Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura współczesna czy tradycyjna? Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce

Architektura współczesna czy tradycyjna? Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce

Wygodne i piekne - czy lepsze są tradycyjne, czy nowoczesne dworce kolejowe? Które dworce w Polsce są najpiękniejsze?  

fotka z /zdjecia/1062_IB_ZHA_7324_art(2).jpg

W Polsce istnieje obecnie przeszło 2500 dworców kolejowych; najstarszy z kolejowych budynków powstał na początku lat 40. XIX wieku, najnowszy - dworzec w Poznaniu - uroczyście otwarty został w 2012 roku. Sieć połączeń kolejowych staje się coraz mniej rozbudowana, kasowane są kolejne nierentowne linie, a wiele budynków kolejowych nie jest już używanych zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem - dziś każdy może kupic sobie dworzec...Zaledwie ok. 600 stacji wciąż funkcjonuje jak przed laty, stacje z kasami biletowymi i poczeklaniami powoli znikają.
Niektóre stacje przeżywają jednak drugą młodość. Prowadzone przez PKP modernizaje i remonty przywracają blask znakomitym realizacjom dawnej architektury. Jednym ze zmodernizowanych w 2012 roku obiektów jest dworzec kolejowy we Wrocławiu - projekt rewitalizacji przygotowała pracownia Grupa 5 Architekci.


Najpiękniejsze stare dworce kolejowe
W 2007 roku zakończyła się modernizacja innego interesującego dworca, znajdującego się w Żyrardowie. Zaprojektowany przez Romualda Millera budynek to jeden z przystankow na trasie dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej. Architektura budynku nawiązuje do polskiej tradycji - historyzm i poszukiwanie stylu narodowego były charakterystyczne dla epoki, więc architekt nadał budynkowi formę kojarzącą się ze szlacheckim dworkiem, o jasnym tynkowanych ścianach i dachu krytym czerwoną dachówką. Ganek i kolumienki - obowiązkowe. Wewnątrz dworca zachowały się niektóre detale, do dziś podziwiać można także zabytkowe piece kaflowe, które dawniej ogrzewały wnętrze.

Na uwagę zasługuje także neobarokowy dworzec w Przemyslu, z bogatymi dekoracjami, w tym dwunastoma wielkoformatowymi malowidłami i kompletem kandelabrów. Jedna z kluczowych stacji kolei galicyjskiej powstała w 1895 roku, a po latach zaniedbania poddana została kompleksowemu remontowi (2010-2012).

Architektura modernistyczna
Neogotyk, neobarok, styl dworkowy...dawne dworce są często bardzo malownicze. Ale na uwagę zasługują także budynki nieco nowsze. Wiele budynków kolejowych wzniesionych w PRL wyróżniało się interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi i efektowną formą. Niektóre z nich już nie istnieją. Mimo protestów miłośników architektury wyburzony został dworzec w Katowicach, uważany za jedną z najlepszych w Polsce realizacji brutalistycznych. Projekt katowickiego dworca przygotowali: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki (zwani „Tygrysami”). Najbardziej charakterystycznym elementem budowli były potężne, betonowe „kielichy”.
Na szczęście zachowały się inne modernistyczne realizacje, jak dworzec Warszawa Stadion (projekt 1955, Arseniusza Romanowicz, Piotra Szymaniak). Po remoncie i usunięciu szpetnych dodatków wyglądają nieporównywalnie lepiej, niż zaledwie kilka lat temu.

Dworzec Roku 2020 – wybieramy najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa trzecia edycja konkursu „Dworzec Roku 2020”, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Po pierwszym głosowaniu oraz przeprowadzonych audytach organizatorzy wybrali 10 finalistów, teraz głos mają użytkownicy.
Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna PKP we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, Gminą Miasta Częstochowy i spółką PKS ogłaszają konkurs na projekt nowego dworca głównego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia.
Dworzec Centrum w Sopocie Budynek odpowiada najnowszym trendom wznoszenia śródmiejskich dworców. Jest to zarazem pierwsza inwestycja w Europie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z unijnego programu zwrotnego Jessica – pisze Daniel Załuski.
Węzeł transportowy w Słupsku Konkurs na opracowanie koncepcji węzła i otaczających terenów wygrali Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz oraz Michał Poziemski.
AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka Łukasz Wojciechowski recenzuje książkę AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Wydana nakładem Centrum Architektury publikacja przedstawia nie tylko historię Dworca Centralnego i innych dworców kolejowych, ale też problemy projektantów i użytkowników
PKP zmarnuje sześć miliardów złotych? Czy 29 miesięcy opóźnienia to w PKP norma? NIK straszy możliwością utraty unijnych funduszy przyznanych na inwestycje kolejowe. Zmienia się powoli wizerunek kolei, trwa modernizacja kolejnych dworców kolejowych, tymczasem spółka zarządzająca torami spółka PKP PLK notuje coraz większe straty, a na nowo wyremontowane dworce nie dojedziemy szybciej