Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura XXI wieku - dyskusja w księgarni Zachęty

Architektura XXI wieku - dyskusja w księgarni Zachęty

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta zaprasza 9 lutego na spotkanie promocyjne książki Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku, przygotowanej przez fundację Bęc Zmiana. O architekturze współczesnej i jej związkach z ekonomią, socjologią czy polityką dyskutowac będą Marlena Happach, Piotr Laskowski, Grzegorz Piątek i Bogna Świątkowska.

Architektura XXI wieku
Fot.: materiały prasowe fundacji Bęc Zmiana

O książce

Publikacja fundacji Bęc Zmiana rozpatruje przyszłość architektury w kontekście społecznym. Samo słowo "architektura" rozumiane jest przez autorów zbioru nie tylko w znaczeniu formy kształtowania przestrzeni poprzez budynki. Obejmuje także wszystko to, co wpływa na architekturę społeczeństw: sposoby (samo)organizacji obywateli, czy społeczne konsekwencje budynków i planów urbanistycznych. Na tom skłąda się kilkadziesiąt tekstów różnych autorów, zarówno czynnych architektów, jak krytyków i teoretyków architektury.
Więcej o "Architekturze XXI wieku"

Uczestnicy dyskusji

Marlena Happach - architektka, animatorka oraz dydaktyk. Asystentka na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (kierunek: gospodarka przestrzenna). Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Odblokuj. Konsultantka w programie Pogotowie architektoniczne dla bibliotek FRSI.

Piotr Laskowski - pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum, jak również w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia w Warszawie. Zajmuje się historią idei oraz filozofią polityczną XIX i XX wieku, a także historią i praktyką wolnościowej pedagogiki.

Grzegorz Piątek - krytyk architektury, kurator. Współkurator wystawy Hotel Polonia. The Afterlifie of Buildings na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008) nagrodzonej Złotym Lwem. Kurator wystaw i projektów związanych z architekturą m.in. Modernizacion/Modernitzacio (Cuenca/Barcelona, 2010, z Jarosławem Trybusiem); Góry dla Warszawy (Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa, 2009). Członek zarządu Fundacji Centrum Architektury

Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku. Spotkanie promocyjne i dyskusja
9.02, czwartek, godz. 18.00
księgarnia Zachęty Narodowej Galerii Sztuki
Pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.