Architektura MuratorWydarzeniaArchitonic publikuje raport o polskiej architekturze

Architonic publikuje raport o polskiej architekturze

Szwajcarski portal Architonic publikuje raport specjalny poświęcony polskiej architekturze. Redaktorzy prezentują m.in. sylwetkę Roberta Koniecznego i Oskara Zięty oraz najbardziej znane realizacje ostatnich lat, w tym Centrum Nauki Kopernik, Muzeum II Wojny Światowej czy Akademeia High School.

Architonic publikuje raport o polskiej architekturze

Architonic to popularny portal architektoniczny o międzynarodowym zasięgu, który publikuje informacje na temat najnowszych realizacji, badań i produktów. Na swojej stronie zamieścił właśnie obszerny raport o polskiej architekturze i jej twórcach. Jak czytamy we wstępie: Polska jest otwarta na biznes. Nie bez przyczyny z Londynu do krainy barszczu odbywa się obecnie ponad 300 lotów tygodniowo. Gospodarka tego kraju charakteryzuje się szybkim i zrównoważonym wzrostem zarówno eksportu, jak i inwestycji zagranicznych, a rynek wewnętrzny spragniony jest najwyższej jakości architektury i dizajnu. Przegląd najnowszych realizacji i innowacyjnych produktów ze Wschodu jest tego najlepszym dowodem. „Witamy!”, jak mówią w Warszawie. Wśród prezentowanych realizacji znalazły się m.in. tak oczywiste budynki jak Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku projektu Studia Kwadrat, ale też te mniej znane zagranicą, by wymienić tylko zespół mieszkaniowy Wilanowska w Warszawie projektu JEMS Architekci, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej projektu Nizio Design International czy Akademeia High School w Warszawie projektu medusagroup , a także wyjątkowo liczne wnętrza publiczne takich pracowni jak Mili Młodzi Ludzie, mode:lina czy Buck Studio. Szczególnie wiele miejsca redaktorzy poświęcili projektom Roberta Koniecznego. Zobaczymy m.in. Living-Garden House, Arkę, Dom Bezpieczny i oczywiście Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Trzydzieści lat po upadku żelaznej kurtyny niewiele krajów byłego bloku wschodniego radzi sobie lepiej, gospodarczo lub kulturowo, niż Polska. Jest to największy i najbardziej zaludniony kraj, który wstąpił do Unii Europejskiej w 2004 roku i jedyny w Europie, któremu udało się ominąć niedawny kryzys ekonomiczny. (...) Jeśli chodzi o architekturę i wzornictwo, Polska naprawdę pozbyła się zimnowojennego wizerunku, stając się centrum innowacji formalnych i technicznych w obu dziedzinach – pisze w artykule wstępnym Peter Smisek. Cały tekst dostępny tu.

Ile zarabia architekt 2021? Wynagrodzenia architektów: najnowsze zestawienie
Ile zarabia architekt 2021? Wynagrodzenia architektów: najnowsze zestawienie Ile zarabia architekt? Jakie są minimalne, a jakie maksymalne zarobki architekta? I ile wynosi najczęściej oferowane wynagrodzenie architekta? Firma Hays Poland opublikowała najnowszy raport płacowy. O ile w roku 2021 nie dojdzie do wyraźnego spadku zapotrzebowania na usługi budowlane i pogorszenia się płynności finansowej firm z branży, w najbliższym czasie spodziewamy się stabilizacji poziomu płac – czytamy w podsumowaniu. Publikujemy zestawienie ZAROBKI ARCHITEKTÓW 2021.
Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury: pięć wystaw w pięciu miastach Polski Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski organizuje wystawy, z których każda przygląda się innemu fenomenowi rodzimej architektury.
Krajobraz polskiej architektury 2069 Tym razem Krok w przyszłość robimy z antropolożką, pisarzem, dziennikarzem i architektem, którzy specjalnie dla nas przelali na papier swoje refleksje i przewidywania. O tym, jak zmieni się polska architektura i krajobraz w ciągu 50 lat piszą Olga Drenda, Łukasz Orbitowski, Adam Robiński i Łukasz Wojciechowski.
15 realizacji na 15 lat w UE 15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dołączenie do Wspólnoty miało nie tylko wymiar symboliczny. Dzięki funduszom unijnym udało się nam zrealizować dotąd ponad 200 tysięcy inwestycji o wartości 675 miliardów złotych. Przypominamy te najbardziej znaczące, które stanowią już część historii polskiej architektury współczesnej.
Krajobraz polskiej architektury 2069 Tym razem robimy Krok w przyszłość z antropolożką, pisarzem, dziennikarzem i architektem – autorem po-czytnych książek, którzy specjalnie dla nas przelali na papier swoje refleksje i przewidywania, jak zmieni się polska architektura i krajobraz w ciągu 50 lat.
Spotkanie z Mistrzem. Wojciech Zabłocki Wojciech Zabłocki, projektant obiektów sportowych, szablista i trzykrotny medalista olimpijski, będzie gościem czerwcowego spotkania z cyklu Spotkanie z Mistrzem prowadzonego przez SARP Oddział Kraków. Tym razem wykładowi będzie towarzyszyć również wystawa.