Wacław Nowakowski. Promocja książki

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektura Wacława Nowakowskiego - monografia

2015-11-25 16:11

Na rynku wydawniczym pojawiła się monografia Wacława Nowakowskiego, jednego z najważniejszych krakowskich architektów I połowy XX wieku. Promocja książki odbędzie się 2 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Na publikację składają się biograficzny esej osadzający twórczość architekta w społecznym i politycznym kontekście, oraz część katalogowa, w której obiekty zaprojektowane przez Wacława Nowakowskiego zostały pogrupowane zgodnie z typologią budynków. Znajdziemy tu kieleckie realizacje projektowane tuż po pierwszej wojnie światowej, liczne obiekty wzniesione na terenie Krakowa, jak choćby Budynek Mieszkalny Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych przy Pl. Inwalidów w Krakowie, a także ciekawe przykłady architektury uzdrowiskowej -  Sanatorium Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wzorowane na sanatorium w Paimio Alvara Aalto czy drewniany budynek leżalni przy sanatorium Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych "Warszawianka" w Zakopanem. Prezentacje zawierają krótki opis budynku, rysunki, zdjęcia archiwalne oraz współczesne fotografie. Autorką książki jest absolwentka historii sztuki UJ Marta Karpińska.

Jak na obwolucie zapowiada wydawca: Na podstawie dorobku Nowakowskiego, na zasadzie pars pro toto, można zrekonstruować kolejne tendencje współtworzące nowo budowany pejzaż II RP: od tradycjonalistycznych nurtów wczesnych lat 20. (styl dworkowy, neoklasycyzm) począwszy, poprzez art déco, ekspresjonizm, półmodernizm, na funkcjonalizmie i monumentalizmie lat 30. skończywszy. Nowakowski, który z łatwością – typową dla swojej generacji – przyswajał kolejne etapy rozwoju modernizmu, potrafił wybić się przy tym ponad funkcjonujące projektowe schematy, tworząc realizacje, które od dziesięcioleci mają swoje miejsce w historii architektury polskiego dwudziestolecia międzywojennego.

Promocja i spotkanie z autorką odbędzie się 2 grudnia 2015 o godz. 18.00Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury w KrakowieWydawca: Instytut Architektury