Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Wacława Nowakowskiego - monografia

Architektura Wacława Nowakowskiego - monografia

Na rynku wydawniczym pojawiła się monografia Wacława Nowakowskiego, jednego z najważniejszych krakowskich architektów I połowy XX wieku. Promocja książki odbędzie się 2 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Wacław Nowakowski. Promocja książki

Na publikację składają się biograficzny esej osadzający twórczość architekta w społecznym i politycznym kontekście, oraz część katalogowa, w której obiekty zaprojektowane przez Wacława Nowakowskiego zostały pogrupowane zgodnie z typologią budynków. Znajdziemy tu kieleckie realizacje projektowane tuż po pierwszej wojnie światowej, liczne obiekty wzniesione na terenie Krakowa, jak choćby Budynek Mieszkalny Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych przy Pl. Inwalidów w Krakowie, a także ciekawe przykłady architektury uzdrowiskowej -  Sanatorium Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wzorowane na sanatorium w Paimio Alvara Aalto czy drewniany budynek leżalni przy sanatorium Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych "Warszawianka" w Zakopanem. Prezentacje zawierają krótki opis budynku, rysunki, zdjęcia archiwalne oraz współczesne fotografie. Autorką książki jest absolwentka historii sztuki UJ Marta Karpińska.

Jak na obwolucie zapowiada wydawca: Na podstawie dorobku Nowakowskiego, na zasadzie pars pro toto, można zrekonstruować kolejne tendencje współtworzące nowo budowany pejzaż II RP: od tradycjonalistycznych nurtów wczesnych lat 20. (styl dworkowy, neoklasycyzm) począwszy, poprzez art déco, ekspresjonizm, półmodernizm, na funkcjonalizmie i monumentalizmie lat 30. skończywszy. Nowakowski, który z łatwością – typową dla swojej generacji – przyswajał kolejne etapy rozwoju modernizmu, potrafił wybić się przy tym ponad funkcjonujące projektowe schematy, tworząc realizacje, które od dziesięcioleci mają swoje miejsce w historii architektury polskiego dwudziestolecia międzywojennego.

Promocja i spotkanie z autorką odbędzie się 2 grudnia 2015 o godz. 18.00
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Wydawca: Instytut Architektury

Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.
Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.