Architonic publikuje raport o polskiej architekturze

i

Autor: Archiwum Architektury

Architonic publikuje raport o polskiej architekturze

2018-03-29 15:46

Szwajcarski portal Architonic publikuje raport specjalny poświęcony polskiej architekturze. Redaktorzy prezentują m.in. sylwetkę Roberta Koniecznego i Oskara Zięty oraz najbardziej znane realizacje ostatnich lat, w tym Centrum Nauki Kopernik, Muzeum II Wojny Światowej czy Akademeia High School.

Architonic to popularny portal architektoniczny o międzynarodowym zasięgu, który publikuje informacje na temat najnowszych realizacji, badań i produktów. Na swojej stronie zamieścił właśnie obszerny raport o polskiej architekturze i jej twórcach. Jak czytamy we wstępie: Polska jest otwarta na biznes. Nie bez przyczyny z Londynu do krainy barszczu odbywa się obecnie ponad 300 lotów tygodniowo. Gospodarka tego kraju charakteryzuje się szybkim i zrównoważonym wzrostem zarówno eksportu, jak i inwestycji zagranicznych, a rynek wewnętrzny spragniony jest najwyższej jakości architektury i dizajnu. Przegląd najnowszych realizacji i innowacyjnych produktów ze Wschodu jest tego najlepszym dowodem. „Witamy!”, jak mówią w Warszawie. Wśród prezentowanych realizacji znalazły się m.in. tak oczywiste budynki jak Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku projektu Studia Kwadrat, ale też te mniej znane zagranicą, by wymienić tylko zespół mieszkaniowy Wilanowska w Warszawie projektu JEMS Architekci, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej projektu Nizio Design International czy Akademeia High School w Warszawie projektu medusagroup , a także wyjątkowo liczne wnętrza publiczne takich pracowni jak Mili Młodzi Ludzie, mode:lina czy Buck Studio. Szczególnie wiele miejsca redaktorzy poświęcili projektom Roberta Koniecznego. Zobaczymy m.in. Living-Garden House, Arkę, Dom Bezpieczny i oczywiście Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Trzydzieści lat po upadku żelaznej kurtyny niewiele krajów byłego bloku wschodniego radzi sobie lepiej, gospodarczo lub kulturowo, niż Polska. Jest to największy i najbardziej zaludniony kraj, który wstąpił do Unii Europejskiej w 2004 roku i jedyny w Europie, któremu udało się ominąć niedawny kryzys ekonomiczny. (...) Jeśli chodzi o architekturę i wzornictwo, Polska naprawdę pozbyła się zimnowojennego wizerunku, stając się centrum innowacji formalnych i technicznych w obu dziedzinach – pisze w artykule wstępnym Peter Smisek. Cały tekst dostępny tu.