Architektura w walce ze zmianami klimatu

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektura w walce ze zmianami klimatu

2022-11-10 18:43

Do 18 grudnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu”. Partnerem ekspozycji jest Rada Architektów Europy, a my objęliśmy ją patronatem medialnym.

Według szacunków w ciągu następnych 40 lat na Ziemi powstanie 230 miliardów metrów kwadratowych terenów zabudowanych – to tak jakby co tydzień pojawiało się kolejne miasto wielkości Paryża. Ponadto na terenie Unii Europejskiej budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii i 36% emisji CO2, a aż 97,5% z nich nie spełnia kryteriów efektywności energetycznej. Czy architektura i sposób planowania przestrzennego muszą generować negatywne zmiany klimatyczne?

Czytaj też: Woda, zieleń, miasto: jak robią to Holendrzy? |Ekspozycja „20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu” bazuje na przykładach zrównoważonego budownictwa w Europie. W każdym projekcie architekci już na etapie projektowania znajdują równowagę między licznymi, często sprzecznymi ze sobą, wytycznymi dotyczącymi architektury przyjaznej środowisku. Tworzą zdrowe, funkcjonalne, a zarazem piękne budynki. Ich zadaniem jest projektowanie zabudowy dostosowanej do warunków klimatycznych, odpornej na ekstremalne zjawiska pogodowe, a jednocześnie wprowadzającej nową jakość i wartość w środowiska miejskie oraz wspierającej dobrostan ludzi. W ramach towarzyszącego wystawie programu zaplanowano m.in. dyskusję z udziałem Joanny Krukowskiej, Bartosza Macikowskiego i Macieja Gwóździa, którą już 17 listopada poprowadzi Łukasz Harat oraz wykład aktywistki i ekspertki ds. mieszkaniowych Joanny Erbel. Więcej informacji na stronie: gdyniadesigndays.eu. Wystawa „20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu” Kiedy: 17 listopada – 18 grudnia 2022 roku Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ