Architektura MuratorWydarzeniaAukcja Architekci Ukrainie!

Aukcja Architekci Ukrainie!

Już 14 czerwca rusza pierwsza aukcja charytatywna Architekci Ukrainie. Będzie można licytować prace plastyczne najlepszych warszawskich architektów.

Aukcja Architekci Ukrainie!

14 czerwca o godzinie 18.30 startuje pierwsza aukcja dobroczynna, podczas której będzie można licytować prace plastyczne warszawskich architektów. Całkowity dochód wesprze Centrum Świętego Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie, które podjęło się odbudowy domów w zniszczonych wioskach w obwodzie kijowskim. Inicjatorami aukcji są profesor Konrad Kucza-Kuczyński oraz dr Aleksander Chylak.

Pieniądze z aukcji przeznaczymy na zakup pokryć dachowych, artykułów remontowo-budowlanych, narzędzi, wyposażenie domów oraz sprzętu do kontenerów mieszkalnych. W ten sposób wspieramy osoby starsze, samotne oraz rodziny wielodzietne, które straciły dach nad głową w wyniku rosyjskiej agresji – tłumaczy Anna Stadnicka z Fundacji Charytatywni, która zajmuje się koordynacją przedsięwzięcia.

Czytaj też: Polscy architekci dla uchodźców |

Wobec destrukcji niesionej przez wojnę, środowisko warszawskich architektów chce pomóc osobom najbardziej pokrzywdzonym, których wojna pozbawiła dachu nad głową. Sama aukcja skierowana jest do wszystkich interesujących się klasycznym rysunkiem, malarstwem, grafiką i fotografią o tematyce architektonicznej
– zachęca do udziału profesor Mirosław Orzechowski, prodziekan oraz kierownik Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którego prace również wystawione będą na sprzedaż.

Otwarcie Aukcji to początek długotrwałej współpracy. Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej już zbiera kolejne prace i planuje następne edycje. Druga aukcja planowana jest w październiku tego roku. Gdy pierwszy zapał opada, jest to odpowiedni moment, aby podejmować stałe i trwałe działania wspierające potrzeby obywateli Ukrainy – dodaje profesor Orzechowski. Otwarcie aukcji 14 czerwca o godzinie 18.30 w gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowa 55. Sama aukcja będzie mieć formę zdalną, dostęp za pośrednictwem linku: https://art73.gallery/pages/aukcje.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Re: Ukraine: osiedle dla uchodźców projektu ukraińskiego balbek bureau Architekci z kijowskiego balbek bureau opracowali projekt modułowego osiedle dla osób, które w wyniku działań wojennych utraciły swoje domy. Według ich szacunków, koszt budowy metra kwadratowego w projekcie Re: Ukraine mógłby wynieść zaledwie 1500 zł.
Autor: (Red.)
Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.