Architektura MuratorKrytykaPolscy architekci dla uchodźców

Polscy architekci dla uchodźców

W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach.

Polscy architekci dla uchodźców
Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska i Marta Nowosielska – pierwsze przymiarki xystudio do adaptacji wnętrza mokotowskiego biurowca na szkołę dla ukraińskich dzieci; fot. Marcin Czechowicz

W ciągu pierwszego miesiąca wojny w Ukrainie co najmniej 10 mln mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów – podaje UNHCR, specjalna agencja ONZ ds. uchodźców. To prawie jedna czwarta populacji kraju, którą w 2020 roku szacowano na 44 mln. Na emigrację zdecydowało się w tym czasie 3,7 mln osób. Przeważająca większość, 2,2 mln, przekroczyła granicę z Polską. 586 tys. Ukraińców przedostało się do Rumunii, 381 tys. do niewielkiej Mołdawii, 349 tys. na Węgry, a 272 tys. na Słowację. Co niezwykle istotne, ponad 90% uciekinierów stanowią kobiety i dzieci. Specjaliści zajmujący się migracjami są zgodni: to największy kryzys humanitarny od czasów II wojny światowej. Polska, która jak dotąd nie miała praktycznie żadnych doświadczeń w przyjmowaniu uchodźców, mierzy się z wyzwaniami, przed jakimi przez ostatnie 80 lat nie musiało stawać żadne z europejskich państw. Odpowiedź na potrzeby osób, które przebywają do Polski w tak dużej liczbie i w tak krótkim czasie, stanowi wyjątkową próbę dla całego państwa, społeczeństwa, a także społeczności międzynarodowej. (…) W pierwszych tygodniach kryzysu dzięki zaangażowaniu samorządów, NGO oraz społeczeństwa obywatelskiego udało się uniknąć poważnych trudności, jednak wraz ze zwiększającą się liczbą uchodźców pojawia się i będzie pojawiać się coraz więcej wyzwań dotyczących ich przyjmowania i relokacji – czytamy w raporcie CMR Spotlight Migracje i miasta w czasie kryzysu humanitarnego, opracowanym pod koniec marca przez zespół Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Badacze zwracają uwagę, że o ile duże miasta już teraz muszą planować długofalowe miejsca zakwaterowania dla uchodźców, o tyle mniejsze, takie jak Przemyśl, to często tylko punkty transferowe do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania czy poza granice Polski. Ich głównym wyzwaniem jest zatem logistyka i relokacja.

Re: Ukraine: osiedle dla uchodźców projektu ukraińskiego balbek bureau Architekci z kijowskiego balbek bureau opracowali projekt modułowego osiedle dla osób, które w wyniku działań wojennych utraciły swoje domy. Według ich szacunków, koszt budowy metra kwadratowego w projekcie Re: Ukraine mógłby wynieść zaledwie 1500 zł.
Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie Ponad 6500 rosyjskich architektów i urbanistów podpisało się pod listem otwartym wyrażającym sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. „Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, pracując nad poprawą swojego własnego kraju” napisali sygnatariusze.
Tagi:
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.