Mokotowa. Premiera już 17 września.